Dlaczego warto trenować mięśnie głębokie?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dlaczego warto trenować mięśnie głębokie?
Biceps, triceps, mięśnie klatki piersiowej – to części ciała, które najczęściej angażowane są na treningach. Dobre ukształtowanie tych mięśni, odpowiednia wielkość oraz wyraźna definicja, w znacznym stopniu zwiększa atrakcyjność męskiej sylwetki. Warto jednak w swoich treningach uwzględnić również mięśni głębokie.

Każda systematycznie ćwicząca osób z pewnością będzie w stanie wskazać, gdzie w ludzkim ciele znajduje się biceps, czy też triceps. Są to na tyle znane mięśnie, że niewątpliwie słyszały o nich również osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z ćwiczeniami fizycznymi. Jednak ilu stałych bywalców siłowni będzie w stanie powiedzieć, czym są, gdzie się znajdują oraz jakie funkcje pełnią mięśnie głębokie? Z pewnością będzie to jedynie niewielki procent osób, które znały dokładne położenie bicepsa. Warto jednak podkreślić, iż odpowiednie bodźcowanie mięśni głębokich jest równie istotne jak ćwiczenie ‘normalnych’ mięśni. Czym właściwie są mięśnie głębokie i jakie funkcje pełnią w ludzkim organizmie?

Co musisz wiedzieć o mięśniach głębokich?

Mięśnie głębokie to potoczne określenie mięśni znajdujących się w głębszych warstwach tułowia. Anatomiczna nazwa mięśni głębokich to mięśnie stabilizacyjne lub mięśnie toniczne. Do tego rodzaju mięśni zalicza się między innymi: mięsień poprzeczny brzucha, mięsień wielodzielny, mięśnie najdłuższe (lędźwi, głowy, grzbietu, szyi) oraz mięśnie znajdujące się w obrębie dna miednicy. Cechą charakterystyczną mięśni głębokich jest to, iż nie pracują one w trakcie wykonywania typowych ćwiczeń siłowych. Z tego też względu nie można ich bodźcować wykorzystując standardowe ćwiczenia siłowe. Do pełnionych przez mięśnie toniczne funkcji zalicz się zachowanie prawidłowej postawy ciała poprzez stabilizację i utrzymanie w prawidłowym położeniu kręgosłupa.

Co się stanie, gdy zapomnisz o mięśniach głębokich?

Jeśli w treningach będą występowały jedynie ‘standardowe’ ćwiczenia siłowe (bez ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizacyjne), to może dojść do zachwiania równowagi mięśniowej. Długotrwałe utrzymywanie się takiej sytuacji – braku ćwiczeń angażujących mięśnie toniczne w treningach, będzie pogłębiało nierównowagę mięśniową i w efekcie mięśnie ‘obwodowe’ przejmą obowiązki zaniedbanych mięśni głębokich. Początkowo ludzki organizm będzie funkcjonował prawidłowo w takim stanie, jednak z czasem może pojawić się ból i sztywność mięśni. Ponadto bardzo często zwiększa się również nadmierne napięcie spoczynkowe mięśni (zwiększa się tonus) oraz występują zmiany zwyrodnieniowe.

Dlaczego i jak należy trenować mięśnie głębokie?

Pominięcie w treningach ćwiczeń bodźcujących mięśnie głębokie może mieć bardo przykre konsekwencje. Jak tego uniknąć? W bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko w swoim planie treningowym zawrzeć ćwiczenia angażujące mięśnie głębokie. Warto podkreślić, iż na tego typu ćwiczenia nie trzeba poświęcać od razu całego treningu. Optymalnym rozwiązaniem będzie wykonanie kilku ćwiczeń bodźcujących mięśnie głębokie w 1-2 treningach tygodniowo. W ćwiczeniach angażujących mięśnie głębokie warto zastosować ćwiczenia wykorzystujące między innymi taki sprzęt treningowy jak piłkę rehabilitacyjną, matę oraz bosu.

Zdjęcie