10 największych mitów na temat treningu siłowego

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
10 największych mitów na temat treningu siłowego
Wiedza na temat treningu siłowego ciągle wzrasta. Co również ważne, zdobyte informacje są łatwo dostępne dla wszystkich pod warunkiem, że chcemy dowiedzieć się więcej na temat tego jak trenować. Wzrost świadomości pozwala obalić powielane mity treningowe. Które z nich są najczęściej powielane?

Największe mity treningu siłowego - na co uważać?

Rozpoczynając ćwiczenia na siłowni można spotkać się z różnego rodzaju mitami. Niektóre z nich dotyczą stricte wykonywania ćwiczeń, a jeszcze inne regeneracji lub wskazują jaki plan treningowy jest najlepszy.

Wiedza na temat treningu siłowego ciągle idzie do przodu. Warto jednak filtrować informacje i wyciągać wnioski z natłoku informacji. Dużym błędem jest też łączenie imponującego wyglądu z dużą wiedzą. Nie zawsze sylwetka wiąże się z fachową wiedzą odnośnie budowy mięśni czy redukcji tkanki tłuszczowej.

1. Nie potrzebuję planu treningowego - mity na temat treningu siłowego

Brak planu treningowego jest jednym z najbardziej popularnych i największych błędów nie tylko w treningu siłowym, ale każdej aktywności fizycznej jaką podejmujemy w celu osiągnięcia konkretnych wyników.

Trening intuicyjny, bo tak określa się trenowanie bez planu jest zgubną formą kształtowania sylwetki. Z pewnością ciężej o właściwy dobór ćwiczeń oraz efektywną budowę mięśni. Jeśli chcesz monitorować swój progres to wykonuj treningi siłowe z planem treningowym.

💪Skorzystaj z pomocy trenera personalnego i planu treningowego trener.pl

2. Więcej znaczy lepiej - mity na temat treningu siłowego

Jest to popularny mit wśród osób początkujących. Mylne przekonanie, że więcej pracy oznacza szybkie efekty potrafi bardzo skutecznie zniechęcić do regularnej pracy.

To właśnie regularność i konsekwencja jest w stanie realnie wpłynąć na efekty. Należy sobie uświadomić, że mięśnie rosną podczas odpoczynku i regeneracji. Trening siłowy jest tylko bodźcem do wzrostu i kształtowania mięśni.

3. Jak boli to rośnie - mity na temat treningu siłowego

Jest to bardzo stary mit treningowy. Ból w żaden sposób nie jest tożsamy z efektywnością. Oczywiście pewne ćwiczenia mogą powodować lekki dyskomfort, natomiast jest to związane bardziej z ilością zaangażowanych mięśni i obciążeniem organizmu.

Uciążliwy ból podczas ćwiczeń może znacząco zwiększać ryzyko kontuzji aniżeli pozytywny efekt wykonywanego ćwiczenia. Ból jest sygnałem ostrzegawczym organizmu, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego.

4. Trening siłowy hamuje wzrost - mity na temat treningu siłowego

Jest to stary i dość popularny i stary mit, który miałby dotyczyć najmłodszych adeptów treningu siłowego. Wg starej wiedzy ćwiczenia siłowe wykonywane przez młode osoby miały hamować dalszy wzrost.

Dziś wiemy, że regularne wykonywanie ćwiczeń siłowych przez osoby dojrzewające nie ma żadnego negatywnego wpływu na dalszy wzrost. Nawiasem mówiąc ćwiczenia siłowe zwiększają nie tylko ilość masy mięśniowej ale też wydzielanie hormonu

5. Bez pompy treningowej nie ma efektów - mity na temat treningu siłowego

Pompa mięśniowa jest przyjemnym i pozytywnym zjawiskiem na treningu. Nie oznacza to jednak, że jej brak oznacza brak efektów.

Na osiągnięcie pompy mięśniowej ma wpływ wiele czynników, jak rodzaj diety, ilość powtórzeń czy poziom nawodnienia. Warto dodać, że ćwiczenia izolowane mogą powodować większą pompę niż ćwiczenia złożone.

