Bieganie a stawy - czy bieganie niszczy stawy i kolana?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Bieganie a stawy - czy bieganie niszczy stawy i kolana?
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, jednakże często pojawiają się pytania o jego wpływ na stawy kolanowe. Czy faktycznie bieganie niszczy stawy, a może wręcz przeciwnie, jest korzystne dla ich zdrowia?

Czy bieganie jest dobre na stawy?

Wbrew powszechnie panującej opinii, bieganie nie wpływa negatywnie na nasze stawy kolanowe, a wręcz poprawia ich kondycję. Kolana nie posiadają własnych naczyń krwionośnych, transport składników odżywczych jest bezpośrednio związany z ruchem tego stawu. Gdy następuje ruch oraz obciążenie stawów kolanowych, dostają się do nich składniki odżywcze. Zostają one wpompowane pod wpływem wytworzonego ciśnienia, a podczas odciążania stawu są one odprowadzane. W taki sposób dostarczamy składników odżywczych w obrębie chrząstki stawowej.

Dodatkowo ruch i obciążenie stawów pobudzają produkcję mazi stawowej, które jest swego rodzaju smarem dla stawu. Ponadto poprzez bieganie wzmacniamy mięśnie oraz więzadła, dzięki czemu maleje ryzyko urazu oraz zwiększa się stabilność stawu. Wiele badań potwierdza, że bieganie ma pozytywny wpływ na nasze stawy kolanowe.

Czy bieganie niszczy stawy i kolana?

Bieganie wpływa pozytywnie na stawy, jednakże w pewnych przypadkach może ono być dla nich destrukcyjne. Jednym z najczęstszych powodów jest przeciążenie stawów, które jest spowodowane zbyt małą ilością czasu na regenerację. W życiu ze wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek, również z bieganiem. Jeśli nie damy wystarczającej ilości czasu na regenerację naszemu organizmowi, to nie tylko będziemy mniej wydajni, ale również zwiększamy ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Kolejnym przypadkiem w którym nasze stawy mogą ulec uszkodzeniu podczas biegania są choroby stawów. Jeśli cierpimy na wady wrodzone lub nabyte stawów kolanowych oraz niektóre choroby stawu biodrowego, to bieganie może pogorszyć sprawę.

💥Poznaj plany dietetyczno-trenignowe Trener.pl i skorzystaj z pomocy naszych specjalistów

Jak bieganie wpływa na stawy?

Regularna aktywność fizyczna w postaci biegania u osoby zdrowej przyniesie szereg korzyści dla stawów:

  • Poprawia naturalną zdolność gojenia mikrourazów - jak już wiemy, podczas biegania do stawów dostają się duże ilości składników odżywczych oraz produkuje się większa ilość mazi stawowej, dzięki czemu przyspieszona zostaje regeneracja stawów.

  • Pomaga poprawić propriocepcję stawów - propriocepcja to umiejętność określenia położenia kończyny w przestrzeni bez patrzenia na nią. Odpowiednio dawkowane bieganie pozwala znacznie poprawić ten aspekt, który ma kluczowe znaczenie w przypadku bardziej złożonych ruchów podczas treningu.

  • Dostarczenie składników odżywczych do stawu kolanowego - podczas ruchu w kolanie dostarczamy do stawu znaczne ilości składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na kondycję stawów.

  • Pobudzenie produkcji mazi stawowej - regularne treningi biegowe pobudzają nasze stawy do wytwarzania mazi, która pełni rolę smaru dla naszych stawów kolanowych.

Wskazówki dla zdrowego biegania

Jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowymi stawami, to warto poznać kilka wskazówek, które spowodują, że nasz trening będzie bezpieczny dla stawów:

1. Regeneracja

Bardzo często można spotkać się z osobami u których ambicje przerastają możliwości organizmu. Takie osoby bardzo często mają tendencję do przesadzania z ilością treningów, co skutkuje przeciążeniem stawów. Nadmierne obciążanie negatywnie wpływa na fizjologię chrząstki, co może skutkować kontuzją.

Sprawdź także: Jak zacząć biegać, by nie stracić motywacji

Musimy znać umiar i możliwości naszego organizmu oraz dać mu czas na zregenerowanie się po treningu.

2. Ignorowanie bólu

Pierwszą oznaką, że z naszymi stawami dzieje się coś złego jest pojawiający się ból kolan podczas treningu lub po nim. Zignorowanie go jest jedną z najgorszych rzeczy jakie możemy zrobić.

Jeśli pomimo takich oznak nadal będziemy będziemy intensywnie biegać, to nasza chrząstka stawowa w pewnym momencie nie wytrzyma i dojdzie kontuzji spowodowanej przeciążeniem lub do choroby zwyrodnieniowej stawów. W takim wypadku powinniśmy zrobić przerwę od treningów i pozwolić naszemu organizmowi w pełni się zregenerować.

3. Odpowiedni sprzęt

Jeśli wiemy, że bieganie jest naszą pasją, a nie chwilową zajawką, to warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, a w szczególności w odpowiednie buty. Buty do biegania posiadają specjalną technologię amortyzacyjną, która zmniejsza obciążenie naszych stawów, tym samym je chroniąc.

Oczywiście na początek zwykłe trampki będą wystarczające, jednakże w dłuższej perspektywie czasu warto rozważyć zakup odpowiednich butów.

Zobacz również: Jak dbać o kolana biegacza?

Czy przy zwyrodnieniu stawów można biegać?

Zwyrodnienie stawów jest czynnikiem który znacznie ogranicza nasze możliwości biegania, jednakże nie oznacza to, że nie możemy biegać, wszystko zależy od stopnia zwyrodnienia. Najlepszym sposobem, aby przekonać się, czy możemy podejmować treningi biegowe będzie konsultacja z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Nawet jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwskazań do biegania, to warto wykazywać się daleko idącą ostrożnością i jeśli zaczniemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort podczas treningu, powinniśmy go przerwać.

Jak biegać żeby nie obciążać stawów?

Jeśli nie chcemy obciążać naszych stawów powinniśmy rozważyć kilka czynników. Jednym z nich jest rodzaj nawierzchni na której będziemy biegać. Nasz układ ruchu znacznie lepiej radzi sobie z płaską i niewyboistą nawierzchnią. Strome podbiegi oraz dziurawa nawierzchnia znacznie obciążają nasze stawy oraz więzadła. Jeśli mamy możliwość, to powinniśmy wybierać proste trasy do biegania lub biegać na bieżni.

Kolejnym aspektem są warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Jeśli jest mokro i ślisko, to nasze kolana muszą wykonywać znacznie większą pracę stabilizacyjną, aby utrzymać równowagę, co wiąże się z większym obciążeniem. W przypadku oblodzonych dróg najlepszym wyborem będzie pójście na bieżnię. Dodatkowo w takich warunkach istnieje ryzyko poślizgnięcia się, co również może spowodować kontuzję.

Warto wiedzieć: Rozgrzewka przed bieganiem – jak dobrze rozgrzać ciało przed wysiłkiem?