Pas treningowy – używać, czy nie używać?

  • Głosów: 4
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Pas treningowy – używać, czy nie używać?
Zauważyłem, że pewne osoby na siłowni zakładają specjalny pas podczas ćwiczeń. W związku z tym mam pytanie, po co jest pas i kiedy należy go stosować? Czy używanie pasa treningowego jest koniecznością wyższego stopnia.

Pas treningowy to skórzany pas oplatający talię wraz z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, którego zadaniem jest wspomóc mięśnie wokół kręgosłupa podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami oraz na niektórych maszynach. Do tych ćwiczeń należą przede wszystkim ćwiczenia ze sztangą i hantlami, pośrednio ćwiczenia na maszynach (np. wyciskania sztangi sprzed klatki piersiowej i zza karku, przysiady ze sztangą trzymaną na karku i klatce piersiowej oraz przysiady na maszynie Smitha). Pas treningowy stosowany jest w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia urazów sportowych spowodowanych występowaniem dużych przeciążeń w okolicach odcinka lędźwiowego w czasie treningu. Podczas wykonywania ćwiczeń z dużymi ciężarami na kręgosłup oddziałują określone siły liczone w kilogramach na centymetr kwadratowy. Siedzenie z oparciem (pozycja wyjściowa do ćwiczeń na mięśnie naramienne) powoduję nacisk od 120 – 250 kilogramów na centymetr kwadratowy kręgosłupa. Zależne jest to od masy ciała ćwiczącego. Wzór do obliczania nacisku na centymetr kwadratowy kręgosłupa (kg) podczas siedzenia z oparciem: N = masa ciała * 2 Do wzoru należy dodać obciążenie sztangi lub hantli, które wykorzystujemy podczas treningu. N = (masa ciała * 2) + ciężar przyrządu Z powyższych wzorów wynika, że osoba o masie ciała 85 kilogramów narażona jest oddziaływanie sił w pozycji siedzącej z oparciem rzędu 170 kg na centymetr kwadratowy kręgosłupa. Podczas wyciskania 80 kilowej sztangi zza głowy liczba to wzrasta do 250 kg. Używanie pasa treningowego powinno opierać się na zdrowej logice. Mięśnie pod wpływem wysiłku siłowego starają się dostosować do nowych warunków. Innymi słowy, kolejne treningi zwiększają naszą siłę mięśniową. Pas treningowy zakłóca w pewnym stopniu proces adaptacyjny mięśni do większego obciążenia, ponieważ jego działanie polega na wsparciu mięśni grzbietu i brzucha (odpowiedzialne są za trzymanie ciała w pozycji wyprostowanej) oraz odciążenie ich z wysiłku siłowego. Mięśnie stabilizujące (grzbietu i brzucha) nie są przystosowane po pewnym czasie do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, przy których wcześniej wykorzystywaliśmy pas treningowy. Nie znaczy to jednak, że pas jest nie potrzebny i zbędny. Powinien być on wykorzystywany zawsze, gdy ciężar jest równy lub większy naszej masie ciała. Przy innych obciążeniach należy ćwiczyć bez niego. Wymieniona zasada stosowania pasa treningowego zapewni prawidłowy rozwój płaszcza mięśniowego wokół kręgosłupa oraz bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń z dużymi ciężarami.


Moim zdaniem pas to dobra rzecz

Jak dla mnie pas np przy martwym ciagu lub przysiadach to bardzo dobra rzecz.

Pas to dobra rzecz gdy wie sie kiedy go uzywac Uzywac a nie naduzywac ;-)

pas jest bardzo potrzebny podczas np. martwego ciagu w koncu pomaga chronic kregoslup

Jest skuteczny nawet przy wyciskaniu sztangi leząc

martwy i przysiady to tylko z pasem

Ja w sumie ćwiczę ok 2lat i nigdy nie używałem pasa... :)

pas do przysiadow jak najbardziej

pas do przysiadów jak najbardziej

ja zanim kupiłem siłownie do konca to pas juz był u mnie i zawsze Cwicze z pasem dla siebie i dla Bespieczenstwa

POPIERAM,pas jest ok.

Pas jak najbardziej.

Dobra sprawa, przy sporych obciążeniach darowałbym sobie "pogoń za najefektywniejszym' ćwiczeniem mięśni, celem ochrony kręgosłupa przed dyskopatią.

kręgosłup jest najważniejszy.

kręgosłup ważna rzecz.

Przy pewnych ćwiczeniach jest niezbędny. !!!

Siodema ma racje, pas tylko kiedy go naprawde trzeba...

Siodema ma racje, pas tylko kiedy trzeba...

Pas jest konieczny przy poważnych obciążeniach. Lepiej go używać i mieć zdrowy kręgosłup niż nabawić się kontuzji i w praktyce całkowicie zakończyć karierę sportową.

"zawsze, gdy ciężar jest równy lub większy naszej masie ciała"ja używam tylko podczas serii właściwych mc,przysiadów,wiosłowania i wyciskania stojąc

Oczywiście, że używać, ale tylko i wyłącznie w przypadku najcięższych serii. Ja stosuję głównie pas przy martwym ciągu.

no jak najbardziej uzywac koniecznie.....dla wlasnego bezpieczenstwa:D..pozdro

pare razy uzywalem w sumie wygoda i bezpieczenstwo

Pas jak najbardziej

pas to podstawa przy dłużych ciężarach

Nigdy nie używałem pasa, ale myślę, że jest niezbędny przy największych ciężarach

Przy dużych ciężarach jak martwy ciąg lub przysiady i itp.jak najbardziej

pas nie zawsze się przydaje lecz czasami tak

ale czy pas nie zmiejsza efektow pracy?

DLA MNIE PAS JEST NIEZBEDNY PONIEWAZ DUZE CIEZARY NIE SPRZYJAJA MOIM PLECOM

Przy moim treningu na plecy czy wyciskaniu na barki pas jest niezbędny ponieważ dla pleców to duży wysiłek i nie da rady bez. Raz zapomniałem pasa to jak ćwiczyłem tym ciężarem co poprzednio to aż cały drżałem ze zmęczenia mięśnia, więc dlatego wolę trenować z pasem ;)

ja jak bez pasa raz ćwiczyłem i mc robiłem to na drugidzień kręgosłup mnie bolał teraz zawsze z pasem

ale czy to zdanie jest prawdziwe ?? "Powinien być on wykorzystywany zawsze, gdy ciężar jest równy lub większy naszej masie ciała." To by znaczyło ze jak robie martwy ciąg 70kg a waże 83 to nie potrzebuje pasa jakos mi sie nie widzi;/ , plecy by mi wysiadly ale przy duzych ciezarach to sie zgadzam.

Mam 156cm wzrostu, mój max w MC to 70kg. Nigdy w żadnym ćwiczeniu (przysiad, MC, wyciskania) nie używałam pasa. Wg Pavla Tsouline, na którego wskazówkach opieram swoje treningi, pasy nie są wskazane, bo rozleniwiają mięśnie. Ćwiczę siłowo już od ponad 3 lat- głównie na wolnych ciężarach i nigdy nie nabawiłam się żadnej kontuzji. Ale też nigdy nie biorę ciężaru, który jest ponad moje możliwości- czyli takiego, nad którym nie mam pełnej kontroli!

Zgadzam się z Tobą w pełni

jak kto ćwiczy martwy ciąg itp to trza używać i tyle to przecież jasne. kręgosłup ma się jeden

Popieram "fitneska" pas rozleniwia i z regóły Ci którzy często urzywają pasa mają koszmarne brzuchy, bo pas lędźwiowy obejmuje również brzuch. A tak wogóle, to po co przeginać z ciężarem, wystarczy ćwiczyć poprawnie i są te same efekty na mniejszych ciężarach, nad którymi panujemy i które nie zrobią kontuzji.

Nigdy nie uzywalem pasa i nic mi nie jest:)

Pas wg mnie jest zbędny. Jedynie przy trenowaniu pleców się przydaję. Zresztą po co dźwigać takie ciężkie kg skoro taki sam efekt można osiagnąć dźwigając ciut mniejsze ciężary.

przy wiekszych ciezarach zawsze lepeij miec

Napewno sie przydaje przy martwym i wiosłowaniu u mnie by najmniej

ja nigdy nie używałem pasa i nie narzekam. chociaż nie twierdzę, że jest zbędny. wszystko zależy od typu treningu.

