Kreatyna – nadzieja czy złudzenie?

 • Głosów: 4
 • |
 • |
 • Oddaj głos:
Kreatyna – nadzieja czy złudzenie?
Kreatyna odkryta w 1835 roku przez francuskiego naukowca jest jednym z najczęściej kupowanych przez sportowców suplementem. Zarówno sportowcy, jak i dietetycy bacznie przyglądają się temu związkowi, zadając sobie pytania, czy kreatyna naprawdę działa? Jeśli tak to jak długo? Czy zamiast pomóc nie zaszkodzi naszym efektom treningowym? Wiele tych pytań jeszcze długo będzie spędzać nam sen z powiek. Przed decyzją o zakupie tego preparatu warto zapoznać się z aktualnymi wiadomościami na jego temat.

Kreatyna – nadzieja czy złudzenie? - wprowdzenie

Kreatyna to kwas N-metyloguanidynooctowy, przechowywany w niewielkiej ilości w mięśniach, a wytwarzany w wątrobie, nerkach i trzustce. Związek ten zbudowany jest z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Dzienny obrót kreatyny u osoby o masie ciała 70 kg wynosi 2 g, z czego połowa jest wytwarzana z wspomnianych aminokwasów w oraganizmie, a reszta musi być dostarczona z pożywianiem (mięso, ryby). Kreatyna jest substratem do produkcji fosfokreatyny, która stanowi ważny zapas energii mięśniowej.

Kreatyna a ATP

Aby zrozumieć mechanizm działania tego związku musimy wiedzieć jak przebiega proces wytwarzania energii w mięśniach. W czasie pracy mięsień bierze energie ze związku wysokoenergetycznego jakim jest adenozynotrójfosforan (ATP). ATP po przekazaniu energii i odłączeniu fosforanu przechodzi w ADP czyli adenozynodifosforan. Ten przedstawiony w dużym uproszczeniu proces przebiega błyskawicznie, dlatego w celu wykonania ponownego wysiłku konieczna jest niezwłoczna regeneracja ADP, polegająca na dołączeniu utraconej reszty fosforanowej. ATP i fosfokreatyna wystarczają razem na około 5-10 sekund intensywnej pracy mięśni. Później mięsień skazany jest na inne źródła energii, np. węglowodany i tłuszcze. Dlatego tak ważna jest w tym momencie rola fosfokreatyny, która jest „dawcą fosforu” i jednocześnie przedłuża intensywną pracę mięśnia? Mówiąc kolokwialnie kreatyna „nawilża” komórki mięśniowe, co powoduje mniejszy rozpad białka w trakcie ćwiczeń i pozwala na dłuższą pracę mięśnia. Poprawia także wytrzymałość i wydłuża włókna mięśniowe.

Rodzaje kreatyny

Wyróżniamy trzy główne rodzaje preparatów kreatyny:

 • Cytrynian kreatyny. Jest produktem połączenia cytrynianu i kreatyny. Uważa się, ze takie powiązanie stanowi większą energie dla mięśnia niż sama kreatyna, choć teza ta nie jest do końca udowodniona. Jednym z czynników, działających na korzyść tego związku jest łatwa i szybka rozpuszczalność w wodzie. Jest to jednak najdroższy na rynku związek kreatyny.
 • Monohydrat kreatyny. Najpopularniejszy związek kreatyny. Powstaje poprzez połączenie kreatyny z cząsteczką wody, a jej skład to prawie zawsze 88% kreatyny i 12 % wody. Kreatyna ta dopiero po pewnym czasie rozpuszcza się w wodzie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby uzyskać efekty. Jest jednak tania i jednocześnie preferowana przez wielu kulturystów.
 • Fosforan kreatyny. Powstaje przez związanie się cząsteczki kreatyny zresztą kwasu fosforanowego. Badanie przeprowadzone na Creighton University wykazało, że fosforan kreatyny charakteryzuje się mocniejszym działaniem niż monohydrat. Wynika to z faktu, iż dodatek fosforanu pomaga opóźnić uczucie zmęczenia.

Korzyści z przyjmowania kreatyny

Sportowcy, a także naukowcy przeprowadzający konkretne badania podkreślają korzyści spożywania kreatyny, z których za najważniejsze uważa się:

 • poprawę wydolności organizmu podczas intensywnych ćwiczeń,
 • zwiększenie zdolności mięśni do wytwarzania energii,
 • pomoc w syntezie białek, co stymuluje wzrost mięśni.

Badania przeprowadzone przez Pennsylvania State University wykazały, że stosowanie kreatyny poprawia wytrzymałość i wydajności kulturystów, którzy oprócz standardowych ćwiczeń przyjmowali kreatynę, w porównaniu z osobami, którzy ograniczyli się do zwykłych, regularnych ćwiczeń.

Warto zwrócić uwagę, że suplementacja kreatyny wymaga niezwykle uważnego podejścia. Suplement ten, podobnie jak inne odżywki czy leki, przyjmowany w nieodpowiednich ilościach może wywołać pewne skutki uboczne. W przypadku kreatyny może to być np. rozstrój żołądka czy biegunka.

Jak więc przyjmować kreatynę? Przede wszystkim łączyć ją z odpowiednim pożywianiem. Absorpcja tego związku zwiększa się podczas spożywania dużej ilości węglowodanów prostych podnoszących poziom insuliny we krwi. Nie wykazano negatywnego wpływu na wchłanianie kreatyny herbaty. Sprzeczne są badania na temat łączenia tego związku z sokami. Przeciwnicy tego połączenia uważają, iż kwaśne środowisko soku powoduje rozpad kreatyny na kreatyninę. Większość naukowców jednak uważa, że taka sytuacja mogłaby mieć miejsce jeśli związek znajdowałby się w soku przez kilka dni. Jednak najlepsze efekty daje suplementacja kreatyny połączona z intensywnym treningiem.

Kreatyna – nadzieja czy złudzenie? - ciekawostki

 • Agresywne zachowanie - zdarza się, że jest to objaw zgłaszany przez suplementujących kreatynę. Natomiast warto wiedzieć, że w 99% jest to spowodowane zwiększonym poziomem testosteronu. Jest to męski hormon, który oprócz wpływu na za wzrost masy mięśniowej, zwiększenie gęstości kości i rozwój narządów płciowych, wpływa też na nasze zachowanie. Suplementacja kreatyny wspomaga efekty i wyniki treningowe. A to właśnie z reguły wpływa m.in. na podwyższenie poziomu testosteronu w organizmie.
 • Ze względu na to, że kreatyna ma właściwości absorbujące wodę, należy pamiętać, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów. W przeciwnym wypadku możemy nabawić się odwodnienia, co nasili dodatkowo skutki uboczne suplementu.
 • Kobiety stosujące kreatynę powinny zdawać szczególną ostrożność, ze względu na ryzyko przesycenia. Poziom kreatyny jest naturalnie większy u kobiet niż u mężczyzn.
 • Prace badawcze na długotrwałe stosowanie kreatyny, są bardzo nieliczne. Większość badań na ten temat, z udziałem sportowców trwała tylko kilka tygodni.

W zasadzie badania nie wykazały poważnych skutków ubocznych stosowania kreatyny. Jeśli już zostaje włączona do suplementacji, należy dokonać wszelkich starań, by przyjmować jej racjonalne ilości. Przy dawkowaniu należy sugerować się zaleceniami producenta bądź skorzystać z pomocy doświadczonego trenera personalnego.


no uważam że jest to mądry artykuł i na pewno wiele młodych ludzi powinno to przemyśleć ( przykład ostatnio na fotum-14 latek ...) pozdrawiam :)

dla mnie kreta to gówno !! da efekt na 2 tygodnie a potem woda z mięśni zejdzie i po wszystkim :D

Zgadza się 14-latkowie wcinający kretę to jakieś nieporozumienie :/ Artykuł średni.

