Czy trening siłowy dla kobiet ma sens?

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Czy trening siłowy dla kobiet ma sens?
Zdecydowana większość pań, które postanowiły wybrać się na siłownię, z uporem maniaka oblega strefę cardio. Orbitreki i bieżnie są istotnym elementem ćwiczeń, ale trening kobiecy na siłowni to nie tylko ćwiczenia aerobowe! Dowiedz się, dlaczego kobiety powinny trenować z ciężarami! Znajdź odpowiedź na pytanie - "czy trening siłowy dla kobiet ma sens?"!

Czy trening siłowy dla kobiet ma sens?

Wiele z nas szuka odpowiedzi na klasyczne pytanie: dlaczego plan treningowy na siłownię dla dziewczyny nie jest popularny? Zdecydowana większość pań, które zapytamy, nie dźwiga sztangi, nie sięga po hantelki, a ich wybranymi zajęciami są joga, pilates, a w zaawansowanych przypadkach grupowy trening brzucha. Większość z nich odpowie, że ćwiczenie z obciążeniem spowoduje, że ich sylwetki staną się męskie, a mięśnie napompowane. Te same kobiety chcą, by ich zaangażowanie przyczyniło się do wysmuklenia ud, zdobycia płaskiego brzucha i zbudowania jędrnych, krągłych pośladków.

Co dadzą Ci ciężary?

1.Większy wydatek energetyczny

Wysiłek siłowy również spala kalorie! Dodatkowo wypracowane w jego czasie mięśnie wpłyną w przyszłości na Twój metabolizm. Nie od dziś wiadomo, że energia zużywana przez mięśnie jest większa niż w przypadku tkanki tłuszczowej.

2.Poprawisz gęstość kości

Badania wykazały, że umiarkowany trening siłowy znacznie zwiększa gęstość kości, a więc zapobiega osteoporozie, która przytrafia się znacznie częściej paniom niż panom.

3.Zbudujesz charakter

Zmaganie z poszczególnymi obciążeniami nauczy Cię pokory, a także dążenia do celu. To, co wypracujesz na siłowni, przełoży się na hart ducha, wolę walki i wiarę we własne możliwości.

4.Otworzysz słoiki

Może zdawać się błahe, ale której nie zdarzyło się sfrustrować z powodu tego, że nie może otworzyć słoika, czy przenieść szafki? Po treningu ogólnorozwojowym, na pewno więcej się to nie przytrafi!

ABC kobiety na siłowni

Wracając do mięśni, których tak się boisz – na pewno nie urosną. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest dziecinnie prosta. Bo nie jesteś facetem. Ale co z tymi paniami na wybiegach? Otóż… jeśli do swojego damskiego treningu siłowego nie dołożysz wyśrubowanej diety, ogromnej ilości suplementów, a także całych dni spędzanych na siłowni – z pewnością nie osiągniesz takiego efektu. Kobiety, które kulturystyką zajmują się zawodowo, niejednokrotnie stosują także inne środki.Każda przeciętna kobieta nie jest w stanie rozwinąć w ten sposób swojej muskulatury, bowiem nie posiada wystarczającej ilości testosteronu, który działa anabolicznie.
 
Dodatkowo, należy wspomnieć, że w damskim treningu siłowym stawia się na ćwiczenia ogólnorozwojowe, tak zwane wielostawowe, które angażują dużą ilość mięśni w celu równomiernej rozbudowy i wysmuklenia ciała. Swoje miejsce znajdą tu ciągi, siady, a także ćwiczenia interwałowe, z których nie należy rezygnować. Do tego dołożymy aktywność 3 – 4 razy w tygodniu, zdrową dietę ze zbilansowaną ilością białek, węglowodanów i tłuszczu, a Twoja sylwetka będzie gotowa nie tylko na lato, ale i na całe życie!
 
Drogie Panie – bez dostarczenia bodźca do rozbudowy, jakim jest obciążenie, pupa nie będzie krągła, a uda kształtne!

Trening siłowy – kobiecy plan

Zacznijmy od treningu 3 razy w tygodniu, w którym zostanie uwzględniona przerwa na regenerację mięśni. Swoją przygodę z ciężarem rozpocznij od niskich obciążeń lub poproś trenera o dobranie odpowiedniego dla Ciebie.

DZIEŃ 1

Interwały (bieżnia/rower/orbitrek): 5 – 8 serii po: szybkie tempo 1 min + wolne tempo 2 min
 
1. Przysiady ze sztangą 3 – 5 serii po 8 powtórzeń
2. Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia 3 – 5 serii po 8 – 10 powtórzeń
3. Wyciskanie sztangi stojąc 3 – 5 serii po 8 powtórzeń

DZIEŃ 2

Interwały (bieżnia/rower/orbitrek): 5 – 8 serii po: szybkie tempo 1 min + wolne tempo 2 min
 
1. Klasyczny martwy ciąg 3 – 5 serii po 8 – 10 powtórzeń
2. Pompki/damskie pompki 3 – 5 serii po 8 powtórzeń
3. Swingi kettlebell 3 – 5 serii po 15 powtórzeń

DZIEŃ 3

Interwały (bieżnia/rower/orbitrek):5 – 8 serii po: szybkie tempo 1 min + wolne tempo 2 min
 
1. Zakroki 3 – 5 serii po 8 – 10 powtórzeń na każdą nogę – obciążenie w obydwóch rękach
2. Podciąganie na drążku podchwytem – możesz użyć gum oporowych dla ułatwienia 3 – 5 serii po 5 – 8 powtórzeń
3. Przysiady z wyskokiem bez obciążenia 3 – 5 serii po 10 powtórzeń

super