Ja polecam używanie pasa dla osób które starają się ćwicząc wchodzić na większe ciężary. Osobiście używałem przy wyciskaniu zza karku oraz martwym ciągu i podciąganiu sztangi w opadzie. Gdy siłujesz się z ciężarem są chwile że możesz nie dać rady - wie to każdy kto robi treningi typowo siłowe. Wtedy pas jest niezastąpiony bo może zapobiec kontuzji. Zgadzam się że dla treningu rekreacyjnego czy typowo rzeźbiącego można go sobie darować i bardziej skupić się na technice.

cwiczy sie poto zeby osiagnac sukces w tym do czego sie dazy, jesli nie uzywa sie pasa to strzela sie samoboja! niszczy sie kregoslup i sa duze szanse na roznego rodzaju kontuzje itp a to sie wiaze z przerwa w cwiczeniu czyli spadki:) uwazam ze pas jest konieczny.

ja nie uzywam i nie narzekam ,ale pewnie przy wiekszych obciozeniach przydatny:P

szkoda zdrowia ii to jeszcze w młodym wieku żeby szaleć bez pasa...

no niby powinno sie miec cos takiego ale nie mam i jakoś żyje ale jak ktoś dżwiga duże ciężary to niech se sprawi pas bo kręgosłup jest jeden

przy wiekszoych ciezarach powinno sie uzywac zeby nie narazac sie na kontuzje.pas powoduje usztywnienie pewnego rodzaju ;)

ja używam pasa przy przysiadach,wykrokach i martwym ciągu w sumie widziałem że inni korzystają,ale u mnie to samo wyniknęło,czułem że wypinam brzuch np. przy podnoszeniu się z przysiadu,czegoś mi brakowało,co by stawiło opór gdy wypychałem brzuch,a i martwym ciągu czuję się pewniejszy. Przy innych ćwiczeniach na razie nie odczuwam potrzeby,jakby co jest pod ręką. Polecam :)

Ja mam pas na każdym treningu bez względu którą partie ćwiczę.

nie uzywanie pasa moze doprowadzic do przepuchliny wyklucza z trenigu na poł roku

No teraz już i ja mam :P bardzo przydatna rzecz powoduje uniknięcie kontuzji a i z pasem więcej kg biorę

Pas to podstawa !!!!!!1 Raz nabawiłem się takiej kontuzji ,że dziecka z łóżeczka nie mogłem wyciągnąć :-(

Trenujesz na masę lub siłę + obciążasz kręgosłup = pas jest potrzebny.

" >Pasy są dla grubasów ..... >Popieram "fitneska" pas rozleniwia i z reguły Ci którzy często używają pasa mają koszmarne brzuchy, bo pas lędźwiowy obejmuje również brzuch." A Ty Artogo myślisz, że te brzuchy są od stosowania pasów? hehe > "A tak wogóle, to po co przeginać z ciężarem, wystarczy ćwiczyć poprawnie i są te same efekty na mniejszych ciężarach, nad którymi panujemy i które nie zrobią kontuzji." A czy ćwiczyłeś Ty kiedykolwiek na siłę?

" >Pasy są dla grubasów ..... >Popieram "fitneska" pas rozleniwia i z reguły Ci którzy często używają pasa mają koszmarne brzuchy, bo pas lędźwiowy obejmuje również brzuch." A Ty Artogo myślisz, że te brzuchy są od stosowania pasów? hehe > "A tak wogóle, to po co przeginać z ciężarem, wystarczy ćwiczyć poprawnie i są te same efekty na mniejszych ciężarach, nad którymi panujemy i które nie zrobią kontuzji." A czy ćwiczyłeś Ty kiedykolwiek na siłę?

A w ogóle zanim zaczniecie podnosić ciężary, zróbcie sobie rentgena kręgosłupa. Mało kosztuje, a czegoś się dowiecie o sobie. Skrzywienie kręgosłupa oznacza konieczność stosowania pasa.

TRZEBA DOBRZE WYTRENOWAC MIESNIE GRZBIETU I NIEBEDZIE PROBLEMU:)

HEHE WIECIE CO JEDEN KOLEGA TAK SIE ZMECZYL NA SILOWNI CWICZAC BEZ PASA ZE CALY DRAZ HEHEHE TO PO CO TY CHODZISZ NA SILOWNIE JAK SIE NIE MECZYSZ:)

jak uwazacie warto inwestowac w pas??

