5 mitów na temat odchudzania kobiet

5 mitów na temat odchudzania kobiet
Przedstawiamy 5 mitów na temat odchudzania kobiet, które już niejednokrotnie pokrzyżowały plany osiągnięcia idealnej sylwetki – nie tylko na lato. Kiedy chcesz schudnąć, ujędrnić ciało i po prostu czuć się dobrze, nie możesz podążać za błędnymi drogowskazami. Sprawdź 5 mitów na temat odchudzania kobiet!

5 mitów na temat odchudzania kobiet - wprowadzenie

Mity o odchudzaniu krążą zarówno w męskim, jak i damskim świecie. Jednak to panie są bardziej skłonne do uciekania w kilkudniowe diety detoksykacyjne, skrajnego obcinania kalorii, próbowania specyfików z Internetu, a także wszystkich „cudownych diet”. Szeroką popularnością cieszy się też używanie L-karnityny i innych substancji wspomagających spalanie tłuszczu. Jednak żadna z powyższych metod nie daje długotrwałego efektu, a osiągnięte rezultaty znikają po krótkim czasie, gwarantując nam powrót do stanu sprzed przemiany. W odchudzaniu nie ma miejsca na mity, zobacz co dotychczas robiłaś źle!

1. Duże obciążenia nie są przeznaczone dla redukujących pań

Kobieta, która decyduje się na pójście do strefy wolnych ciężarów zazwyczaj unika większych obciążeń. Nie wiedzieć skąd wzięło się przekonanie, że dźwiganie cięższych hantli, czy sztang, nie sprawdza się na redukcji – wiemy jednak, że jest zupełnie błędne. Wykazano, że zwiększenie obciążenia korzystnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, bowiem generujemy większy wysiłek, pozwalający na zużycie większej ilości energii. Ponadto mięśnie, które rozbudują się dzięki temu bodźcowi (w ograniczonym stopniu – w końcu przy deficycie kalorycznym wzrost włókien jest znacznie ograniczony), będą zużywały więcej kalorii w przyszłości.

Co robić?

Nie bój się wziąć dodatkowych kilku kilogramów na swoją sztangę. Oczywiście, pamiętaj o tym, że progresja ciężaru nie może negatywnie wpływać na technikę wykonywania ćwiczeń.

2. Duży deficyt kaloryczny jest korzystny

W internecie znajdziemy informacje pozwalające przeliczyć kilogramy na kalorie, jakie musimy zredukować. Niestety, przejście na dietę 1000 kcal dziennie nie przyśpieszy Twojego spalania, a tylko doprowadzi do problemów metabolicznych, zdrowotnych, a także zaburzeń hormonalnych, co w rezultacie prawdopodobnie doprowadzi do zwiększenia masy ciała.

Co robić?

Już dawno temu ustalono bezpieczna granicę chudnięcia do maksymalnie 1 kg w ciągu tygodnia. Codziennie od swojego zapotrzebowania kalorycznego powinnaś więc odjąć 250 – 400 kcal. Ważnym jest, by rozpocząć od możliwie jak najmniejszego deficytu i zwiększać go dopiero wtedy, gdy przestaje przynosić efekty.

3. Długie bieganie najlepsze na odchudzanie

Nieprawdą jest, że jednostajny, długotrwały wysiłek jest najlepszym rozwiązaniem by schudnąć. Oczywiście, osoby biegające w ten sposób są szczupłe, ale w specyficzny sposób. Pokonują w ciągu swojego miesiąca ogromną ilość kilometrów, która generuje wysokie zużycie kalorii. My podczas swojego planu treningowego powinnyśmy używać interwałów, czyli krótkotrwałego, ale intensywnego wysiłku, po którym nastąpi przerwa i ponowne wznowienie aktywności.

Co robić?

Wybierz bieżnię, rowerek, orbitrek – urządzenie, które pozwoli Ci na manipulowanie tempem. Wykonuj 2 minuty aktywności intensywnej w subiektywnym odczuciu i 2 minuty aktywności, która pozwoli Ci obniżyć tętno i nieco odpocząć. Może to być sprint, który przechodzi w trucht. Przy wzroście formy podkręcamy tempo bądź skracamy przerwę. Wykorzystanie treningu interwałowego korzystnie wpłynie na przyśpieszenie metabolizmu, który będzie szybszy nawet po treningu. Ponadto pozwoli Ci na ustabilizowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Ważnym elementem będzie brak możliwości przyzwyczajenia się do danej aktywności, co jest gwarancją regularnego progresu. Interwały to także oszczędność czasu przy możliwości budowania mięśni, co następuje przy intensywnych ćwiczeniach.

4. Trening na czczo

Jeśli chcecie pójść na spacer – droga wolna. Jeśli ma to być pełnowymiarowy trening, nie wolno tego robić. Duża aktywność przy pustym żołądku to nie tylko ryzyko zasłabnięcia i brak energii, ale przede wszystkim spalanie białek, a nie jakby się mogło zdawać tłuszczu.

Co robić?

Jeśli trenujesz o poranku, sięgnij po lekkostrawny posiłek przedtreningowy. Doskonale sprawdzi się tutaj shake z białka serwatkowego, który dostarczy nam nieco węglowodanów do wykorzystania, a także białka, które ochronią przed katabolizmem. Jest to lekkostrawne i szybkie w przygotowaniu rozwiązanie.

5. Dieta detoksykacyjna

Niektórym zdaje się, że kilka dni/tydzień na określonych warzywach pozbawi ich organizm toksyn. Nie jest to prawdą. Organizm robi to regularnie dzięki wątrobie i nerkom. Jeśli mamy problem z toksynami, należy zmienić dietę na zdrowszą, bogatą w warzywa i owoce, a nie katować się co jakiś czas. W końcu taki proces skutkuje też drastycznym obcięciem kalorii, którego mieliśmy unikać.

Co robić?

Wyrzucić tłuszcze trans z diety i wprowadzić urozmaicone warzywa i owoce, które wspomogą nasze ciało.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!
Komentowanie w artykułach jest dostępne tylko dla użytkowników serwisu.
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Profesjonalne
plany dietowo-treningowe

tylko krok dzieli Cię od wymarzonej sylwetki!

poprawa kondycji i samopoczucia

opieka trenerów i dietetyków

monitoring postępów