Aqua-aerobik – gimnastyka w wodzie, czyli jak schudnąć bez wysiłku

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Aqua-aerobik – gimnastyka w wodzie, czyli jak schudnąć bez wysiłku
O potrzebie ćwiczeń wie każda kobieta. Wysiłek fizyczny zwykle kojarzy się nam z ciężką pracą, dlatego często tak trudno jest zmobilizować się do ćwiczeń. Czy istnieje zatem, jakiś rodzaj treningu, który daje maksymalne efekty, a jednocześnie jest łatwy i przyjemny? Tak to aqua-aerobik!

Co to jest aqua-aerobik?
Aqua aerobik to zajęcia ruchowe wykonywane w wodzie, prowadzone w grupach, przy muzyce. Często ćwiczenia są uatrakcyjniane wykorzystaniem specjalnych przyborów tj. rurek z pianki poliuretanowej zwanych „makaronami”, pasów wypornościowych, piankowych ciężarków i rękawic.
Ćwiczenia w wodzie stosowane były od dawna, jako forma rehabilitacji. Jednak dopiero w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych pojawił się nowy rodzaj zajęć fitness, obecnie bardzo popularny na całym świecie, nazwany powszechnie aqua-aerobik.
Kto może uprawiać gimnastykę w wodzie?
Gimnastykę w wodzie może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.


Podczas ćwiczeń w wodzie odciążony jest cały układ kostno-stawowy, dlatego lekarze zalecają tę formę ruchu również osobom, które chorują na osteoporozę, cierpią na nadciśnienie tętnicze lub mają problemy z kręgosłupem i stawami, a nawet kobiety w ciąży.
Aqua-aerobik nie wymaga umiejętności pływania, ponieważ cały czas ćwiczy się w styczności z podłożem.
Co sprawia, że ćwiczenia w wodzie są łatwe?
Na ciało zanurzone w wodzie działa siła wyporu, która powoduje zmniejszenie ciężaru ciała (prawo Archimedesa). Dla przykładu człowiek o wadze 70 kg w wodzie waży około 6kg. Z tego powodu łatwiej jest wykonywać wiele ćwiczeń. Umożliwia to również dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie szybciej powodują zmęczenie. Jest to idealna forma sportu dla osób nielubiących wysiłku fizycznego, gdyż w wodzie ćwiczy się lekko, miło i przyjemnie.

W jaki sposób ćwiczenia w wodzie pomagają schudnąć i wymodelować sylwetkę?
Uprawiając aqua-aerobik, szybko można pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ ruch w wodzie wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Dodatkowo masaż wodny modeluje sylwetkę i pomaga zlikwidować cellulitis. Ćwicząc aqua-aerobik spalamy około 500 kcal/h.
Dlaczego aqua-aerobik tak bardzo poprawia samopoczucie?
Sam ruch w wodzie doskonale relaksuje. Dodatkowo ćwiczenie w grupie, przy dobrze dobranej odprężającej muzyce wspaniale likwidują napięcie i stres.
U osób systematycznie uczęszczających na zajęcia z aqua-aerobiku obserwuje się znaczny wzrost wytrzymałości organizmu, zwiększenie siły mięśniowej, gibkości i przede wszystkim utratę wagi.
Aqua-aerobik to coś, czym warto się zająć się praktycznie.
--------------------------------------------------------------------
Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjne ”Figura”
Organizator zajęć z aqua-aerobiku, tanecznych i fitness