Tupot białych mew – czyli jak pozbyć się kaca

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Tupot białych mew – czyli jak pozbyć się kaca
Okres karnawału sprzyja toastom i wspólnemu świętowaniu na „polski” sposób, nie wylewając za kołnierz. Niestety po takim świętowaniu poranek dnia następnego nie zalicza się do najprzyjemniejszych. Ból głowy, mdłości, zmęczenie, niepokój, dreszcze, zawroty głowy to niektóre z objawów, które są charakterystyczne dla kaca.

Kac zaczyna się gdy stężenie alkoholu we krwi obniża się do zera. Może trwać więcej niż 24 godziny. Negatywny wpływ nadmiernego picia alkoholu może być wywołany zarówno samym alkoholem, jego wpływem na mózg oraz inne organy, wpływem jego metabolitów na nie (aldehyd octowy) ale także innymi poza alkoholowymi czynnikami (toksyczne działanie substancji aktywnych biologicznie – np. kancerogeny, palenie tytoniu podczas picia, ograniczenie jedzenia, cechy charakteru itp.). Najprawdopodobniej więc na pojawienie się kaca wpływa wiele czynników.

Wymienić tutaj należy:

- działanie odwadniające - alkohol pobudza wydzielanie wazopresyny, co skutkuje zahamowaniem wchłaniania zwrotnego wody w nerkach, a co za tym idzie zwiększa produkcję moczu. Wypicie około 50 g alkoholu w 250 ml wody powoduje wydalenie około 600-1000 ml wody w ciągu kilku godzin.

- zaburzenia równowagi elektrolitowej - wraz z moczem z organizmu wydalane są składniki mineralne. Zaburzenia elektrolitowe oraz odwodnienie przyczyniają się do pojawienia się zawrotów głowy, suchości w ustach.

- zaburzenia żoładkowo-jelitowe – alkohol bezpośrednio podrażnia śluzówkę żołądka oraz jelit, zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego oraz soków trzustkowych. Wywołuje to bóle brzucha, wymioty, nudności.

- niski poziom cukru we krwi – długie picie i brak spożywania w trakcie imprezy pożywienia zmniejsza produkcję glukozy ale także wyczerpuje jej rezerwy w postaci glikogenu. Przyczynia się to do pojawienia się zmęczenia, pogorszenia nastroju, osłabienia.

- zaburzenia snu – choć alkohol ma pewne działanie uspakajające to wpływa również na pogorszenie się jakości snu, skrócenie fazy REM. Wpływa na rozluźnienie mięśni gardła co może skutkować chrapaniem ale także bezdechem sennym.

- zaburzenie rytmu okołodobowego organizmu – obserwuje się m.in. wyjątkowo niską temperaturę podczas zatrucia alkoholowego i wyjątkowo wysoką podczas kaca.

- ból głowy – alkohol wpływa na szereg neuroprzekaźników oraz hormonów, które mają wpływ na pojawienie się bólu głowy, w tym na histaminę, serotoninę, prostoglandyny.

- metabolity alkoholowe- z etanolu powstaje w ustroju aldehyd octowy pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej. Z niego zaś z kolei u większości osób powstaje octan (przy pomocy dehydrogenazy aldehydowej - ALDH). Nadmiar tego pierwszego związku wywołuje zwiększenie tętna, potliwość, wymioty, nudności, zaczerwienienie skóry. U niektórych osób już najmniejsza ilość alkoholu może wywoływać negatywne objawy, gdyż ALDH zezwala na kumulowanie się aldehydu.

- pojawienie się kwasicy metabolicznej – czyli obniżenia pH krwi z powodu pojawienia się w niej ciał ketonowych, wolnych kwasów tłuszczowych.

Jak z nim walczyć?

Istnieje szereg sposobów na kaca począwszy od wody po ogórkach, poprzez kefir na kawie kończąc. Warte uwagi jest natomiast:

- spożywanie owców, soków owocowych czy innych produktów bogatych w fruktozę, co łagodzi objawy kaca,

- spożywanie podczas picia posiłków bogatych wcukru złożone co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się hipoglikemii,

- picie napojów bezalkoholowych przed oraz w trakcie imprezy, co zmniejsza prawdopodobieństwo odwodnienia,

- po zakrapianej imprezie sięgnięcie po produkt bogaty w witaminę C (może to być rozpuszczalna tabletka),

- wybranie odpowiedniego leku przeciwbólowego np. aspiryny, ibuprofenu, naproxenu. Z dwóch ostatnich należy zrezygnować jeśli pojawia się problemy gastryczne, podrażniają one bowiem śluzówkę żołądka. Nie należy również sięgać po paracetamol, gdyż metabolizm alkoholu zwiększa toksyczność tego leku dla wątroby.

- sięgnięcie po leki zobojętniające w przypadku nudności i bólu żołądka.

- odpowiednie nawodnienie za pomocą wody mineralnej,

- wypicie przed i po napoju izotonicznego w celu nawodnienia i dostarczenia glukozy oraz minerałów.

Przede wszystkim zaś należy umiejętnie dobierać wypijany rodzaj alkoholu pamiętając, iż czysty alkohol (wódka, gin) daje mniej nasilone objawy kaca, a kolorowe (whisky, brandy, czerwone wino) bardziej nasilone. Warto także starać się ograniczać ilość wypijanych trunków, w trakcie imprezy pamiętać o jedzeniu, a przede wszystkim o tym, iż w przypadku napojów o niskiej zawartości alkoholu oraz napojach bezalkoholowych nie odnotowano przypadków kaca :).


Pamiętajcie :) jak mówi klasyk: "Na kaca najlepsze powietrze z pompki od materaca" :P

polecam picie czerwonej herbaty Pu-erh po alkoholu jeżeli szybko chcemy wrócić do "normy" choć sam dużo nie piję to metoda jest przeze mnie przetestowana. Mimo wszystko jednak polecam umiar w piciu alkoholu.

Kiedyś, kiedyś w piśmie Muscle and Fitness czytałem, że najlepszym lekarstwem na kaca jest miód z krakersami, miód bo cukry a krakersy to nie pamiętam