Monohydrat "Kreatyna ta dopiero po pewnym czasie rozpuszcza się w wodzie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby uzyskać efekty" co to znaczy? ze jak chcemy ja przyjac i mieszamy w wodzie trzeba poczekac az sie rozpusci? bo zawsze widac takie białe czasteczki pływajace w wodzie

rozsądek to pojęcie względne ... po prostu trzeba się indywidualnie dowiedzieć czy akurat dana osoba kreatynę może brać ... przedawkować się przecież jej nie da bo organizm przyjmuje max 10 gram dziennie (w tym 1 gram z pożywienia a 1 organizm sam sobie wyprodukuje) a reszte się po prostu wyszczy ...

"Nie wykazano negatywnego wpływu na wchłanianie kreatyny kawy i herbaty." A ja czytalem ze kofeina ktora jest w kawie, spowalnia wchlanianie kreatyny.

taki sobie ten artykul...dla mnie kreta to jest produkt na krotki czas a potem i tak bedzie lipa

to masz Witku przestarzałe informacje - kiedyś tak uważano ale podstaw żeby tak twierdzić nie mieli a badania jakie próbowali pod tym kontem robić były mało obiektywne ale najnowsze badania jednak nie wykazują wpływu na to aby kofeina miała jakiś wpływ na krete - ba nawet niektóre stacki kreatynowe mają kofeinę w składzie ...

Takie proste pytanko odnośnie przyjmowania kreatyny z węglowodanami prostymi. Wiele osób (w tym ja) odczuło przypływ dużej energii przy suplementacji kreatyną (przyjmowana przed treningiem), czy nie wydaje wam się że wpływ na to miała bardziej obecność węglowodanów prostych i efekt psychologiczny niż sama kreatyna?

zgadzam sie z tym "taki sobie ten artykul...dla mnie kreta to jest produkt na krotki czas a potem i tak bedzie lipa" swieta prawda

troche przesadzono z tym że kreta wywoluje agresywność. Testosteron tak ale kreta wedlug mnie to kompletnie nie i te skutki uboczne tez grubo przesadzone. Jeszcze chwila a pewno bedziemy oslonke na watrobe brac przy kreatynie, a pozniej odblokowywac

jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości i pytania dt. danego prodkuktu to znaczy ze nie jest jeszcze gotów na przyjmowanie go

Artykuł taki sobie, substancja zresztą też, lepiej sobie darować.

dla mnie artykuł ciekawy, dowiedziałem sie sporo nowych rzeczy

Dla mnie dziwny artykuł;] tyle się mówi, a plusach brania krety i aż dziwne, że nic nie słyszałem o ww. minusach. Wydaje mi się, że to trochę naciągnięte informacje. Sam nie raz brałem kreatynę i nie obserwowałem żadnych skutków ubocznych, nie licząc retencji;> Czytając go, początkujący mogą się wystraszyć niczym SAA.

na bank są to wyssane z palca negatywy! "trudności w oddychaniu"?? Litości

dobra kretynka daje dobre efekty

ja tam widze same korzyści i zero skutków ubocznych (nie odczuwam) no ale różni ludzie różne organizmy i pewnie różne oddziaływanie

Agresywność,wypadanie włosów,Trudności w oddychaniu--nie no ,skąd oni to biorą!!Z Faktu::-))

Ja zażywałem Creatine Mega Caps Olimpu same korzyści żadnych skutków ubocznych.Mówi się o zatruciu kreatininą ale to bujda

artykul ladny, moze lekko przekolorowany w pewnych kwestiach ale.. moze komus z tej agresji serio wypadaly wlosy :D

w necie jest wiele artt. o kreatynie i podobno nie szkodzi za bardzo na zdrowie ale kto nie chce ten nie bierze,proste ;] ogolnie art ciekawy

może te trudności w oddychaniu to od nieodpowiedniego zażywania i ktoś wciągał ją nosem ? :P

no nareszcie jakiś artykuł co zawiera kilka ciekawych informacji które nie łatwo wynaleźć

Ciekawe ale z skutków ubocznych u siebie nie zaobserwowałem żadnego..

