5 produktów sprzyjających odwodnieniu

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
5 produktów sprzyjających odwodnieniu
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowym elementem dla sportowca, szczególnie latem, kiedy temperatura i wilgotność powietrza mogą być wyższe. Utrata nawet niewielkich ilości wody z organizmu może powodować obniżenie wydolności i skutkować gorszymi wynikamy sportowymi. Prócz odpowiedniego nawodnienia warto przeciwdziałać też szybszemu odwodnieniu, które może mieć miejsce po spożyciu niektórych produktów.

Czego lepiej unikać?

Sól

Sód zawarty w soli jest bardzo potrzeby sportowcom dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej. Jednakże zbyt duże spożycie soli w produktach wysoko przetworzonych, serach, wędlinach, przekąskach, frytkach, chipsach, popcornie może prowadzić do tego, że będziemy bardzo spragnieni. Jeżeli jest taka opcja lepiej wybierać produkty o obniżonej zawartości sodu, a jeśli spożywa się coś słonego należy więcej wypić. Jako, że sód znajduje się w bardzo wielu produktach i jest też dodawany do napojów izotonicznych nie ma obawy, że takie ograniczenie wpłynie negatywnie na wyniki sportowe.

Alkohol

Napoje alkoholowe również mogą powodować odwodnienie. Żeby zatem jemu zapobiec należy podczas spożywania alkoholu pić również napoje bezalkoholowe. 1 szklanka wody pomiędzy każdym drinkiem powinna być w tym pomocna. Mimo, że nieco osłabi ona działanie alkoholu, na drugi dzień na pewno będziemy zadowoleni z jej spożycia.

Kofeina

Kofeina jest uważana za substancję moczopędną. U niektórych ludzi nie powoduje ona jednak zwiększenia wydalania moczu, ani przyspieszenia czynności serca. Ci, którzy nie spożywają jej na co dzień powinni uważać, ponieważ w nieprzyzwyczajonym organizmie może ona działać odwadniająco.

Słodkie napoje i słodycze

Często po zjedzeniu słodyczy automatycznie sięgamy po coś do picia aby ugasić pragnienie. Dzieje się tak dlatego, gdyż słodka żywność ma wpływ na równowagę płynów w naszym organizmie. Produkty te wywołują pragnienie, ponieważ często prócz cukru zawierają też dużo sodu. Jeżeli chcemy zjeść coś słodkiego warto wybrać soczyste owoce, które zawierają również dużo wody (np. arbuzy, melony, pomarańcze).

Białko

Sportowcy mają nieco większe zapotrzebowanie na białko niż osoby, które nie są aktywnie fizycznie, jednak ilości te nie są zbyt drastyczne. Sportowcy często spożywają zbyt dużo białka kosztem węglowodanów. Zbyt niskie spożycie węglowodanów z kolei może powodować wzrost ilości ciał ketonowych we krwi. Organizm stara się je wydalić, dlatego nasila produkcję i wydalanie moczu. Sytuacja ta również może prowadzić do odwodnienia organizmu.