7 powodów, dla których każdy powinien stosować kreatynę

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
7 powodów, dla których każdy powinien stosować kreatynę
Kreatyna kojarzona jest przede wszystkim z suplementem wspomagającym rozrost mięśni i wzrost wytrzymałości treningowej. Kreatyna gromadzona w mięśniach wykazuje działanie antykataboliczne, co w przypadku suplementacji związku, pozwala na zahamowanie rozpadu włókien spowodowanego ciężkim treningiem. Poznaj 7 powodów, dla których każdy powinien stosować kreatynę.

1. Kreatyna korzystnie wpływa na metabolizm glukozy

Wykazano, że suplementacja kreatyną nie tylko pomaga w regenerowaniu ATP podczas treningu, co korzystnie wpływa na utrzymanie aktywności na wysokim poziomie przez długi czas, ale także bierze udział w magazynowaniu glikogenu. Zastosowanie kreatyny podnosi ilość białek transportujących glukozę, a co za tym idzie usprawnia proces regeneracji glikogenu po treningu.

2. Kreatyna wspomaga wydolność

Czy wiedziałeś, że kreatyna może wspomóc wydolność? Wraz z każdym kolejnym ruchem na siłowni, zużywasz ATP, które rozpadając się do ADP, pozwala na pozyskanie niezbędnej do wysiłku energii. Zażywanie kreatyny, która jako składnik fosfokreatyny, będzie dostarczała reszt fosforanowych, znacznie usprawni i przyśpieszy odbudowę ATP z cząsteczek ADP. W rezultacie stosowanie kreatyny pozwoli na zachowanie dużej ilości energii przez cały czas.

3. Kreatyna wspomaga regenerację i wzrost mięśni

Kreatyna działa regenerująco i wpływa na rozrost mięśni. Każde rozrastające się włókno mięśniowe potrzebuje składników odżywczych oraz wody (pełniącej funkcję środowiska rozmaitych reakcji) do rozbudowy i regeneracji. Kreatyna zapewni nam wzmożony napływ wody do komórek, a co za tym idzie ich lepsze odżywienie. Co więcej, przy stosowaniu kreatyny możemy liczyć na wyczekiwaną przez wielu pompę mięśniową po treningu.

4. Kreatyna pomaga zwalczać wolne rodniki

Stres oksydacyjny obecny podczas intensywnego wysiłku fizycznego, warunkuje pojawienie się wolnych rodników w naszym ciele. Te niszczą przede wszystkim błony komórkowe oraz wychwytują cenne dla nas witaminy i minerały. Kreatyna jest związkiem o działaniu przeciwutleniającym, toteż zapobiegnie marnowaniu dostarczonych wcześniej witamin i minerałów. Jest to bardzo często pomijana i bagatelizowana funkcja kreatyny. Tymczasem w dłużej perspektywie, może okazać się bardzo pomocna nie tylko w kontekście siłowni, ale też samego zdrowia.

5. Kreatyna zwiększa gęstość kości

Kreatyna wpływa na zwiększenie gęstości kości. Problem osteoporozy dotyczy już nie tylko osób starszych. Nie od dziś wiadomo, że stałe utrzymywanie aktywności fizycznej, korzystnie wpływa na minimalizację utraty wapnia i poprawę jakości kośćca. Dodatkowo, badania wykazały, że trening połączony z suplementacją kreatyną, pozwala na zachowanie kości w naprawdę dobrym stanie. Proces obserwowany jest zarówno u osób starszych, jak i młodszych.

6. Kreatyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu

Porównanie mózgu z mięśniami szkieletowymi może wydawać się absurdalne, jednak podczas ich pracy zużywane są ogromne ilości energii. W przypadku mózgu mogą to być nawet większe wartości, niż przy ćwiczeniach fizycznych. Ciało, do którego dostarczana jest kreatyna z zewnątrz, wykazuje poprawę zdolności myślenia analitycznego, nie męczy się tak szybko wysiłkiem umysłowym, a co za tym idzie – pracuje przez długi czas bez spadku wydajności. Dodatkową zaletą okazuje się możliwy wpływ kreatyny na zmniejszenie urazów mózgu. Testy prowadzone na szczurach, wykazały, że zwierzęta przyjmujące kreatynę miały mniejsze uszkodzenia mózgu po urazie głowy niż te, które nie miały jej w swojej diecie. Nie są to jednak informacje potwierdzone w odniesieniu do ludzi, toteż warto potraktować je z przymrużeniem oka.

7. Kreatyna zmniejsza utratę mięśni związaną z wiekiem

Suplementacja kreatyną wpływa na zwiększenie stężenia hormonu anabolicznego określanego jako IGF-1. Pozwala to na przybieranie suchej masy mięśniowej. Jednak stosowanie kreatyny ma też znaczenie dla utrzymania rozwiniętych już mięśni. Hamuje ona miostatynę, będącą białkiem uniemożliwiającym rozbudowę włókien mięśniowych. Po jej „wyłączeniu”, możemy sądzić, że przyrost mięśni będzie większy, a utrzymanie już istniejących – łatwiejsze.