Wpływ na budowę masy mięśniowej ma przede wszystkim rosnąca objętość oraz delikatna nadwyżka kaloryczna.

Sprawdź także: Jak szybko zbudować dobrą formę

6. Trenowanie planem znanego kulturysty - mity na temat treningu siłowego

Dawniej ten mit był bardziej popularny w czasach, gdy głównym źródłem wiedzy treningowej były czasopisma kulturystyczne. Mogliśmy w nich znaleźć plany treningowe znanych kulturystów.

Niestety wspomniane plany treningowe nie były traktowane jako ciekawostka, a gotowa recepta na lepszą formę.

Plan treningowy powinien być indywidualnie dobrany do danej osoby. Zawodowcy cechują się większym stażem, świadomością treningową oraz zaawansowanym wspomaganiem farmakologicznym. Trening siłowy kulturystów stosowany przez osoby niedoświadczone może wywołać więcej szkód niż pożytku.

7. Tylko trening na 100% przynosi efekty - mity na temat treningu siłowego

Żaden sportowiec nie trenuje n 100% swoich możliwości przez cały czas. Takie podejście paradoksalnie powoduje gorsze efekty niż planowanie intensywności treningowej.

Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do etapu i możliwości treningowych. Czasami warto skupić się na mniej intensywnych treningach dodając do planu ćwiczenia aktywacyjne lub rozciąganie. Mniejsze obroty pozwolą poprawić słabe strony i nabrać siły na cięższe treningi.

8. Osiem powtórzeń na masę, 15 na rzeźbę - mity na temat treningu siłowego

Jest to mit, który w dalszym ciągu można spotkać na siłowniach. Odnosi się on do zakresu powtórzeń, a nawet całych planów treningowych pod dany cel.

Za spalanie tkanki tłuszczowej lub budowanie mięśni odpowiada przede wszystkim dieta. Wykonując zarówno 8 powtórzeń jak i 15 możemy osiągać zamierzony cel. Dużo ważniejsza jest chociażby praca blisko upadku mięśniowego.

9. Od ćwiczeń siłowych zbuduję męską sylwetkę - mity na temat treningu siłowego

Ten mit odnosi się do damskiej części chcącej poprawić swoją sylwetkę. Dość często Panie boją się złapać za sztangę lub hantle w obawie o nadmierny rozrost mięśni.

Budowanie masy mięśniowej to mozolny proces, który wymaga dużego zaangażowania. Od kilku ćwiczeń małym ciężarem z pewnością nie da się zbudować dużych nóg, pleców lub barków. Tym bardziej kobietom, które z natury mają trudniejszą drogę do budowania masy.

10. Musisz robić brzuszki jeśli chcesz mieć sześciopak - mity na temat treningu siłowego

Jest to popularny mit wśród osób początkujących. Często na siłowniach możemy zobaczyć nowe osoby, które katują brzuch w celu osiągnięcia sześciopaka.

Mięśnie brzucha angażujemy praktycznie przy każdym ćwiczeniu wielostawowym. W związku z tym wystarczą maksymalnie 3 ćwiczenia, aby skupić się typowo na tej partii.

Jeśli chcemy odkryć mięśnie brzucha to musimy dużą uwagę poświęcić diecie z deficytem kalorycznym. Tylko wtedy możemy osiągnąć widoczne kostki na brzuchu.

Co jest najważniejsze w treningu siłowym?

To pytanie wymaga szerszego podejścia, ponieważ każdy z nas może trenować w innym celu. Niektórzy chcą po prostu dobrze wyglądać, inni startują w zawodach, a kolejni marzą o tym, aby poprawić swoje samopoczucie.

Uniwersalną prawdą jest, że w treningu siłowym najważniejsza jest konsekwencja i regularność. Stosując się do tych zasad możemy osiągnąć cel nawet, jeśli popełniamy błąd na etapie ćwiczeń. Nawet najlepszy plan będzie bezskuteczny, jeżeli nie będzie konsekwentnie realizowany. Dostosuj cały trening tak, aby jego wykonywanie przynosiło Ci satysfakcję. Tylko w ten sposób zachowasz dyscyplinę przez długi czas.

Czytaj więcej: 10 wskazówek jak poprawić efektywność treningu