Co zabija kobiece libido? Część 2

  • |
  • |
  • Seks
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Co zabija kobiece libido? Część 2
Moja partnerka nie ma ostatnio ochoty na seks. Nie wiem, co jest tego przyczyną i czy mógłbym zrobić cokolwiek, aby to zmienić. A zaczyna mi już brakować współżycia…

W poprzednim artykule przedstawiliśmy listę trzech czynników, które mogą wpływać na obniżenie libido. Były to: stres i przemęczenie, monotonia w łóżku i problemy w związku. Nie wyczerpało to jednak wszystkich możliwości. Poznaj kolejnych zabójców libido.

1. Tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może się kojarzyć z wyzwoleniem seksualnym, bo nie ogranicza nas strach przed zajściem w ciąże, czy konieczność używania prezerwatyw. Niestety tabletki antykoncepcyjne mogą osłabiać kobiece libido. Sprawiają bowiem, że nasze hormony są ustabilizowane na jednym poziomie. To niszczy naturalny popęd, który powinien osiągać szczyt w trakcie owulacji i tuż przed miesiączką. W dodatku antykoncepcja prowadzi do podniesienia poziomu hormonu SHBG. Hormon ten jest odpowiedzialny za wyłapywanie testosteronu i jego dezaktywację. A testosteron jest odpowiedzialny za nasz popęd, więc obniżenie jego poziomu prowadzi do spadku libido.

-> Jakie jest rozwiązanie?

Jedynym rozwiązaniem jest zmiana tabletek antykoncepcyjnych albo zmiana sposobu zabezpieczania się przed zajściem w ciążę. Namów więc swoją partnerkę na wizytę u ginekologa. Niech porozmawia ze swoim lekarzem o zmianie metody antykoncepcji. To naprawdę może jej pomóc.

2. Problemy zdrowotne

Kolejną częstą przyczyną osłabienia popędu mogą być towarzyszące nam choroby. Problemy z tarczycą albo nadnerczami mogą skutecznie obniżać libido, bo dotyczą hormonów, które są z popędem seksualnym ściśle związane.
-> Co robić?
Jeżeli wykluczacie inne przyczyny obniżenia popędu, to namów swoją partnerkę na wizytę u lekarza. Niech skontroluje poziom TSH, testosteronu i innych hormonów odpowiedzialnych za pracę tarczycy i nadnerczy. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia może zwiększyć libido Twojej partnerki.

3. Brak aktywności fizycznej i zła dieta

Ostatnimi z najpowszechniejszych przyczyn braku popędu są niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Dieta ma bowiem ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie, a to wiąże się z poziomem libido. Udowodniono też, że te z nas, które regularnie ćwiczą, mają znacznie wyższe libido niż panie niećwiczące. Jest tak dlatego, że u kobiet uprawiających regularnie sport rzadziej dochodzi do wahań hormonalnych.

-> Co zrobić?

Zachęć partnerkę do wspólnego uprawiania sportu. Możesz poszukać takiej aktywności fizycznej, która obojgu Wam będzie sprawiała przyjemność. Wprowadź też zmiany w waszym jadłospisie. Możesz zacząć samodzielnie przygotowywać posiłki albo poprosić partnerkę, aby gotowała zdrowsze potrawy. Nie zapominaj jednak, że najłatwiej wpłyniesz na partnerkę, gdy sam zmienisz dietę i będziesz uprawiał sport. W innym przypadku Twoja druga połówka może się buntować, bo poczuje, iż w staraniach o poprawę jakości Waszego współżycia jest zupełnie sama.

Żadne wyjaśnienie nie pasuje?

Wymienione w obu artykułach czynniki, to najpopularniejsze przyczyny obniżenia popędu. Istnieją jednak jeszcze inne możliwości. Jeżeli więc nie udało Ci się znaleźć w artykułach czynnika, który mógłby tłumaczyć niskie libido Twojej partnerki, to nie zniechęcaj się i szukaj dalej. Dzięki aktywnym poszukiwaniom będziesz mógł rozwiązać problem i poprawić Wasze życie seksualne.