dokładnie! dobry artykuł! pozdrawiam

Dobra kreatyna : )

to dobrze czytaleś, nie powinno sie pic zadnej kofeiny oraz alkoholu przy braniu krety

dzieki temu artykulowi przypomnialo mi sie za mam jeszcze 4 paczki kreatyny i 4 zestawy witamin z animala :) na tydzien ostrego treningu bedzie jak znalazł :) jak ja bralem kreatyne to głównie oczekiwałem przyrostu masy miesniowe.... masa skakała +3 kg potem spadalo po 2 miechahc 2 kg;/.... w sumie 1 kg do przodu ale dla mnie duzej to roznicy nie robi.... jedynie co to sila troche skoczyla i to juz zostało spadki dopiero byly jak przestalem cwiczyc po 2 mieisach %%;pp

Na kreatynie się lepiej ćwiczy wiadome :D co do skutków ubocznych to u mnie nie wystąpiły .

ja nie biorę supli. dobra dieta, trening, systematyczność, motywacja i wiara w siebie to są jedyne środki, których używam :)

ja tam po braniu kreatyny nie miałem problemów ;d

Dobry art, ale z tymi skutkami ubocznymi to przesadzili.

Pan numer 1 chodzi na silownie od 3 lat systematycznie i nie bierze zadnych odrzywek. Pan numer 2 chodzi na silownie tak samo jak Pan numer 1 ale bierze do tego odrzywki. Jednoczesnie przestaja chodzic na silownie. Po roku nie chodzenia na silownie Pan numer 1 lepiej wyglada i ma wieksza sile od 2??? Kolega 1 chodzil na silke od 4 lat i od zawsze bral odzywki(glownie kreatyna), kolega 2 chodzil na silownie od 3 lat i nic nie bral. Jak zaczeli walczyc w parterze to kolega 2 robil 1 jak chcial (mowie o sile a nie o technice oby dwoje nie cwiczyli nic nigdy oprocz silki). Acha wiek kolegow zbilizony okolo roku roznicy. Kolega 1 sam przyznal ze nie dawaje rady 2 (na kazdym treningu powtarzali walke w parterze i zawsze tak samo).

bo mozna byc pizda nbiorac kreatyne a nawet sterydy. jak sie urosnie to mozna albo byc wiekszym kozakiem albo wieksza pizda -zalezy kim sie jest przed :)

Ciekawe, więcej zachowań ubocznych niż korzyści ?

no k... przesada!!!moze niedlugo powiedza ,ze kreta to koks?!wypadaniem wlosow hahaha moze jeszcze zanik jader???????!!!!kreatyna dobra,z dobrej firmy bez syfu tylko pomoze w ruszeniu sily ,masy ,doda energii.jedyne skutki uboczne to nieraz w brzuchu sie zle pomiesza ale to normalka.amatorka troche ten art

AGRESJA po kreatynie? no tego jeszcze nie było. czego to ludzie nie wymyślą ;) naprawde jest tu się z czego pośmiać.

Po kreatynie efekt jest, alee jak przestajesz cwiczyc, to bardzo szybko uchodzi wszystko z ciebie. Szybciej niz z cwiczeniem z innymi suplementami.

nie wiem jak wam uchodzi!????????ja bralem pare razy i zawsze wszystko zostalo!!!masa,sila,wymiary!!!trzeba ale dalej cwiczyc jesc itp chyba ze wy po kreatynie to juz nie cwiczycie.nie czaje tych tekstow w stylu-spada po kreatynie

..hmm przy pierwszym cyklu z kretką trochę łatwiej było mnie wkurwi.ć więc z tym sie zgodzę że budzi pewną "agresje". Ale bóle brzucha? Wypadanie włosów? Trądzik? Pierwsze słyszę hah

Jaką kreatyne najbardziej polecacie ? Warto brać z dekstrozą ?

te skutki uboczne są wyssane z palca wiele razy stosowałem różną kreatynę i nic mi nie było tylko same plusy więcej siły lepiej mięśnie się pompowały i rosły,lepsza regeneracja

ten kto tu stwierdził ze kofeiny nie można z kretą jest trochę zacofany i nie śledzi najnowszych badań związanych z kretą i żyje tym co było 10 lat temu ! z powrotem do szkoły panie "doświadczony" a co do skutków ubocznych to się już koledzy wypowiedzieli pic na wodę fotomontaż ! DiegoTJ brałeś do krety zalecane często węgle proste ? może to po prostu przez wzrost energii z węgli byłeś bardziej energiczny i przez to agresywny ? :)

a jabłczan?nie jest popularny?rozwaliło mnie zastanawianie sie uczonych z brodami czy kreatyna działa buhahaha

-- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY --://-- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY -- -- LINK USUNIĘTY --

jaką kreatynę polecacie ja biorę

polecam kreatyne i do teko hmb efekty są widoczne

jeszcze nie brałem ale ten czas nadchodzi...

czy dalej brac monohydrat czy moze jeblczan a moze najlepiej jakiegos staka? Podajcie jeszcze ktora firma lepsza wedlog was universal czy olimp

ja raczej nie spróbuję

Zbieram się już jakiś czas, ale ciągle odkładam na "potem". Teraz zauważyłem, że zaczynając ćwiczenia nie warto. Bez kreatyny spokojnie można się podciągnąć o kilka centymetrów/kilogramów. W tej chwili, ćwicząc już rok jestem przekonany, że niedługo przyjdzie odpowiednia pora na te odżywki.

po kreatynie jest sie bardziej agresywnym ale ty moze tego nie zauwazasz... a skutki uboczne nerek moga byc jak sie za duzo jej bierze

w trakcie stosowania kreatyna zauwazylam ze strasznie robie sie agresywna w stosunku do ludzi nic nie moga do mnie powiedziec bo wyskakuje do nich z japa no i jeszcze bol nerek zaczelam odczuwac ale to straszny nie wiem czy brac dalej czy nie brac kreatyny w koncu ona mi pomaga nabrac masy i sily

ja mysle ze creatyna jest dobra do cwiczen .ja zaczynając brałem creatyne i po miesiącu widzialem efekty i wzrosy siły

jeszcze nie brałem

cały czas zastanawiam się nad zakupem kreatyny, mój kumpel bierze i mówi że jest naprawde dobra...

cały czas zastanawiam się nad zakupem kreatyny, mój kumpel bierze i mówi że jest naprawde dobra...

Złudzenie raczej

Niezły artykul.

Właśnie jestem w trakcie cyklu na kreatynie, siła ładnie skoczyła +10 na płaskiej. Z dieta ładnie działa :)

dobry artykul:)

Dobry, jak każdy na SFD!

zgadzam się, dobry i przydatny artykuł. ! xD

Moim zdaniem nie kreatyna jest świństwem, wiem że pragnienia pieknej sylwetki są wielkie, ale jeśli mamy się truć to jest to bezsensu ;]

Tigeros od kiedy kreatyna mozna sie truć? xD to tylko suplement i moze zaszkodzic ewentualnie na nerki jak ktos jest glupi i nie potrefi dawkowac

Dobry, bo naukowo wytłumaczony :)

Mi sie wydaje że te skutki uboczne troche przesadzone..

fajny artykuł

Brałem mono, nawet ładnie mnie nawodniła, później udało się obyć bez wielkich spadków więc do tej pory jestem zadowolony.

może i sylwetke sie po tym ma ale siły zero

I już wszystko wiem

Ciekawy artykuł :)

ja biore cm3 swietna kreatynka zadnych skutkow ubocznych

Hmm.. mi tam włosy nie wypadają czy coś w tym stylu. Obrzęk twarzy i rąk ? ... artykuł może być. Ale ma chyba na celu tylko i wyłącznie odciąganie ludzi od kreatyny.

daje do myślenia...

troche przesadzone skutki uboczne

jak dla mnie kreatyna to najlepsza odzywka

skutków tyle jak by to był jakis kox

czy kreatyna pomaga

No daje do myślenia, najlepsze jest w niej to że podnosi poziom testosteronu i powoduje lepszy przyrost masy mięśniowej, ale z tego co się orientuję to wszstko można osiągnąć dzięki wydajnemu treningowi dolnych partii ciała, a głównie nóg gzie są największe mięśnie.

