Dieta skutecznego opalania

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dieta skutecznego opalania
Nadszedł czas urlopów, wypoczynku i… opalania! Mało kto wie, że aby uzyskać piękną, trwałą opaleniznę należy dbać o właściwą dietę. Co jeść przed kąpielą słoneczną? Czego unikać? Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Warzywa podstawą zdrowej skóry

Warzywa są ważne nie tylko przed i w trakcie opalania. Badania dowodzą, że osoby regularnie zjadające porcję warzyw i owoców mogą cieszyć się ładniejszą cerą nawet bez udziału promieni słonecznych już po miesiącu kuracji.




Beta karoten na wagę złota

Beta karoten to jeden z najważniejszych składników skutecznego opalania. Związek przyspiesza osiągnięcie ładnego koloru skóry, pomaga też w jego utrzymaniu. Ponadto Beta karoten przyspiesza regenerację komórek i ogranicza powstawanie przebarwień i plam pigmentacyjnych, przyspiesza też odnowę kolagenu. Przed i w trakcie kąpieli słonecznych nie zapominajmy więc o marchwi, pomidorach, morelach, szparagach czy szpinaku.

Likopen – naturalny filtr przeciwsłoneczny

Likopen to cudowny składnik, okazuje się, że ma on również wpływ na opalanie – zmniejsza przepuszczalność szkodliwego promieniowania, tym samym wydłuża czas, jaki możemy spędzić na słońcu bez poparzenia. Dodatkowo likopen opóźnia proces starzenia i wpływa na zdrowy wygląd skóry. Związek ten odnajdziemy w pomidorach, co ciekawe jeszcze więcej likopenu kryje się w pomidorowych przetworach tj. przecier, pasta.

Szukaj witamin.

Skutki uboczne kąpieli słonecznych nie są zachęcające: obwisła, wysuszona skóra, zmarszczki. Co robić, aby temu zapobiec? Szukać w pożywieniu odpowiednich witamin. Chronią one komórki naszego ciała przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, uodparniają też na destrukcyjne działanie promieni słonecznych.

Mowa tu przede wszystkim o przeciwutleniaczach:

  • witaminie A (mleko, masło, jaja, sery, wątroba)
  • witaminie C (porzeczki, papryka, pietruszka, kalafior, kapusta, cytrusy
  • witaminie E (oleje roślinne, migdały, jaja, marchew, warzywa zielone, orzechy, kiełki)


Wybieraj pierwiastki na „palący problem”

Opalając się musimy mieć na uwadze jędrność skóry, mają na nią wpływ konkretne składniki mineralne pożywienia:

  • Selen (pomidory, ogórki, brokuły, kapusta, seler, czosnek, cebula, żółtka jaj, kurczaki, nerki, wątroba, tuńczyk, otręby, kiełki pszenicy, produkty pełnoziarniste, kukurydza, jęczmień, soja, owoce morza)
  • Cynk (chuda wołowina, baranina, wieprzowina, indyk, ryby, owoce morza, żółtko jaja, mleko, kiełki, drożdże, produkty pełnoziarniste)
  • Miedź (wątroba, ostrygi, zielone warzywa, ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe)
  • Mangan (zboża, ryż, soja, jaja, orzechy, oliwa z oliwek, zielona fasola, ostrygi)

Pierwiastki te pomagają w utrzymaniu jędrności skóry oraz uczestniczą w wytwarzaniu kolagenu, odpowiedzialnego za jej sprężystość.

Brokułem w raka

Należy mieć świadomość, że ekspozycja na promienie słoneczne może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Badania wykazały, że związki znajdujące się w brokułach hamują powstawanie raka aż o 60%, jeśli warzywo zjadane jest codziennie!

Grunt to odpowiednie nawodnienie

Gorące dni to większe pragnienie, nieodpowiednie nawodnienie odbije się zarówno na naszym zdrowiu, samopoczuciu, jak i opalaniu. Przy normalnych warunkach powinno się wypijać min. 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Podczas upałów wartość ta jednak rośnie. Pić należy małymi łyczkami najlepiej wodę, naturalne, rozcieńczone soki, czy chłodne herbatki owocowe, ziołowe. Warto unikać słodkich napojów gazowanych, ponieważ mają one zły wpływa zarówno na wygląd jak i na zdrowie.


A ja cieszę się piękną opalenizną przez cały rok :) Wspomagam się sokiem z marchwii i suplementem Solastyna Forte z beta karotenem. Ciałko prezentuje się cudnie i naturalnie :)