według mnie pas to obowiazek przy duzym ciezarze latwo uszkodic kregoslup

pas bardzo potrzebny do duztch ciezarow ,swietna rzecz

Ja mysle ze pas to dobra rzecz,ale niepowinno sie go zawsze uzywac poniewaz miesnie dzieki niemu sie bardziej stabilizuja podczas cwiczenia,i same nie osiagna dobrej wytrzymałosci zeby moc całkowicie bez przeszkod go nieuzywac.Np.jesli przy przysiadach bedzie on ciagle uzywany to miesnie sie niewzmacnia na tyle zeby go z dnia na dzien odstawic.trzeba bedzie juz go uzywac cały czas.mysle ze powinien byc uzywany przy stosowaniu naprawde powaznych dla organizmu ciezarów.

pas przy duzych ciezarach sie przydaje, przy mniejszych mozna bez jezeli bez problemu panuje sie nad ciezarem

Jak bili kręgosłup przy pewnym obciążeniu to lepiej używać pasa

pas to podstawa

ja uzywam pasa tylko do cwiczen na siedzonco przy duzym odchyleniu i w cwiczeniach obciazajacych kregoslup pozd :D

Pas jest potrzebny.

PAS NIE JEST PO TO BY OCHRANIAC KREGOSLUP BO OD TEGO MAJA BYC SILNE MIESNIE GRZBIETU I PLECOW. PAS JEST TYLKO I WYLACZNIE PO TO ABY MOC PRACOWAC BRZUCHEM TZN. NABRAC POWIETRZA I WYPCHNAC JE W PRZEPONE W TRAKCIE NP. PRZYSIADOW DZIEKI CZEMU SYLWETKA JEST BARDZIEJ STABILNA I LATWIEJ ZACHOWAC NATURALNA KRZYWIZNE KREGOSLUPA. TEN KTO UZYWA PASA BY OCHRANIAC KREGOSLUP NIECH ZOSTAWI CIEZARY I WZMOCNI PLECY!

No to teraz nie wiem czy kupic pas czy odpuścić?

ochrona kręgosłuba jest bardzo ważna. Ja uzywam pasa przy wszystkch ćwiczenaich stojąych w którym występuje większy cięzar

pewniej się człowiek czuje w pewnych sytuacjach

No to teraz nie wiem czy kupić pas czy nie

Hmm ja to bym kupil jednak

nie używam

Niezły artykul.

Dobry, jak każdy na SFD!

(:

(:

ja uzywam tylko pasa do martwego

Mi sie wydaje że jak sie trzyma sztywna postawe przede wszystkim w martwym ciagu to dopoki nie rwiemy masy ciala*2 to lepiej bez, bo jak zaczniemy od razu uzywac pasa to nie wzmocnimy kregoslupa. Na poczatku miewalem bole przy martwym czy wyciskaniu sztangi zza glowy ale teraz wzmocnilem przez to plaszcz kregoslupa i pas zakladam tylko jak rwie jakies rekordziki ;)

dobry art.

Dobry artykuł .Też sie nad tym zastanawiałem. Swoj zakładałem jak chciałem bić rekord.

ciekawy artykuł

trzeba zaczac uzywac :D ciekawy art

dobry artykul

Ciekawy artykuł :)

spoko art.

dobry artykul tez uzywam pasa

Bardzo dobry artykuł

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

dobry art.

Ja nie podnoszę az takich ciężarów żebym potrzebował stosować ten pas... ale dobrze wiedziec na przyszłość ;]

Artykół ciekawy:) Co do mnie to zawsze przy MC jak miałem pas to z niego kozystałem:)

swietny artykuł :) ja pasa uzywam ale tylko do gigantycznych obciazen bo to Kowala pas :))) poprawia jakby sile!!! takei uczucie mam lepszego uchwytu,sily i koordynacji

jakiś plan trzeba mieć , Bardo przydatny artykuł

Jak narazie nie podnosilem ciezarow wiekszych niz moja masa, chyma ze przy wyciskaniu. :) Dobry temat. :)

dobry art, ale nie używam pasa chociaż odczuwam na kręgosłupie trochę obciążenie jak ćwiczę

nawet na codzien przy treningach,bo ledzwiowy odcinek kregosłupa daje sie chwilami we znaki,szczególnie przy treningach body pump :]

a co zrobić kiedy najmniejszy pas jest za duży? :p

używać! żeby nie było siary, żę fet się wylewa spod koszulki;)

nie do smiesznie lekkich ciezarow jak to mozna obserwowac na silce

Przydatne. Dobry art.

nie uzywam, pewnie odbije sie to pozniej na zdrowiu, ale zyje sie raz:p

Ciekawy artykuł :) Polecam!

interesujące

Polecam

Polecam