Indywidualizacja – najkrótsza droga do sukcesu

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Indywidualizacja – najkrótsza droga do sukcesu
Swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi rozpocząłem 3 lata temu. Wraz ze mną systematyczne treningi podjął również mój kolega. Zarówno moim, jak i kolegi celem treningowym była budowa masy mięśniowej. Przez pierwsze dwa lata wspólnych treningów osiągnąłem znaczne postępy. Co ciekawe mój kolega nie zanotował w tym czasie żadnych większych zmian w swoim organizmie. Rok temu wyprowadził się do innego miasta, jednak nadal kontynuował treningi, ale już z innym planem ćwiczeń. Niedawno spotkałem go w naszym rodzinnym mieście, gdy przyjechał w odwiedziny do swoich rodziców. Muszę przyznać, że jestem zdumiony postępami, jakie poczynił przez ten rok. Uzyskane przez niego zmiany, mimo iż są następstwem zaledwie rocznych treningów, są zdecydowanie większe od tych wypracowanych przeze mnie. W związku z tym nasuwa mi się pytanie. Czy zmiana planu ćwiczeń może w tak dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia efektywności treningów?

Rozwój Internetu sprawił, że wymiana i wyszukiwanie informacji stały się niezmiernie łatwe. Wystarczy komputer z dostępem do globalnej sieci, by na przykład dowiedzieć się jak wyglądają treningi najlepszych kulturystów na Świecie. Powyższe zjawisko poza niewątpliwymi korzyściami niesie również wiele zagrożeń. Bardzo często zdarza się, że osoby dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi kopiują kropka w kropkę plany zawodowych kulturystów. Takie działanie nie zawsze musi przynieść pożądane rezultaty. W procesie treningowym należy pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na specyficzne dla danego planu ćwiczeń bodźce. Dlatego też bardzo ważne jest, by przestrzegać indywidualizacji procesu treningowego.

Istotne różnice

Ludzie różnią się między sobą. Występujące różnice nie dotyczą tylko i wyłącznie takich parametrów jak wysokość i masa ciała, kolor oczu/włosów, czy też obwody poszczególnych części ciała. Dużo ważniejsze dla efektywności procesu treningowego są zmienne w zdecydowanej większości przypadków niewidoczne gołym okiem. Można do nich zaliczyć między innymi rodzaj dominujących włókien mięśniowych, pojemność płuc, sprawność układu krwionośnego, pobudliwość układu nerwowego, efektywność przemian energetycznych, a także wiele innych czynników.

Nie tylko fizjologia

Plan treningowy powinien uwzględniać nie tylko uwarunkowania morfologiczne, ale również cechy osobowości. Jest to bardzo ważne, gdyż ludzie różnią się między sobą nie tylko wyglądem zewnętrznym i cechami morfologicznymi, ale także osobowością. Rzadko który plan treningowy ściągnięty z Internetu uwzględnia to, czy jesteśmy introwertykami, czy też może ekstrawertykami. Różnice wynikające z cech osobowości w istotnym stopniu wpływają na strukturę treningu. Dlatego też bardzo ważne jest, by plan ćwiczeń uwzględniał rodzaj osobowości.

Co możesz zmienić

Dla większości ćwiczących plan treningowy jest indywidualny, jeśli realizuje cel treningowy, treningi trwają wyznaczony przez ćwiczącego czas oraz, gdy obciążenia podane w planie są dobrane tak, że umożliwiają wykonanie wszystkich zaplanowanych ćwiczeń. Powyższe parametry są oczywiście niezwykle istotne, jednak nie tylko one wpływają na indywidualizację procesu treningowego. Plan ćwiczeń można również spersonalizować zmieniając wykorzystywane w nim metody i środki treningowe. Doskonałym przykładem jest trening cardio, który można wykonywać zarówno metodą ciągłą, jak i metodą interwałową.

Zindywidualizuj swój plan treningowy

Należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego planu treningowego. Plan ćwiczeń, który przynosi pożądane efekty u jednej osoby, nie musi być równie skuteczny u kogoś innego. Wynika to ze znacznego zróżnicowania osobniczego ludzi. Dlatego też warto w procesie treningowym szukać planu ćwiczeń, który w optymalny sposób będzie oddziaływał na nasz organizm. W pogoni za idealnym planem treningowym nie należy jednak zapominać, że potrzeba czasu, by plan treningowy mógł zadziałać na nasz organizm. Właśnie z tego względu nie należy zmieniać co tydzień planu treningowego.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj


nie zapytał kolegi nr 2 o to czy stosował dietę , suplementy itd nie wspomnę o innych dodatkach. Gdzieś zasłyszałem ,że trening to 30% sukcesu, reszta to dieta :)