Treningowe gadżety

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Treningowe gadżety
Dotychczas swoje treningi wykonywałem w warunkach domowych. Jednak od miesiąca uczęszczam do profesjonalnej siłowni. Znajdują się na niej zarówno stanowiska do wykonywania ćwiczeń siłowych, jak i przyrządy przeznaczone do treningu cardio. Zauważyłem, że wiele osób realizujących ćwiczenia cardio korzysta z pulsometrów i odtwarzaczy mp3. Zastanawiam się, jakie gadżety treningowe można wykorzystać w swoich treningach.

Aktualnie sport wyczynowy stanowi niejako poligon doświadczalny dla technologii, która w przyszłości być może będzie dostępna dla przeciętnego, systematycznie ćwiczącego „zjadacza chleba”. Doskonały przykład stanowią pulsometry, które zostały wynalezione w 1977 roku. Początkowo korzystali z nich jedynie fińscy biegacze narciarscy, jednak już w 1983 roku pulsometry trafiły do sprzedaży detalicznej. Początkowo, ze względu wysoką cenę, był to gadżet treningowy tylko dla bardziej zamożnych sportowców amatorów. Obecnie pulsometry stanowią najpopularniejszy sprzęt wspomagający treningi, a cena najtańszych modeli nie przekracza wartości miesięcznego karnetu na siłownię. Poniżej znajdziesz listę najbardziej popularnych gadżetów treningowych.

Stoper

Stoper stanowi podstawowy gadżet treningowy niezależnie od tego, czy nasze treningi mają za zadanie budowanie masy mięśniowej, rzeźbienie ciała, czy też spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. To właśnie za jego pomocą odmierzymy czas trwania przerw pomiędzy poszczególnymi seriami i ćwiczeniami. Ich przestrzeganie jest równie istotne, jak wykonanie wszystkich zaplanowanych powtórzeń i serii. Za pomocą stopera zmierzysz również czas trwania treningu cardio, czy też poszczególnych faz (szybkich i wolnych) w treningu interwałowym.Podsumowując, bez stopera nie pokazuj się na siłowni.

Pulsometr

Gadżet treningowy, o którym wspominałem już na początku artykułu. Podstawowym zadaniem pulsometru jest pomiar aktualnego tętna ćwiczącego. Składa się on z odbiornika, który stanowi zazwyczaj zegarek oraz nadajnika będącego w większości przypadków pasem zakładanym na klatce piersiowej w okolicach serca. Wiele modeli pulsometrów poza pomiarem tętna mierzy również inne przydatne parametry. Możemy do nich zaliczyć ilość spalonych kalorii/tłuszczu, maksymalne, minimalne oraz średnie tętno odnotowane podczas treningu, czy też czasu treningu, w którym wykonywaliśmy trening w wyznaczonym zakresie tętna. Ponadto zdecydowana większość pulsometrów ma wbudowany stoper oraz timer. Należy jednak pamiętać, że pulsometr sprawdzi się jedynie podczas treningów cardio wykonywanych metodą ciągłą. Korzystanie z pulsometru w czasie treningu siłowego mija się z celem.

GPS

GPS jest to system, który częściej kojarzy nam się z jazdą samochodem niż treningiem. Jednakże również ta technologia trafiła do sportu. Zastosowanie odbiornika GPS pozwala bardzo dokładnie zmierzyć dystans, który przebyliśmy podczas treningu. Ponadto wiele takich urządzeń poza pomiarem pokonanego dystansu umożliwia również monitorowanie i zapisywane wysokości nad (pod) poziomem morza. Dodatkowo niektóre firm produkujące odbiorniki GPS udostępniły możliwość ich synchronizacji z pulsometrami. W ten sposób z łatwością możemy dowiedzieć się, jakie tętno mieliśmy podczas danego kilometra i na jakiej wysokości się wtedy znajdowaliśmy.

Krokomierz

Proste urządzenie mechaniczne za pomocą którego możemy zmierzyć ilość przebytych podczas treningu (i nie tylko) kroków. Znając długość jednego kroku z łatwością powinniśmy obliczyć pokonany w czasie ćwiczenia cardio dystans – wystarczy pomnożyć długość jednego kroku przez ilość wszystkich wykonanych kroków. Niestety uzyskany wynik nie będzie tak dokładny, jak pomiar dokonany za pomocą urządzenia GPS. Wynika to przede wszystkim z tego, iż człowiek nie jest w stanie wykonać kilkuset identycznych kroków.