Czy warto mieć partnera treningowego?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Czy warto mieć partnera treningowego?
Do tej pory miałem partnera treningowego. Niestety wraz z rozpoczęciem studiów i związaną z tym przeprowadzką do innego miasta ‘straciłem’ swojego partnera do ćwiczeń. Czy warto szukać nowego partnera treningowego? Czy może lepiej jest ćwiczyć samemu?

Posiadanie partnera treningowego posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. W związku z tym przed podjęciem decyzji o ćwiczeniu samemu, bądź też z kimś, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dzięki temu artykułowi będzie to zdecydowanie łatwiejsze.

Partner treningowy a bezpieczeństwo

Posiadanie partnera treningowego z pewnością zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Jego pomoc z pewnością przyda się przy realizowaniu bardzo intensywnych ćwiczeń, w których ze względu na narastające zmęczenie i zastosowane obciążenie zewnętrzne istnieje ryzyko niekontrolowanego opuszczenia przyrządu treningowego. Bez partnera treningowego niemożliwe będzie również sprawdzenie swoich maksymalnych zdolności siłowych, a także wykonywanie ćwiczeń siłowych z obciążeniem supramaksmylanym.

Partner treningowy a prawidłowa technika

Posiadanie doświadczonego partnera treningowego z pewnością przyczyni się do poprawy oraz dalszego doskonalenia techniki wykonywanych ćwiczeń. Warto pamiętać, że w czasie narastającego zmęczenia, do którego dochodzi w trakcie realizowania intensywnych ćwiczeń, pogorszeniu ulega technika ruchów. Stąd też opieka partnera treningowego, który na bieżąco będzie dbał o zachowanie prawidłowej techniki jest bezcenna.

Partner treningowy a czas trwania treningów

Realizowanie treningów wspólnie z partnerem treningowym z pewnością przyczyni się do wydłużenia czasu ich trwania. Wynika to z tego, iż czas przeznaczony na wykonanie danego ćwiczenia przez współćwiczącego w zdecydowanej większości przypadków będzie dłuższy od zaplanowanej przerwy. Do tego dochodzi jeszcze zmiana obciążenia, która również wydłuży czas trwania przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami i ćwiczeniami. Wspólne realizowanie treningów z kolegą lub koleżanką stwarza także ryzyko prowadzenia zbędnych rozmów. Mogą one dodatkowo wydłużyć czas trwania przerw pomiędzy seriami i ćwiczeniami, a w efekcie długość całego treningu.

Partner treningowy a motywacja

Posiadanie partnera treningowego może zwiększyć motywację do systematycznego wykonywania treningów. Dlaczego może? Wiele zależy od współćwiczącego i jego podejścia do regularnego realizowania treningów, a także poziomu motywacji. Jeśli partnerem treningowym będzie osoba, która ćwiczy ‘za karę’, to z pewnością nie wesprze ona w chwili zwątpienia. Co więcej taka osoba będzie raczej odradzała systematycznego wykonywania ćwiczeń, a ‘wyciągnięcie’ jej na trening będzie istną katorga. Z drugiej strony partner treningowy z wytrwałością dążący do realizacji swojego celu treningowego będzie w znacznym stopniu motywował do regularnego realizowania treningów.

Czym się kierować przy wyborze partnera treningowego?

Idealny partner treningowy powinien mieć zbliżony lub taki sam cel treningowy. Ponadto wskazane jest, aby charakteryzował się on podobną siłą mięśniową. Dzięki temu nie będzie konieczne znaczne ‘żonglowanie’ obciążeniem. Niewątpliwą zaletą dobrego partnera treningowego jest posiadanie przez niego wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, z zakresu aktywności fizycznej. Bardzo ważną cechą dobrego współćwiczącego jest jego zdolność do motywowania.

Zdjęcie: speedoglyn / Foter / CC BY