Fakty i mity na temat teobrominy

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Fakty i mity na temat teobrominy
Już samo słowo teobromina kojarzy Ci się z czymś przyjemnym? Nic dziwnego, składnik ten znajduje się w uwielbianej przez większość łasuchów czekoladzie. Badana przez lata teobromina nie jest już dla nas tajemnicą. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!
  1. Przez teobrominę kochamy czekoladę FAKT

Badania dowodzą, że teobromina działając wraz z kofeiną w czekoladzie wpływa na jej smakowitość. Okazuje się, że osoby przyjmujące napój zawierający te dwa związki ocenili go smakowo zdecydowanie lepiej niż Ci spożywający placebo. Na ten moment nie ma jasnej informacji, w jakim jaki procentowy udział teobrominy i kofeiny w odczuwaniu smakowitości.

  1. Czekolada jest jedynym źródłem teobrominy MIT

Chociaż rzeczywiście najwięcej teobrominy rzeczywiście przede wszystkim występuje w ziarnie kakaowca, nie jest to jedyne jej źródło. Związek ten odnajdziemy w mniejszych ilościach też i immych roślinach herbacie,

  1. Z kofeiny może w organizmie wytworzyć się teobromina FAKT

To prawda, teobromina jest metabolitem kofeiny, substancje te należą to tej samej grupy związków zwanych: metyloksantynami Mało kto wie, że około 10% kofeiny metabolizowane jest do teobrominy. Metabolit jest jednak o ok. 121 razy słabszy niż substrat.

  1. Teobromina nie jest przydatna dla sportowców MIT

Suplementacja teobrominy jest popularna wśród sportowców ze względu na działanie moczopędne. Poprzez łagodne odwodnienie pozwala ona na uwolnienie się od zatrzymanej w organizmie wody, zwłaszcza przed zawodami. Ponadto składnik ten ogranicza wzdęcia.

  1. Teobromina ma działanie podobne jak popularna kofeina FAKT

Tak, ale różni się czasem i intensywnością działania. Teobromina dzięki obecności jednej grupy metylowej więcej niż kofeina charakteryzuje się mniejszym przyswajaniem i wyższym okresem półtrwania. Mówiąc prostym językiem – zdecydowanie dłużej czujemy jej działanie w organizmie.

Ponadto teobromina w przeciwieństwie do kofeiny działa na mięśnie gładkie, a nie na centralny układ nerwowy.

  1. Teobromina nie ma żadnego działania na organizm – MIT

Przez długi czas uważano, że teobromina jest „nieaktywnym metabolitem kofeiny” i nie ma żadnego wpływu na organizm. Szereg badań pokazał jak dużo to był błąd.

Teobromina posiada działanie:

  • Obniżające ciśnienie
  • Rozszerzające oskrzela (stosowana jest u astmatyków)
  • Przeciwzapalne (chroni przed udarem, niedokrwieniem, cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc
  • Diuretyczne


Tak jak w temacie , bardzo dobry artykuł na temat Teobrominy o jej działaniach

Teobromina zatrzymuje pracę jelit, dzięki temu jest skutecznym lekiem na biegunkę, ale podczas normalnej perystaltyki powoduje uporczywe zaparcia, dlatego czekoladę jem tylko mleczną i białą, które są bezpieczne dla układu pokarmowego. Gorzką tylko przy jelitówce i zatruciach pokarmowych jako lek na biegunkę.

A to ci dopiero heca, mocium Panie!