Jak zacząć biegać, by nie stracić motywacji

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak zacząć biegać, by nie stracić motywacji
Często słyszysz historie szczęśliwych biegaczy, którzy z radością opowiadają o tym, dlaczego warto spędzać aktywnie czas? Masz zbędne kilogramy do zrzucenia? Chciałbyś zacząć biegać, ale boisz się, że szybko stracisz zapał? Nie wiesz, od czego zacząć? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak zyskać motywację i poznasz korzyści, które z tego wynikają.

Dlaczego warto biegać?

Mówi się, że bieganie to jedna z najprostszych aktywności fizycznych. Nie potrzebujemy żadnego sprzętu i maszyn. Wszystkie wykonywane ruchy są naturalne, uczymy się ich w dzieciństwie. Wystarczą dobre, wygodne buty sportowe i oczywiście chęci.

Dlaczego warto biegać? Jakie korzyści z tego wynikają?

  1. Bieganie pomaga walczyć ze stresem.
  2. Wzmacnia ścięgna. Zmniejsza liczbę stanów zapalnych kolan i bioder.
  3. Poprawia pracę serca.
  4. Regularne treningi sprawiają, że kształtujemy w sobie dobre cechy charakteru - stajemy się wytrwalsi i cierpliwsi.
  5. Bieganie spowalnia starzenie. Systematyczna aktywność fizyczna wpływa na długość życia człowieka.
  6. Sport usprawnia pracę szarych komórek w mózgu.
  7. Podczas biegania wzmacniamy odporność. Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie. Robimy to zazwyczaj na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych, dzięki czemu uczymy się radzić w zmiennych temperaturach i okolicznościach.
  8. Bieganie poprawia zdolność logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji.
  9. Ta aktywność fizyczna pomaga w walce z depresją i innymi chorobami psychicznymi. Wysiłek daje dobry nastrój.
  10. Biegacze mają mniejsze ryzyko udaru mózgu.
  11. Dzięki treningom pozbywamy się nadwagi i zachowujemy prawidłową masę ciała.

Korzyści można znaleźć znacznie więcej. Ten sport jest też przyjazny dla portfela. Biegacze nie potrzebują specjalnego karnetu, by pobiegać po lesie czy drodze. Czy powyższe czynniki przekonały cię, by zacząć się ruszać? A może chcesz, ale nie wiesz jak zrobić pierwszy krok?

Jak zacząć biegać?

  • Na początku zrób badania. Dowiedz się, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do biegania. Jednak jeżeli jesteś osobą zdrową, regularnie chodzisz do lekarza i czujesz się dobrze, najprawdopodobniej możesz bez przeszkód uprawiać ten sport.
  • Nie porównuj się ze znajomymi, którzy biegają od lat. Spróbuj na początku skupić się na czasie, jaki poświęcasz na trening. Przykładowo zaplanuj 3 razy w tygodniu 30-minutowy marszobieg. Pamiętaj też o dniach wolnych na regenerację. Z czasem okaże się, że jesteś w stanie przebiec 30 minut bez zatrzymywania. Wtedy możesz wydłużyć czas na tę aktywność fizyczną. W każdym tygodniu dodawaj sobie po kilka minut do treningu.
  • Zapisuj swoje wyniki i cele. Większość osób jest wzrokowcami i łatwiej im zachować motywację mając przed oczami punkt docelowy. Ułóż plan i się go trzymaj. Zapisuj, jak długo trwał twój trening lub ile kilometrów udało ci się przebyć. Z czasem obserwując swoje postępy, zyskasz ogromną motywację do działania.
  • Choć najważniejsze podczas biegania są dobre buty z funkcją amortyzacji, warto pamiętać też o przewiewnych dostosowanych do pory roku ubraniach. Jeśli będziesz miał swój ulubiony komplet, z przyjemnością wybierzesz się na trening. Niektórzy lubią też zainwestować w sprzęt umilający aktywność fizyczną lub stworzoną do tego celu aplikację. Kupują zegarki ze stoperem, pomiarem odległości i tętna. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości bidon na wodę.

Najlepsze suplementy dla biegaczy

Kluczową dziedziną życia biegacza jest sposób odżywiania. Ma to ogromny wpływ na jego energię, regenerację i zdrowie stawów. Wiele osób praktykuje także bieganie na czczo.  Zdarza się jednak, że mimo różnorodnej, zbilansowanej diety czujemy, że czegoś nam brakuje. Warto wtedy sięgnąć po suplementację, która uzupełni niedobory. Jakie kategorie produktów stosować, jeśli chcemy osiągać coraz to lepsze efekty w bieganiu?

Na rynku dostępne są różne suplementy wspomagające wysiłek wytrzymałościowy. Pomocne będą odżywki węglowodanowe, aminokwasy czy preparaty witaminowo-mineralne. Należy pamiętać, że nawet podczas krótkiego wysiłku organizm traci cenne minerały takie jak wapń i magnez.

Możemy je uzupełnić, przyjmując suplementy diety. Regularne treningi mogą prowadzić do niedoborów, warto więc zwrócić uwagę na takie rozwiązanie.

Jakie inne suplementy dla biegaczy:

  • Kreatyna - według badań ma pozytywny wpływ na liczbę interwałów, może obniżać ilość produkowanego kwasu mlekowego i skracać czas regeneracji.
  • L-karnityna - w połączeniu z treningiem może przyczynić się do przyśpieszenia redukcji tkanki tłuszczowej, a także wzmocnić wytrzymałość biegacza.
  • Beta alanina - wpływa na neutralizację kwasu mlekowego, wspierając w wysiłku wytrzymałościowym oraz późniejszej regeneracji.

Dobrze sprawdzą się też różnego rodzaju odżywki białkowe. Po każdej aktywności dobrze jest przyjmować proteiny. W ten sposób przyśpieszymy regenerację i uzupełnimy swoje zapotrzebowanie na białko (które w przypadku osób trenujących jest większe). Wiele osób decyduje się także na kawę przed treningiem, w celu zwiększenia swojego pobudzenia.

Pamiętaj o rozgrzewce

Jeśli już na starcie przygody z tą dyscypliną sportu dopadnie nas kontuzja, łatwo zniechęcić się do dalszego biegania. Dobra rozgrzewka to podstawa! Dzięki niej lepiej wykonasz każde zadanie podczas treningu.

Staraj się zaangażować wszystkie partie mięśniowe. W ten sposób przygotowujesz nie tylko ciało, ale i głowę do wysiłku. Poświęć 10-15 minut na trucht, wymachy rękami, wykroki i skłony. Jeśli poczujesz na twarzy krople potu, a także przyśpieszone bicie serca to znaczy, że jesteś gotowy do biegu.

Jak zacząć biegać, by nie stracić motywacji? Zastosuj powyższe rady. Pamiętaj o korzyściach wynikających z regularnych treningów. Myśl nie tylko o sylwetce i utracie wagi, przede wszystkim skupiaj się na zdrowiu i radości z biegania.

Jednych motywuje trening w grupie, inni wolą biegać samotnie, słuchając przy tym muzyki - ważne, by w końcu zacząć. Przede wszystkim, uwierz w siebie i wykonaj pierwszy krok. Jeśli już zdecydujemy się na start, wtedy możemy poznać techniki biegania.


Ciekawy artykuł, na pewno będę do niego wracał :D