BCAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

  • Głosów: 7
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
BCAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Aminokwasy rozgałęzione znane też jako BCAA to aminokwasy, które muszą zostać dostarczone do organizmu z zewnątrz. Występujące w suplemencie leucyna, izoleucyna i walina należą do grupy ośmiu aminokwasów egzogennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skąd popularność BCAA? Czy naprawdę aminokwasy rozgałęzione mają działanie anaboliczne? Poniżej przedstawiamy artykuł "BCAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne".

Aminokwasy BCAA – skąd je brać?

BCAA naturalnie występują w pożywieniu, jakie dostarczamy. Nie są produkowane przez organizm, toteż pozyskujemy je z produktów takich jak: soja, mięso, mleko, pszenica, a także z odżywek białkowych, w których występują. W trakcie wzmożonych procesów anabolicznych oraz potężnego wysiłku zapotrzebowanie na BCAA wzrasta. Wtedy też warto sięgnąć po dodatkowy suplement z tym kompleksem.

BCAA działanie

Główną zaletą BCAA, jaka wymieniana jest podczas wspominania o nich jest zbawienne działanie leucyny. To do niej dobudowane są kolejne peptydy i to dzięki niej tworzą się nowe białka. Z nich zaś budowane są nowe włókna mięśniowe. Nie jest to jednak jedyna zaleta BCAA. Udowodniono, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych pozwala zarówno na wydajniejszy wzrost mięśni, jak i na uzyskanie działania antykatabolicznego. Suplementacja BCAA pozwala nie tylko na tworzenie nowych białek, ale także umożliwia doskonałe odżywienie mięśni, przez co mogą lepiej się rozrastać. Kolejną kwestią jest zahamowanie rozpadu tkanki mięśniowej podczas intensywnych ćwiczeń. Tu warto nadmienić, że stężenie BCAA ma związek z tryptofanem, który z kolei bezpośrednio wiąże się z serotoniną. W trakcie, gdy spada ilość BCAA, wzrasta ilość tryptofanu. Ten, jako prekursor serotoniny, sprawia, że tracimy siły i musimy zakończyć trening. BCAA korzystnie wpłyną na wydajność treningową, redukując zmęczenie i senność.
Mówi się, że BCAA zmniejsza poziom stresu, który wywołuje produkcję kortyzolu – niekorzystnego dla rozrostu tkanki mięśniowej hormonu o działaniu katabolicznym. Na tym zalety BCAA nie kończą się. Warto nadmienić, że w razie zapotrzebowania na inne aminokwasy, BCAA mogą się w nie przeistoczyć. Dodatkowo, gdy hamują one spalanie mięśni podczas wysiłku – ukierunkowują organizm na pozyskanie energii ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej, co jest niezwykle korzystne w procesie redukcji wagi.
Aminokwasy BCAA w przeciwieństwie do innych białek, rozkładane są bezpośrednio w mięśniach.
Tam też działają i odżywiają tkanki. Dzięki temu procesowi nie obciążają wątroby, maksymalizując skuteczność i minimalizując czas do ich działania. Niesamowicie szybki metabolizm związków przyczynia się do jego popularności, gwarantując szybsze (w stosunku do pozostałych aminokwasów) wykorzystanie BCAA przez mięśnie.

BCAA dawkowanie

Liczne badania prowadzone na temat skuteczności BCAA, wykazały, że najskuteczniejszą dawką jest 10 g suplementu na dobę. Należy się tu upewnić, czy nasze opakowanie posiada 100% wymienionych aminokwasów. W przeciwnym razie nasze pomiary będą nieco zaburzone. Przyjmuje się, że dobową dawkę powinniśmy rozłożyć na dwie porcje po 5 g. Jedną z nich przyjąć przed treningiem, a drugą po nim. Istnieją także przesłanki ku temu, by aminokwasy BCAA stosować na czczo, a także w trakcie treningu o zwiększonej intensywności. Pozwoli to chronić tkankę mięśniową oraz pomóc w spalaniu tłuszczu.

BCAA skutki uboczne

BCAA stosowane są przez kulturystów, a także amatorów od wielu lat. W tym czasie przyczyniły się do poprawy rezultatów, przyśpieszonej regeneracji oraz lepszego odżywienia i ochrony mięśni setek tysięcy miłośników ćwiczeń na siłowni. Dotychczas nie wykazano znaczących skutków ubocznych stosowania BCAA. Aminokwasy uważane są za suplement bezpieczny, który nie powoduje dyskomfortu i problemów zdrowotnych. Jedyną hipotezą na temat niepożądanych działań BCAA jest to, że w dużych stężeniach mogą znacznie spowolnić, a nawet uniemożliwić wchłanianie pozostałych aminokwasów. Sytuacja nie powinna jednak mieć miejsca, gdy stosujemy się do rozsądnego, potwierdzonego badaniami dawkowania suplementu.

HEj! Jest coś godnego polecenia z tej strony? -- LINK USUNIĘTY -- Z góry dzięki za pomoc!

Bardzo ciekawy artykuł :D Warto sobie przeczytać. Jeśli chodzi o BCAA , to ja polecam BCAA Max Support z ALLNUTRITION, który jest całkowicie bezpieczny i działa prawidłowo :D

Ewelinka 6 miesięcy, 1 tydzień ago Bardzo ciekawy artykuł :D Warto sobie przeczytać. Jeśli chodzi o BCAA , to ja polecam BCAA Max Support z ALLNUTRITION, który jest całkowicie bezpieczny i działa prawidłowo :D no nie mów Ewelinka, a ile z tego masz, że polecasz? ale najważniejsze że jest bezpieczny, a czy jest coś niebezpiecznego i niedozowolonego sprzedawanego w sklepach?