Ciekawe.

ciekawy Artykuł ..........ja narazie kreatyny nie biore więce nie widze skutków ubocznych ;P

czestym nieporozumieniem jest dozowanie Kreatyny tzn. jakie cykle, z czym ja laczyc aby osiagnac maksymalne efekty, jak zakonczyc cykl aby "pozostalo" jak najwiecej czy jak trenowac podczas cyklu, a jak po jego skonczeniu. Wlasciwie to co najciekawsze zwiazane z Kreatyna zostalo tu pominiete ;-(( Nie zawsze brak rezultatow swiadczy o tym, ze produkt jest "do du..., do niczego". Moze sesownym byloby uzupelnienie tego artykulu o pare "odpowiedzi". Wstep zostal juz zrobiony ;-))

Ja niczego złego po krecie nie zauważyłem nigdy :)

...i za i przeciw!jak ktos nie potrzebuje, to niech nie bierze!

jA DOPIERO BEDE BRAL KRETKE I MAM NADZIEJE ZE SRAKA MNIE NIE DOPADNIE ALBO JAKAS MALARIA...HEHE

Oczywiście najważniejszym jest wzrost masy mięśniowej, ale także dość mocno dało mi się we znaki na początku wypadanie włosów - potem ustało. Jednak skłonność do trądziku, zwłaszcza na plecach pozostała i nie ukrywam, że trochę mi przeszkadza....

Ja po kreatynie jeszcze nigdy nie miałem jakiś skutków ubocznych, a na pewno trądziku ;p Po koksie to rozumiem ale po kreatynce takie skutki uboczne ?

nie no o takich skutkach to nie slyszalem ale to chyba nie do tego ;P badziej jak juz ktos wspomina to po koksie ;D wiem ze kreatyna cos tam szkodzi nerka i watrobie ale to w bardzo minimalnym procencie nic wiecej ;) ogolnie kreatynka dobra rzecz :) polecam wszystkim poczatkujacym

Najlepszy suplement świata, bezpieczny itp. Więc złudzenie na pewno nie.

dobry artykuł ciekawy i przydatny tak ja sadze przynajmniej

Kreatynę najlepiej łączyć z izomerem glukozy czyli dekstrozą.

Ciekawy artykuł/ :)

no ja juz 2 cykl z kreatyna.. i przed braniem nie mialem "syfów" na plecach niestety teraz je posiadam:) ale mysle ze te inne objawy to bujda:) i wzrost masy zawsze:)

ja już po I cyklu miałem duże efekty jak na kreatynę. w trakcie brania kreatyny jest większe zapotrzebowanie na wodę więc po skończeniu cyklu zawsze nam trochę schodzi wody ale efekty i tak są zadowalające

Nie jestem przekonany czy kreatyna jest faktycznie taka dobra. Zależy od celu mnie drażniło to że sie nabiera duzo wody przy zwykłej.

Podobno kreatyne przyjmować jest najlepiej po jakiś kilku miesiącach treningu.

Siła to co daje keratyna i to jest najwazniesze.

na kazdego wszystko inaczej dziala ale generalnie to dobra rzecz o ile organizm juz sie do niego nie przyzywczai za bardzo

tak jak wspomniano że stosowanie kreatyny poprawia wytrzymałość i wydajności to jest chyba jedna z głównych zalet. Artykuł fajnie napisany No wiadomo niestety kreatyna ma swoje skutki uboczne o których trzeba pamiętać

spoko art.

kreatyna daje kopa ;)

Bez kreatyny jest dużo lepiej

lepieej bez..

dobry artykuł

Bardzo dobry artykuł

Po pierwszym razie z kretą, siła na klacie wzrosła o jakieś 10kg, a po odstawieniu rosła jeszcze parę kilo.

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

kreatyna ok jesli ma sie dlobra diete to sa dobre efekty

wiedziałem że kreatyna ma skutki uboczne, ale że aż tyle, nigdy bym nie pomyślał

a ja myślalem ze jest nie szkodliwa...

nie podoba mi sie artykuł to jest śmieszne jak piszą ze odzywki maja skutki ubiczne

TAKI SOBIE TEN ART

to co za miast jej brac

no trochę sie zdziwiłem z tymi skutkami ubocznymi, ale mozke ktos mi powie czy kreatyne lepiej brac przed czy po treningu?

