Wady i zalety ćwiczeń siłowych – z innej perspektywy

  • Głosów: 3
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Wady i zalety ćwiczeń siłowych – z innej perspektywy
Chciałbym poznać plusy i minusy aktywności siłowej. I nie chodzi mi o standardowe właściwości typu siła, wygląd czy podatność na urazy i kontuzje, ale o te mniej znane, lecz istotne w procesie treningu. Co może dać mi siłownia, a w czym może zaszkodzić? Im bardziej będę zorientowany w tym temacie, tym bezpieczniej mogę ćwiczyć. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Zgadza się!

Trening na siłowni niezależnie od realizowanego planu treningowego, zawsze wpływa na siłę, wygląd, zdrowie, czy na lepsze samopoczucie ogólne.Dołączenie do treningów odpowiednich ćwiczeń cardio również kształtuje: kondycję szybkość i dynamikę. Do ogólnie znanych wad treningu na siłowni zalicza się: przetrenowanie, urazy mięśniowe, bóle stawów, szczególnie kolan, czy kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym). Nie jest to odkrywcze, większość z nas posiada już tą wiedzę.

Na każdy rodzaj wysiłku fizycznego można jednak spojrzeć z innej perspektywy. To samo jest z siłownią i z ćwiczeniami siłowymi, które nie tylko wpływają na wyżej wymienione aspekty, ale również oddziałują szerzej na nasze ciało.

Do rzadko wymienianych zalet należą:

Wzrost potencji męskiej

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych (np. uda) potęgują produkcję testosteronu w męskim ciele. Wzrost produkcji testosteronu może dochodzić do 40 - 50 procent. Owy hormon, jak wszyscy wiedzą, wpływa zarówno na cechy męskie, jak również jest odpowiedzialny za erekcję.

Uwaga: przyjmowanie sterydów – substancji anabolicznych połączone z treningiem dużych grup mięśniowych, prowadzi do utraty zdolności organizmu produkcji tego hormonu. Efekt - uszkodzenie lub utracenie procesu stymulacji testosteronu.

Ochrona stawów i narządów wewnętrznych.

Mięśnie stanowią płaszcz ochronny dla całego naszego organizmu, szczególnie dla stawów i organów wewnętrznych. Każdy mięsień swoją siłą i budową anatomiczną istotnie wspomaga funkcjonowanie stawów ludzkich, np. stawu kolanowego. To nie tylko. Silne mięśnie stanowią barierę ochronną dla ważnych dla organizmu narządów typu wątroba, żołądek, jelita- mięśnie brzucha. Mięśnie to nasi strażnicy zdrowia.

Refleks, szybkość przewodzenia bodźców

Ćwiczenia fizyczne to nic innego jak oddziaływania oporem na układ nerwowy i zakończenia nerwowe znajdujące się w każdym ćwiczonym mięśniu. Poprzez wysiłek siłowy wzrasta szybkość przewodzenia impulsów nerwowych, przez co usprawniasię czas reakcji układu nerwowego.Efekt – jesteśmy dynamiczniejsi, jednym słowem – pełni wigoru.

Metabolizm, tkanka tłuszczowa i mięśniowa

Treningi siłowy wzmacnia lub rozbudowuje tkankę mięśniową. Każdy miesień to pochłaniacz kalorii, aby „żył” – potrzebuje energii, którą ciało otrzymuję m.in. z tkanki tłuszczowej. Każdy kilogram mięśni potrzebuje dodatkowo 100 kcal do sprawnego funkcjonowania, pobudzania wszystkich mięśni. Wymusza więc na organizmie dostarczanie większej ilości kalorii. To nie wszystko – proces dopływu energii musi stać się także szybszy, aby sprostać wszystkim czynnościom, czy to podczas treningu, czy w życiu codziennym. Za szybkość dostarczania substancji odżywczych odpowiedzialny jest metabolizm, który musi po prostu przyspieszyć. Efekt – przemiana materii zostaje podkręcona, a przy odpowiedniej diecie, ciało zaczyna efektywniej spalać tkankę tłuszczową i rozbudowywać tkankę mięśniową.

Do minusów należą:

Zmniejszenie sprawności- ograniczenie amplitudy ruchu w stawach

Duże mięśnie - obszernie rozbudowane partie mięśniowe - powodują brak możliwości wykonania określonych ruchów, które przed rozpoczęciem procesu treningowego były możliwe do wykonania. Dla przykładu można podać duże bicepsy i przedramiona: ich masa uniemożliwia dotknięcie palcami dłoni barków. Inny przykład, klatka piersiowa i biceps – brak umiejętności złączenia łokci. Efekt – pod kątem sprawności fizycznej, takie ograniczenia zaliczają się do obniżenia sprawności ogólnej.

Rada: buduj mięśnie, jednak pamiętaj, że każda skrajność jest zła. Za dużo, też, znaczy źle. Budowa kulturysty przestała być już popularna.

Degeneracja stawów

Ćwiczenia z dużym oporem – ciężarem, połączone z całkowitym prostowaniem kończyn dolnych lub górnych, kumulują nacisk na stawy (zwiększają się siły oddziałujące na stawy). Efekt – następuję uszkodzenie. Szczególnie dotyczy to ćwiczeń z ciężarami wolnymi typu: sztanga, hantle. Długotrwały trening połączony z dużymi ciężarami prowadzi doutraty zdrowia stawów i nie ważne, że ktoś ma silne mięśnie.

Rada: nigdy nie prostuj rąk i nóg używając dużego obciążania. Zawsze całkowicie prostuj w początkowych seriach z mniejszym ciężarem

Asymetria siłowa – mięśniowa

Plan treningowy, który nie jest nastawiony na proporcjonalną rozbudowę wszystkich mięśni, a tylko na wybrane grupy ciała, prowadzi do przesadnego rozbudowania zginaczy lub prostowników mięśniowych. Efekt - brak równowagi w antagonistach, co prowadzi, po pierwsze do niesymetrycznej budowy ciała, po drugie – do ograniczeń w płynności ruchów, np. brak umiejętności wyprostu ramienia poprzez zbyt mocno rozbudowane dwugłowe ramienia. Asymetria siłowa – mięśniowa często powiązana jest z przykurczami mięśniowymi.

Rada: ćwiczyć wszystkie mięśnie, poświęcaj tyle samo czasu i wysiłku zginaczom i prostownikom.

Trening siłowy zawsze ma pozytywnie oddziaływać na nasze ciało, dlatego, o ile są sposoby na neutralizację negatywnych skutków, wcielaj je w życie.


W zasadzie osoby, które nawet nie ćwiczą na siłowni są w stanie dojść do takich refleksji. To co napisane jest w artykule jest bardzo logiczne i oczywiste. "Budowa kulturysty przestała być już popularna"- tutaj z kolei przychodzi mi się zastanowić ile osób, które faktycznie osiągną ogromną sylwetkę robi to tylko dlatego, że jest to popularne? Takie coś kończy się na etapie rocznych ćwiczeń, gdzie chłopaczki czują się już ogromni i lansują się z efektem tej pracy. Z czasem wchodzi to w krew i w żadnym wypadku nie można nawet pisać/ mówić o ćwiczeniu tylko dlatego, że jest to popularne. O wiele lepszym efektem takiego tematu byłoby umieszczenie wpisów ludzi, którzy na własnym ciele mogli przekonać się o wadach lub zaletach ćwiczeń. Takie moje skromne zdanie ;)

racja

Dla takiego całkowitego laika w temacie jak ja - bardzo interesujące informacje o których nie miałem pojęcia :) Dzięki za art !