Wpływ alkoholu na Twój trening

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Wpływ alkoholu na Twój trening
Wpływ alkoholu na formę fizyczną demonizowany jest od lat. Naturalnym jest, że jego nadmierne ilości nie służą nie tylko sportowcom, ale nawet każdemu przeciętnemu człowiekowi. Mimo wszystko, spożycie lampki wina jeszcze nie przekreśliło niczyjej sylwetkowej kariery. Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem po alkoholu, przekonaj się, że alkohol, alkoholowi nierówny i nie daj się zwariować! Zapoznaj się z poniższym artykułem: Wpływ alkoholu na trening!

Jak organizm traktuje alkohol?

Spożycie alkoholu wywołuje konieczność metabolizowania dostarczonej substancji. W rezultacie, nasze ciało ustawia priorytet na rozłożenie właśnie alkoholu i zatrzymuje pozostałe procesy. Trafiający do naszego żołądka alkohol początkowo przekształcany jest w aldehyd octowy, później w octan, a na samym końcu staje się acetylo – koenzymem A. Ciekawostkę stanowi fakt, że ostatnie dwie substancję mogą stanowić dla nas źródło energii (7 kcal na 1 gram etanolu). Mogłoby się zdawać, że powszechne twierdzenie, że alkohol powoduje tycie jest prawdziwe, jednak nasze ciała nie wykazują skłonności do gromadzenia tejże energii. Kolejną ciekawostką jest fakt, że do rozłożenia etanolu potrzebą dużej ilości energii, toteż obserwujemy efekt zbliżony do tego po spożyciu białek. Dodatkowo, w związku z tym, że energii mamy dość, organizm zauważa, że nie ma konieczności gromadzenia zapasowej energii. Reasumując, spożywanie alkoholu prędzej przyczyni się do spalania tłuszczu niż jego odkładania, jednak temat nie został jeszcze skończony!

Alkohol uniemożliwi budowanie mięśni

I jest to największy mankament każdej z osób trenujących. Dlaczego? Mówić można o kilku płaszczyznach problemu, jednak najistotniejsze jest to, że spożywanie etanolu negatywnie wpływa na regulację poziomu insuliny, znacznie obniża wydajność odbudowy glikogenu mięśniowego, podnosi miostatynę, a także obniża potreningowe zapalenie mięśni, które jest na co dzień procesem korzystnym w rozbudowie włókien. Bez trudu stwierdzamy, że rozbudowa i regeneracja mięśni jest bardzo utrudniona przez picie alkoholu. Badania potwierdzają te doniesienia. Tu jednak zdarzają się wyjątki. Określono że spożycie do 0,5 g alkoholu na każdy kg masy ciała nie przyniesie tak negatywnych skutków. Grupa badanych w takich warunkach nie wykazała zmniejszenia siły izometrycznej ani zmniejszonej regeneracji.

Czy alkohol wpływa na spalanie tłuszczu?

Tu należy wziąć pod uwagę fakt, że spalanie tłuszczu zależne jest od ilości energii w organizmie, insuliny, hormonów, wypoczynku i wielu innych. Do każdego z tych obszarów, alkohol dokłada swoją cegiełkę, zaburzając procesy, co bezpośrednio przekłada się na problemy ze spalaniem tłuszczu. Nie można powiedzieć, że picie wysokoprocentowych trunków nie wpłynie na ten aspekt naszego życia. Przypadkami, które warto w tym temacie rozważyć są:
- piwo
- wino.
W przypadku pierwszego, mamy do czynienia z gorzkawym smakiem, który w umiarkowanych ilościach blokuje apetyt, a nawet wpływa na nieznaczne obniżenie kortyzolu, co przekłada się na gospodarkę węglowodanami. W niewielkich ilościach spożycie piwa może być więc korzystne. Sytuacja zmienia się o 180 stopni, gdy pojawi się go zbyt dużo. W przypadku czerwonego wina, mamy do czynienia z obecną w nim histaminą. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę, ale czerwony trunek sprawi, że zjemy więcej, a na dodatek podniesie poziom kortyzolu szybciej niż piwo. Sięgając po trunki zgodnie z ich szkodliwością, powinniśmy wybierać zgodnie z kolejnością: piwo, białe wino, wino czerwone, mieszane, kolorowe drinki.

Alkohol a gospodarka hormonalna

Alkohol wykazuje wpływ głównie na poziom testosteronu, jednak o jakieś zmiany powinniśmy się zacząć martwić po spożyciu ilości większej niż 0,5 g alkoholu na kg masy ciała. Jak to wygląda?
- picie alkoholu jeszcze bardziej obniży poziom testosteronu charakterystyczny dla cardio, dlatego nie powinniśmy go pić, np. po bieganiu
- u kobiet sytuacja ma się odwrotnie i alkohol może sprawić, że w organizmie będzie więcej testosteronu
- jeśli koniecznie chcesz pić po treningu, wykonaj ciężki trening siłowyWażną informacją jest także fakt, iż alkohol obniży poziom hormonu wzrostu, ale prawdopodobnie nie wpłynie na ilość estrogenów. Niemniej jednak zaburzy gospodarkę hormonów anabolicznych, co jest niekorzystne.
 

Alkohol a forma fizyczna

Spożycie alkoholu raz na jakiś czas w umiarkowanych ilościach, a nawet upicie się raz na kilka miesięcy, nie przyniesie Ci negatywnych skutków. Z pewnością powinieneś dać ciału odpocząć i postawić na regenerację oraz uzupełnienie witamin, ale kilka drinków nie sprawi, że pogrzebiesz swoje plany na przyszłość w ciągu kilku godzin. Jeśli znasz już swoje plany, unikaj picia drinków o wysokiej zawartości cukru, a także spożywania węglowodanów i tłuszczu w posiłkach. Stawiaj na warzywa i białka. W przeciwnym razie Twój apetyt zostanie pobudzony, a Ty być może dostarczysz sobie prawdziwej bomby kalorycznej. Niezależnie od tego, czy pijesz i ile pijesz, pamiętaj, że etanol powoduje zmniejszenie ilości magnezu, cynku, witamin z grupy B i wielu innych mikroelementów. Z tego też względu, uzupełniaj swoją dietę o te składniki. Możesz użyć kompleksowego ZMA, możesz także starać się spożyć utracone komponenty podczas posiłków.