Najlepsze suplementy przed, w trakcie i po treningu

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Najlepsze suplementy przed, w trakcie i po treningu
Suplementacyjny rynek rozrasta się w szybkim tempie, a każde z opakowań krzyczy do nas, że właśnie ten produkt jest niezbędny i najlepszy. Jednak nie każdy specyfik jest nam potrzebny na każdym etapie sylwetkowej kariery. Poznaj najlepsze suplementy około treningowe i w pełni wykorzystaj potencjał drzemiący w wykonywanym przez siebie treningu. Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i dowiedź się jakie są najlepsze suplementy przed, w trakcie i po treningu!

Jakie suplementy wybrać na początku przygody z siłownią?

Tak naprawdę to, po jakie suplementy będziesz sięgać, zależy od Twojego celu treningowego, diety, treningów oraz indywidualnych predyspozycji. W zależności od tego, czy budujesz masę mięśniową, czy redukujesz tłuszcz, powinieneś sięgać po odpowiednie produkty. Możemy wyróżnić najlepsze suplementy, które stosowane w okresie około treningowym, pozwolą wycisnąć z wysiłku więcej niż dotychczas, wspomogą ciało i ochronią je przed negatywnymi skutkami wysiłku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze suplementy:

1.Odżywka białkowa

Odżywka białkowa stanowi źródło szybko wchłaniającego się białka, które warto dostarczać zarówno przed, jak i po treningu. Jest istotna dla ochrony, regeneracji i rozbudowy mięśni. Przyda się nie tylko na masie, ale także na redukcji, gdzie na jej rozłożenie zużyjemy zwiększoną ilość kalorii.

2.Aminokwasy rozgałęzione BCAA

Aminokwasy rozgałęzione BCAA spożywane przed treningiem, stanowią dodatkowe źródło energii podczas ćwiczeń. Jednak ich podstawowym zadaniem jest hamowanie reakcji katabolicznych, które mogą rozpocząć się w trakcie bardzo intensywnego wysiłku.

3.Kreatyna

Kreatynę poleca się osobom, które przynajmniej od roku trenują na siłowni. Stosowanie suplementu pozwala zwiększyć siłę i wytrzymałość, co przekłada się na możliwość wykonania dłuższego bądź bardziej intensywnego treningu. Nie jest to obowiązkowy suplement, jednak zastosowane w odpowiednim czasie (w postaci regularnego przyjmowania bądź cyklu keratynowego) pozwoli na zwiększenie naszych możliwości.

4.Węglowodany

Mamy na myśli węglowodany proste, które szybko dostarczą nam energii do ćwiczeń. Można je spożyć w postaci proszku bądź zwykłego posiłku. Musimy mieć świadomość, że rozpuszczalna forma nie obciąży układu pokarmowego i szybciej zostanie wykorzystana.

Jakie suplementy wybrać na początku przygody z siłownią- podsumowanie

Powyższe cztery składniki warto wprowadzić do naszego treningu, by chronić i zapewnić bezpieczną rozbudowę swoich mięśni. Należy je dostarczać w określonym czasie, by skorzystać z ich pełni możliwości. W ten sposób, przed treningiem zaleca się suplementację BCAA i węglowodanami. Węglowodany i kreatynę warto spożyć w trakcie treningu (jeśli ten jest dłuższy i wymagający), zaś białko serwatkowe i pozostałą część węglowodanów rekomendujemy w okresie po treningowym.

Suplementy dla średnio zaawanasowanych i zaawansowanych

Dopiero gdy wejdziesz na bardziej zaawansowany poziom ćwiczeń, warto wprowadzić suplementy, które wpłyną na Twoją aktywność na siłowni. Poniżej przedstawiamy podstawowe elementy, które warto suplementować, będąc osobą średnio zaawansowaną i zaawansowaną.

1.Kofeina

Kofeina to najprostsza i najbardziej znana forma redukowania zmęczenia. Spożywana w tych sportowych dawkach pozwala na utrzymanie ciepłoty ciała, przyśpiesza metabolizm i korzystnie wpływa na koncentrację, redukując uczucie znużenia.

2.Beta – alanina

Beta-alanina jest prekursorem karnozyny zmniejsza niekorzystne skutki działania kwasu mlekowego wytwarzanego w mięśniach. Swoje działanie opiera na utrzymywaniu stałego poziomu pH.

3.Cytrulina

Jej działanie oparte jest przede wszystkim na neutralizacji amoniaku, powstającego jako metabolit rozpadu aminokwasów. Cytrulina redukuje ilość kwasu mlekowego w organizmie oraz nieznacznie poszerza naczynia krwionośne, zapewniając lepsze odżywienie tkanek.

4.AAKG – L – arginina

AAKG-L-arginina jest aminokwasem mającym wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Suplement pozwala na syntezę NO, co bezpośrednio przekłada się na poszerzenie światła naczyń i dostarczenie zwiększonych ilości składników odżywczych i tlenu do mięśni.

5.Glutamina

Korzystne działanie glutaminy odnotujemy przede wszystkim przy procesach anabolicznych i minimalizowaniu katabolizmu w mięśniach. Procesy są możliwe dzięki dostarczeniu azotu niezbędnego do budowy białek. Wspomoże też odbudowę glikogenu mięśniowego. Glutamina najlepsze efekty przynosi, gdy stosowana jest po treningu oraz przed snem.

Suplementy dla średnio zaawanasowanych i zaawansowanych - podsumowanie

Bardziej zaawansowane suplementy warto wprowadzać podczas intensywnych, bardzo wymagających treningów. Nie zalecamy regularnej suplementacji stymulantami, bowiem ciało dość szybko jest w stanie przyzwyczaić się do ich stosowania i przestać wykazywać pozytywne skutki. Ważną kwestią jest też przyjmowana dawka. Możemy samodzielnie dobrać sobie odżywki przedtreningowe, bądź sięgnąć po gotową przedtreningówkę. Tu jednak ryzykujemy, że produkt będzie zbyt słaby lub zbyt mocny dla naszego organizmu. Na każdego dane zestawienie substancji zadziała nieco inaczej. Warto wziąć pod uwagę fakt, że zbyt duże pobudzenie niekorzystnie wpłynie na naszą koncentrację i skupienie na technice poszczególnych treningów, toteż powinniśmy zaczynać od niskich dawek i obserwować swoją reakcję na suplement.