Trening mentalny - sprawdź, dlaczego warto "trenować głowę"

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Trening mentalny - sprawdź, dlaczego warto "trenować głowę"
Dziś już chyba nikogo nie dziwi, że ze sportowcami, zwłaszcza tymi ze ścisłej światowej czołówki, na co dzień pracują nie tylko trenerzy, fizjoterapeuci, dietetycy, ale również psycholodzy. Jednak do czego w procesie treningowym potrzebny jest psycholog? Poza wspieraniem zawodnika psycholog sportu zajmuje się również specyficznym rodzajem treningów, a mianowicie treningami mentalnymi.

Wyobraźnia wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zachowanie, ale również ciało. Za jej pośrednictwem można wywołać szereg zmian w organizmie, na przykład przyśpieszyć tętno, czy też zwiększyć częstotliwość oddechów. W bardzo podobny sposób funkcjonuje trening mentalny, który zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród profesjonalnych sportowców, ale również sportowców amatorów. Jedną z form treningu mentalnego jest trening wyobrażeniowy.

Trening wyobrażeniowy

Podstawowym zjawiskiem wykorzystywanym w treningu wyobrażeniowym jest tak zwana technika wyobrażeń. Opiera się ona na kreowaniu nowych lub odtwarzaniu już przeżytych doświadczeń czuciowych przez osobę wyobrażającą sobie daną czynność ruchową lub sytuację, tak jakby brała w niej czynny udział. Przykładem takiego treningu jest wyobrażenie sobie startu w pływaniu – skoku ze słupka do wody. Osoba poddana takiemu ćwiczeniu wyobraża sobie szum, zapach i widok wody, do której za chwilę wskoczy, polecenia sędziów, dotyk jaki powierzchnia słupka startowego wywiera na stopy, a także głosy kibiców. W efekcie prowadzi to do powstania w organizmie wielu zmian, zarówno na podłożu fizjologicznym, jak i emocjonalnym. Wśród tych pierwszych wyróżnia się między innymi przyśpieszony oddech i tętno, a także zwiększone napięcie mięśniowe. Z kolei do zmian na podłożu emocjonalnym zalicza się wszelkie emocje towarzyszące wykonywaniu danej czynności ruchowej w określonych warunkach, na przykład w czasie zawodów.

Dlaczego warto stosować trening mentalny?

Szeroko pojęty trening mentalny zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród osób ćwiczących amatorsko. Dlaczego? Wynika to z tego, iż można wykorzystać go w wielu aspektach treningu. Przede wszystkim w istotnym stopniu przyśpiesza on proces przyswajania nowych zdolności motorycznych. Wykorzystanie techniki wyobrażeń pozwala już na etapie treningów zapanować nad lękiem występującym w sytuacjach stresowych, na przykład w czasie udziału w zawodach. Warto szczególnie podkreślić to, iż trening wyobrażeniowy doskonale optymalizuje pobudzenie ludzkiego organizmu. Z tego też względu powinien być wykorzystywany w procesie treningowym zarówno przez osoby z niedostatecznym, jak i nadmiernym pobudzeniem emocjonalnym.

Zalety treningu mentalnego

Dzięki wykorzystaniu treningu mentalnego możliwe jest symulowanie warunków treningowych i startowych niedostępnych w środowisku, w którym aktualnie przebywa zawodnik – na przykład: wysoką lub niską temperaturę, wilgotność, opady itp.. Ten rodzaj treningów doskonale sprawdza się w sytuacji, w której zawodnik jest kontuzjowany i nie może wykonywać tradycyjnych ćwiczeń fizycznych. Warto również podkreślić to, iż technikę wyobrażeń należy stosować jednocześnie z ‘normalnymi’ treningami, gdyż tylko takie połączenie w istotnym stopniu wpływa na poprawę ‘pamięci mięśniowej’. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystkich swoich zalet trening mentalny w mniejszym stopniu niż tradycyjne ćwiczenia fizyczne oddziałuje na ludzki organizm.

Zdjęcie