Urazy – nieodłączny element sportu?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Urazy – nieodłączny element sportu?
Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, podczas jednego ze swoich skoków nabawił się kontuzji. Stawiało to pod dużym znakiem zapytania jego dalszą rywalizację w Pucharze Świata. Rezygnacja z dalszych startów w Pucharze Świata wiązałaby się to z odpadnięciem z rywalizacji o Kryształową Kulę. Na szczęście okazało się, że uraz był niegroźny i Kamil Stoch w cuglach wygrał kolejne zawody.

Z pewnością nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że sport, to zdrowie. Takie informacje możesz znaleźć w Internecie, telewizji, radio oraz w prasie. W różnego rodzaju mediach aktywność fizyczna promowana jest jak cudowny lek poprawiający jakość i długość życia. Jednak, czy aby na pewno tak jest? Czy sport to faktycznie samo zdrowie?

Czym jest sport?

Przede wszystkim należy ustalić, czym właściwie jest sport? Nieodłącznym elementem sportu jest rywalizacja – udział w zawodach. Celem sportowca jest dążenie, nierzadko za wszelką cenę, na przykład kosztem zdrowia, do zwycięstwa. To właśnie niemu sportowiec podporządkowuje swoje życie. Zazwyczaj uprawianie sportu wiąże się z brakiem wykonywania jakiejkolwiek innej działalności zarobkowej – sportowiec pracuje trenując. Uprawienie sportu wiążę się z całkowitym podporządkowaniem dyscyplinie treningowej. To plan treningowy i kalendarz zawodów decydują o wyjazdach na obozy i zawody. To od nich zależy termin, w którym przypadną „wakacje”, czy też możliwość spędzenia świąt razem z rodziną, a nie samotnie na obozie.

Historia pamięta tylko zwycięzców

Celem każdego sportowca jest dążenie do zwycięstwa – zapisania się na kartach historii. W końcu rzadko kto pamięta zawodników z 4, 5, czy też 18 miejsca. Liczą się tylko medaliści, a zwłaszcza zdobywcy złotych medali. Ważne jest nie tylko zajęcie jak najwyższego miejsca, ale również ranga zawodów – im wyższa, na przykład Mistrzostwa Świata, czy też Igrzyska Olimpijskie, tym lepiej.

Wygrać za wszelką cenę

Właśnie z tego względu sportowcy dążą za wszelką cenę do zwycięstwa. Poziom najlepszych w poszczególnych dyscyplinach sportu jest tak wyrównany, że o zwycięstwie decydują nierzadko tysięczne części sekundy. Właśnie z tego względu niezwykle istotne jest wypracowanie przewagi nad rywalami. Abstrahując od stosowania niedozwolonych środków dopingujących, można to wypracować dzięki morderczym treningom. Dlatego też coraz częściej pojawiają się w prasie informacje o niezwykle intensywnych treningach wykonywanych przez sportowców. Nikogo już specjalnie nie szokuje informacja o zasłabnięciu, czy też śmierci sportowca na zawodach lub treningu.

Na granicy ryzyka

Treningi większości czołowych zawodników są prowadzona na granicy ryzyka – niewiele brakuje im do tego, by doprowadzić do przetrenowania. Takie treningi w ogromnym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia kontuzji lub urazu. Warto pamiętać również o zmianach, do których dochodzi w organizmie pod wpływem bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, na przykład przeroście mięśnia sercowego, zmianach przeciążeniowych aparatu ruchu, czy też zwiększonego wydzielania wolnych rodników przyczyniających się do przyśpieszenia procesów starzenia.

Sportowiec – gladiator XXI wieku

Warto pamiętać o tym, że na zwiększone ryzyko urazów i kontuzji wśród sportowców mają wpływ również kibice i widzowie widowisk sportowych. W końcu to właśnie dla (a może przez?) nich sportowcy skaczą coraz wyżej, latają coraz dalej, jeżdżą coraz szybciej, czy też wykonując coraz bardziej skomplikowane ewolucje. W efekcie, kibice sportowi w pośredni sposób wpływają na zwiększone ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów wśród sportowców. Ryzyko wystąpienia urazu jest nieodłącznym elementem sportu, który aktualnie sprowadza się do wyznaczania granic ludzkiego organizmu, a następnie ich pokonywania.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj