Dwa sposoby na zwiększenie pojemności płuc

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 14
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Dwa sposoby na zwiększenie pojemności płuc
Ciało człowieka - zbiór żywych elementów, których funkcjonalność równoznaczna jest z perfekcją. Każdy organ, każda tkanka, czy komórka są składowymi, które działają optymalnie, bez zarzutu i co najważniejsze - niezwykle sprawnie. Jednym z takich perfekcyjnie pracujących organów są płuca, z którymi wiąże się inne pojęcie - ważne dla tego artykułu - pojemność płuc. Pojemność płuc to cecha, która odzwierciedla stan naszej kondycji, a którą można praktycznie dowolnie zmieniać.
Co to jest pojemność płuc? Termin: pojemność płuc, wiąże się z trzema innymi. Pierwszy to pojemność płuc całkowita - TLC, która jest sumą pojemności płuc życiowej -VC oraz pojemności płuc zalegającej – RC. Pojemność płuc, w potocznym rozumieniu, to maksymalna ilość powietrza, która zmieści się w naszych płucach. Ową pojemność płuc można mierzyć zarówno podczas wdechu (mierzenie, ile mililitrów powietrza wejdzie do płuc podczas dużego wdechu), jak i i wydechu (mierzenie, ile mililitrów powietrza wyjdzie z płuc podczas wydechu po wcześniejszym wykonaniu dużego wdechu). Im większa jest pojemność płuc, tym więcej tlenu dostarcza się do organizmu, a tlen to po prostu energia. Do pomiarów pojemności płuc (życiowa -VC) wykorzystywane jest urządzenie zwane spirometrem. Przeciętny człowiek może pomieścić od 3,1 litrów (kobiety) do 5 litów (mężczyźni) powietrza w płucach. Pojemność płuc człowieka uzależniona jest przede wszystkim od trzech głównych czynników:wieku
  • płci
  • aktywność fizycznej Największą pojemność mają osoby sportowo aktywne (np. pływacy, biegacze) jak i osoby, które wykorzystują płuca jako narzędzie pracy (np. piosenkarze i muzycy grający na instrumentach dętych). Generalnie zwiększenie pojemności płuc jest nieograniczone, a według badań im większa pojemność płuc, tym lepsze zdrowie, kondycja i ogólna sprawność. Dwa sposoby na zwiększenie pojemności płuc: Pojemność płuc można zwiększać poprzez wykonywanie ćwiczeń cardio lub/i ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem przepony. Ćwiczenia aerobowe: wpływają na układ oddechowy. Ćwiczenia typu bieganie, kajakarstwo, pływanie, wioślarstwo, taniec, jazda na rowerze itp. powodują intensywną pracę płuc, serca i innych części układu krążenia, co w konsekwencji prowadzi do wzmożenia wymiany tlenowej, czyli zwiększenia dostarczania tlenu do każdej komórki ciała. Ćwiczenia wytrzymałościowe skutecznie zwiększają pojemność płuc, ponadto wzmacniają układ sercowo - naczyniowego, mięśniowy i kostny. Ćwiczenia oddechowe: wpływają bezpośrednio na pojemność płuc poprzez wykonywanie dużych wdechów i wydechów z wykorzystaniem przepony. Pierwszym etapem praktykowania technik oddechowych jest wykonywanie ćwiczeń w pozycji leżącej. Technika oddechu wymaga wykonywania głębokiego wdechu, poprzez przytrzymanie powietrza w płucach (ok. 8 - 10 sekund) i powolnym wydechu. Należy pamiętać, że wydech ma trwać dłużej niż wdech. Wyższym etapem wykonywanie ćwiczeń oddechowych, jest praktykowanie ich podczas innych czynności np. spacer, podczas pracy itp. Oddychanie z przeponą, szczególnie angażowane jest w jodze, która wykorzystuje oddech do przywrócenia wewnętrznej równowagi (układ nerwowy, krwionośny) i wpływa na polepszenie koncentracji. Tak jak wspomniałem wyżej, pojemność płuc można zwiększać wykorzystując sport i oddech. Poniżej grupa sportowców/zawodów, które charakteryzują się dużą objętością płuc. Pojemność płuc w zależności od rodzaju wykonywania sportu/zawodu:

    Dyscyplina sportowa/ zawód

    Pojemność płuc

    Kolarze zawodowi

    7 – 8 litrów

    Muzyk grający na trąbce

    7 – 10 litrów

    Pływacy zawodowi

    9 – 11 litów

    Biegacz długodystansowy

    5 – 7 litrów


    jeśli chodzi o aeroby ale ten drugi sposób to coś nowego . Trzeba będzie pewnie zabrać się za swoje płuca .

    Ja już za płuca zabieram sie od dawna a i tak przy zwyczajnych czynnościach się o tym zapomina by je ćwiczyć.

    Ciekawe te ćwiczenia oddechowe, trzeba wypróbować:)

    przyda się :)

    ciekawy artykuł

    ciekawe

    dobry art,sprawdzę :) pozdr

    bardzo ciekawy art ;)

    Stare dobre rady

    czas sie lepiej zaciagnac xD

    przyda sie ;] bardzo ciekawe, muszę spróbować bo za mało pod woda wytrzymuje

    To az tyle tych litrow tam wchodzi :)

    ja kiedyś 2 minuty wytrzymałem ale przestałem ćwiczyć i już słabiej :( ale muszę chyba zacząć grać na trąbce :P

    bardzo ciekawy art pozdro.

    Czasami daje się we znaki pojemność płuc, gdy człowiek niesprawny fizycznie zacznie od razu biegać po naście kilometrów to płuca mówią dość. Ale powoli można je przyzwyczaić do intensywnej pracy. Artykuł ciekawy, przydatny także i dla osób ćwiczących fizycznie, gdzie ilość tlenu ma także ma duże znaczenie.