Co warto wiedzieć o karpiu?

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Co warto wiedzieć o karpiu?
Karp – symbol wigilijnego stołu. Okazuje się, że to nie tylko tradycja i przyzwyczajenie. Ryba ta bowiem jest źródłem wielu wartościowych składników. Wbrew krążącym plotkom bez wahania można polecić go zarówno osobom odchudzającym się, jak i aktywnym fizycznie.

Nie taki karp straszny…

Karp nie cieszy się dobrą sławą. Jego przeciwnicy zarzucają, że jest rybą najgorszej jakości, że w większości krajów nikt by jej nie tknął, śmierdzi mułem itd. Czy te argumenty są słuszne? Zamiast słuchać plotek, przyjrzyjmy się faktom:

1.Karp jest rybą średniotłustą, a nie tłustą jak uważa większość jego przeciwników. Jak każda ryba zawiera również kwasy omega 3. W prawdzie ich ilość nie dorównuje tłustym rybom słonowodnym, ale to zawsze coś.

2.Zawiera pełnowartościowe białko.

3.Jest źródłem szeregu witamin - B1, B6, B12, PP oraz składników mineralnych - fosfor, potas, selen, cynk, żelazo, siarka i magnez.

4.100 g mięsa karpia zawiera tylko ok. 130 kcal

Wybierz karpia idealnego

Karp, zanim trafi na nasze stoły musi przeżyć około 3 lata. Jego masa po tym okresie będzie wynosiła od 1,5 do 2 kg i właśnie traki karp jest najsmaczniejszy. W sklepowym akwarium sprawdź, czy ryba sprawnie porusza się na górę i w dół, a nie chwieje się na boki.

Najlepiej piec karpia w piekarniku, dusić lub gotować na parze. Smażenia, tak jak w przypadku innych potraw lepiej unikaj,

Przepis na karpia z pary:

Składniki:

Karp świeży 300 g
Cebula 10 g
Czosnek 5 g
Sok z cytryny (1 łyżeczka)
Olej 5 g (1 łyżeczka)
Sól biała 1 g (1 szczypta)
Pieprz 1 g (1 szczypta)

Sposób przygotowania:

1. Karpia umyć i osuszyć.
2. Polać odrobiną oleju i sokiem z cytryny.
3. Posolić i popieprzyć.
4. Na karpiu ułożyć pokrojony w plasterki czosnek, cebulę w piórka i włożyć przynajmniej na 1 godz. do lodówki.
5. Następnie karpia wyciągnąć z lodówki i położyć na folii w garnku do gotowania na parze na około 20-25 min.
6. Po tym czasie ryba powinna bez problemu odchodzić od ości i być rozpływająca się w ustach.

Sposób na mulisty zapach

Przeszkadza Ci mulasty posmak i zapach karpia? Nic dziwnego - karp nie powinien go mieć. Przed przekazaniem do sprzedaży karpie powinny się oczyścić poprzez pływanie w czystej wodzie. Zapach mulisty mogą mieć też karpiewiększe niż 2,5 kg, łowione w okresie letnim, (kiedy to żerują przy dnie), mrożone i sprzedawane dopiero przed świętami Bożego Narodzenia. Najlepiej więc kupować karpia świeżego, niemrożonego. Jeśli jednak trafisz na karpia nieczyszczonego, o wyraźnym zapachu mułu, po oprawieniu zo­staw go na całą noc w mie­szan­ce mleka, ce­bu­li, se­le­ra, pie­trusz­ki, mar­chew­ki i soli lub na­trzyj go solą, czosn­kiem i ce­bu­lą. Rano ni poczujesz już zapachu mułu.

A Wy, jakie macie metody na pozbycie się zapachu mułu?


Co prawda już po świętach, ale artykuł bardzo miło się czytało