Dlaczego sód jest ważny dla sportowca?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dlaczego sód jest ważny dla sportowca?
Na pewno już wiesz, że w trakcie intensywnego wysiłku należy się napić, aby uzupełnić utracone z potem płyny. Jednak z potem nie traci się tylko samej wody, ale również cenne mikroelementy, w tym sód, który również należy uzupełnić, aby przywrócić równowagę elektrolitową w organizmie. Pomagać w tym mogą sportowe napoje, ale nie tylko.

Nasz organizm każdego dnia traci w normalnych warunkach płyny poprzez oddychanie, pot, mocz oraz kał. W warunkach wzmożonej aktywności fizycznej strata płynu z potem potrafi być bardzo duża. Gdy dochodzą do tego jeszcze trudne warunki atmosferyczne, jak wysoka temperatura, straty te mogą być jeszcze większe i wynosić nawet do 2,5 l potu na godzinę.

Konsekwencje utraty płynów

Utrata wody w ilości powyżej 2% masy ciała (dla sportowca o masie 70 kg będzie to ok. 1,4 l) zmniejsza zdolności wysiłkowe, a w przypadku wysokich temperatur otoczenia może być niebezpieczna dla zdrowia. Dzieje się tak ponieważ poprzez utratę płynów w organizmie wzrasta lepkość krwi, a nasze serce musi pracować intensywniej, aby móc natlenić wszystkie tkanki i narządy. Przez to dostarczanie tlenu do mięsni i usuwanie dwutlenku węgla jest mniej wydajne. Staraj się zatem podczas wysiłku pić regularnie małe porcje płynów, nawet wtedy gdy jeszcze nie czujesz pragnienia (pragnienie pojawia się niestety trochę za późno).

Dlaczego należy uzupełniać sód?

Sód to pierwiastek, który jest wydalany z potem w największej ilości, dlatego zgodnie z zaleceniami Komitetu Naukowego ds. Żywności jest on często dodawany do napojów nawadniających dla sportowców.

Skutki utraty sodu:

  • wzrost ryzyka skurczów mięśni,
  • osłabienie siły mięśni,
  • upośledzone wytwarzanie płynów wewnątrz naszego organizmu.

Sód pobudza pragnienie, a także poprawia wchłanianie wody i węglowodanów, zatem jego dodatek do napojów jest uzasadniony, gdyż dzięki temu ułatwia on uzupełnianie płynów i opóźnia zmęczenie mięsni. Zaleca się uzupełnianie sodu przy każdym wysiłku trwającym dłużej niż dwie godziny, a także krótszym, jeśli dochodzi do intensywnego pocenia.

Badania wykazały, że uzupełnianie utraconego z potem sodu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, o ile ilość ta nie będzie zbyt duża. Napoje izotoniczne zawierają sód w odpowiedniej ilości, zgodnej z zalecanymi normami. Możesz jednak samodzielnie przygotować napój z dodatkiem sodu. Rozcieńcz sok owocowy (np. pomarańczowy) wodą w takiej samej ilości co sok (np.0,5 l soku i z 0,5 l wody) i dodaj szczyptę soli. Nie powinno to zaburzyć zbytnio smaku napoju, a pozwoli uzupełnić utracony sód.

Jeżeli chcesz osiągać zadowalające wyniki w sporcie pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz uzupełnianiu utraconych składników mineralnych, dzięki temu Twoje zdolności wysiłkowe będą na najwyższym poziomie.