Pora na trening

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Pora na trening
Od pewnego czasu zastanawiam się, kiedy najlepiej jest wykonywać treningi, by były one jak najskuteczniejsze. Obecnie z racji tego, że godziny mojej pracy są nieregularne – praca zmianowa, treningi wykonuję o różnych porach dnia. Treningi realizuję zarówno rano, jak i wieczorem, a niekiedy również w godzinach południowych. Staram się wykonywać wszystkie zaplanowane treningi jednak, czy z racji tego, że nie są one realizowane systematycznie, o stałej porze dnia, ich efektywność nie jest niższa? Kiedy i o jakiej porze dnia należy przeprowadzać treningi, by było one jak najskuteczniejsze?

By treningi, niezależnie od postawionego przed nimi celu, przyniosły pożądane efekty muszą być wykonywane systematycznie. Warto jednak pamiętać, że sama systematyczność nie wystarczy, by osiągnąć wyznaczony cel. Na skuteczność treningów wpływa również pora ich wykonywania oraz miejsce w naszym planie dnia. Ćwiczenia siłowe ukierunkowane na przyrost masy mięśniowej wykonywane po całym dniu ciężkiej pracy fizycznej nie przyniosą takich efektów, jak te same ćwiczenia wykonywane rano. Powyższa zależność dotyczy praktycznie każdego rodzaju ćwiczeń. Warto pamiętać, że nawet niewielka zmiana w naszym codziennym planie dnia może podnieść efektywność treningów o kilkanaście procent.

Rano, wieczorem, a może w południe?

Kiedy wykonywać treningi, by były one najefektywniejsze? Powyższe pytanie zadają sobie wszyscy, dla których ćwiczenia fizyczne stanowią dodatkowy punkt w planie dnia, a nie cel sam w sobie. Badania naukowe pozwoliły stwierdzić, iż największą aktywność psychomotoryczną ludzki organizm przejawia między godziną 9 a 12 rano. To właśnie w tym czasie najlepiej jest wykonywać intensywny wysiłek fizyczny (treningi) oraz uczyć się. Czy oznacza to, że każdy trening zrealizowany o innej porze dnia jest nieskuteczny? Nic bardziej mylnego. Na drodze ewolucji ludzki organizm wytworzył zdolność przesunięcia pory swojej największej aktywności. Doskonale widać to na przykładzie osób pracujących w nocy, które w dzień śpią, a w nocy pracują, nierzadko ciężko fizycznie. Jednak bardzo ważne jest, by treningi charakteryzowały się systematycznością. Jeśli zdecydujemy się wykonywać treningi w godzinach wieczornych, to trzymajmy się raz wyznaczonej godziny. Pozwoli to organizmowi „przyzwyczaić” się na drodze zmian adaptacyjnych do wzmożonego wysiłku fizycznego o określonej porze dnia.

Przed, a może po posiłku?

Powyższe pytanie zadaje sobie wiele systematycznie ćwiczących osób. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Treningi należy wykonywać jednocześnie po i przed posiłkiem. Co to dokładnie oznacza? W żadnym wypadku nie należy wykonywać treningów na czczo. Jest to nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Każdy trening, niezależnie od tego, czy jest on ukierunkowany na budowanie masy mięśniowej, spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, czy też rzeźbienie ciała powinien poprzedzać posiłek. Należy jednak pamiętać, że zanim przystąpimy do treningu musi upłynąć od 1,5 do 2 godzin od zakończenia jedzenia. Czas ten jest niezbędny do strawienia pokarmu i wchłonięcia przez organizm substancji odżywczych i związków mineralnych. Z kolei po zakończonym treningu powinniśmy w ciągu 30 minut zjeść chociaż lekki posiłek. Uzupełni on podstawowe substancji odżywcze, co zapobiegnie zachodzeniu w ustroju reakcji katabolicznych – „spalania” własnego ciała.

Warto ćwiczyć

Niezależnie od tego, o jakiej porze dnia wykonujemy treningi, niewątpliwie przyniosą one wymierne korzyści dla naszego organizmu. Należy jednak pamiętać o prawidłowym spożywaniu posiłków (przed i po ćwiczeniach) oraz wypoczynku. Wykonywanie treningów „na zmęczeniu” na pewno nie przyniesie takich efektów, jak ćwiczenia przeprowadzone z pełnym zapasem sił.