Obalamy mity – sprawdź dlaczego A6W nie spala tłuszczu

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Obalamy mity – sprawdź dlaczego A6W nie spala tłuszczu
Moim głównym celem treningowym jest przede wszystkim chęć pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej z brzucha. W związku z tym chciałbym rozpocząć A6W. Jednak niedawno usłyszałem, że ten program treningowy nie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej z brzucha. Czy A6W faktycznie nie prowadzi do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej? Bardzo proszę o odpowiedź.

A6W nie przyczynia się do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej z brzucha. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki wchodzących w skład tego programu ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich wykonywać. A6W przyczynia się do wzmocnienia, a także poprawy definicji mięśni brzucha. Warto jednak mieć na uwadze to, że A6W posiada zarówno zalety, jak i wady.

Czym jest A6W?

A6W to anagram nazwy programu ćwiczeń, która w pełni brzmi Aerobiczna Szóstka Weidera. Jest to program treningowy skupiający się przede wszystkim na mięśniach brzucha. Został on stworzony przez legendę kulturystyki Josefa Weidera. W skład Aerobicznej Szóstki Weidera wchodzi 6 różnych ćwiczeń angażujących w głównej mierze mięśnie brzucha. Zrealizowanie całego programu A6W zajmuje 6 tygodni (42 dni). Cechą charakterystyczna Aerobicznej Szóstki Weidera jest to, że wraz z postępem w programie dochodzi do zwiększenia ilości zaplanowanych do wykonania powtórzeń i serii.

Dlaczego A6W nie spala tłuszczu?

Ćwiczenia wchodzące w skład A6W, podobnie jak pozostałe ćwiczenia siłowe, zalicza się do ćwiczeń anaerobowych. Jest to taki rodzaj aktywności fizycznej, w której ilość dostarczanego do organizmu tlenu nie pokrywa w pełni zapotrzebowania ustroju na ten pierwiastek. Stąd też wykonywanie ćwiczeń wchodzących w skład Aerobicznej Szóstki Weidera nie prowadzi do utleniania zbędnej tkanki tłuszczowej. W związku z powyższym wprowadzenie A6W do planu treningowego nie przyśpieszy procesu redukcji masy ciała.

Które ćwiczenia spalają tłuszcz?

Do spalania tkanki tłuszczowej w bezpośredni sposób przyczyniają się ćwiczenia aerobowe (tlenowe). Wynika to z tego, iż do utleniania tłuszczów dochodzi jedynie w warunkach tlenowych. Charakteryzują się one tym, że ilość dostarczanego w czasie ich trwania do organizmu tlenu w pełni pokrywa lub przekracza jego zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Ważna jest nie tylko odpowiednia intensywność, ale również czas trwania ćwiczeń ukierunkowanych na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Przyjmuje się, że tłuszcze stanowią podstawowy substrat energetyczny po około 20-30 minutach od rozpoczęcia ćwiczenia aerobowego. Warto również mieć na uwadze to, iż większość procesów energetycznych wytwarzających energię z utleniania tłuszczów zachodzi w mitochondriach. Pod względem całkowitej objętości najwięcej mitochondriów zlokalizowanych jest w obrębie mięśni. Stąd też w procesie redukcji masy ciała wskazane jest rozbudowywanie tkanki mięśniowej – wykonywanie ćwiczeń siłowych. Do podstawowych ćwiczeń aerobowych (tlenowych) zalicza się między innymi: bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, a także szybkie spacerowanie.

Czy warto uwzględnić A6W w planie treningowym?

Aerobiczna Szóstka Weidera posiada zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością nie należy traktować jej jako cudownego środka przyczyniającego się do prawie natychmiastowej redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej z brzucha. Jeśli jednak wykorzysta się ją do poprawy definicji mięśni brzucha, to z pewnością spełni pokładane w niej nadzieję. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej wyrzeźbione mięśnie brzucha nie zrobią na nikim wrażenie, jeśli będą znajdowały się pod warstwą zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto pewne wątpliwości może budzić konieczność wykonywania codziennie przez półtora miesiąca ćwiczeń angażujących tę samą partię ciała.

Zdjęcie