biore kreatyne juz około 3 lata. Na początku nie pomagała zbyt wiele ale to była raczej moja wina. bo nie jadłem wysarczająco. Ostatnio jednak kolega mnie nauczył jak poprawnie budować mięsnie i nabrałm 15kg w rok. ważę teraz 85. trzeba tylko pamiętać zeby pić dużo wody jeżeli już zdecydowało się brać, i oczywiście trzeba ją cyklować w zależności od tego jaki rodaj bierzemy. Jabłczan i cytrat mozna brać dłuzej bez przerwy niż zwykły monohydrat. Jednak nie należy spodziewać się jakichś nadzwyczajnych efektów jeżeli nie je sie przynajmniej ze 3-4 tys. kalori na dzien w tym dużo białka pełno ziarnistego pieczywa, oraz dobrych tłuszczów i jak najwięcej warzyw i owoców. Troche to kosztuje, niestety. miesięcznie wydaję ok. 400 dolarów na same odrzywki i jedzenie. powodzenia dla wszystkich pakerów.

Arykół taki sobie... wedgług mnie jesli bierze sie kretke i ma dobra diete to jest bardzo w porzadku

Bardo przydatny artykuł

samo sie nic nei zrobi! trzeba sie przylozyc i zastosowac dobra diete! a efekty beda napewno widzialne juz po 3 tygodniach

Bralem kiedys Monohydrat kreatyny i musze przyznac, ze efekt byl. Byla to kuracja 3 tygodniowa i musze przyznac ze bylem dumny z mojego Ciala. Ale jesli chodzi o skutki uboczne to byly: duza nadpobudliwosc i bole brzucha. Nawazniejsze dla mnie w takich artykulach sa informacje na temat procesow dzialania w organizmie tych substancji. Fajny artykul.

no to ja już widziałem więc nic nowego ale ok ten kto nie wie ten już wie

jak mówi porzekadło ludowe: Kurczak, ryż i kreatyna zrobią z CIEBIE sk...syna!

uwaga zwlaszcza na wlosy

ja tam wzrostu agresywności nie zauważyłem

Czy opisane tu skutki uboczne często występują prosze napiszcie

bardzo ciekawy artykuł

U mnie nie było żadnych skutków ubocznych

Według mnie kreatyna sporo daje i nie widzę skutków ubocznych po sobie. Ale trzeba ćwiczyć bo bez tego nie ma efektów.

JA TAM LUBIE KRETKE

spoko art

Warto dodać, że kofeina znacznie osłabia działanie kreatyny. Inną ciekawostką jest fakt, że przy stosowaniu kreatyny należy robić przerwy, bo specyfik solidnie obciąża nerki. Długie stosowanie bardzo często powoduje kamienicę nerkową oraz ich niewydolność.

Jestem kobietą, brałam kreatynę około pół roku lub troszkę dłużej. Był to monohydrat. Niestety ale nie zauważyłam kompletnie żadnych pozytywnych efektów zażywania, ani lepszego wyglądu mieśni ani przypływu energii nic oprócz jednej niemiłej sprawy...otóż po około miesiącu zażywania ciagle miałam podpuchnięte oczy łącznie z powiekami, wyglądałam coraz gorzej, wielkie poduchy pod oczami, najgorzej po przebudzeniu aż do południa. Zorientowałam się że to pewnie przez to, po pdstawieniu około 1,5-2 mc wracałam "do siebie" i oczy były w coraz lepszym stanie, tzn podpuchnięcia były coraz mniejsze. Na 100% była to kreatyna. Miałam reakcję zatrzymywania wody co pokazywało się właśnie w formie opuchnięć. Zażywałam tyle ile trzeba było, już teraz nie pamiętam dokładnie ale codziennie, wydaje mi się że 5 gram. Oczywiście trenowałam intensywnie praktycznie 6 dni w tyg sporty jak crossfit-sylwetkowe, bieganie. Ja nie polecam osobiście.

14 lat i brac kreatyne to normalne przeciez to srodek spozywczy najwyzej srania dostanie. Ale 14 lat i brac koksy i zwlaszcza undery robione w domu do juz wyzsza jazda a w uk to sa przypadki brania przez dzieciakow sterydow.