Zapanuj nad oddechem

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zapanuj nad oddechem
Stały dopływ tlenu do organizmu zapewnia oddychanie. Wydawałoby się, że jest ono tak prostą czynnością, że nie sposób popełnić przy nim błędu. Tyle teorii, bo w praktyce wiele osób oddycha nieprawidłowo. Jest to szczególnie widoczne w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Zdecydowana większość osób uważa oddychanie za tak banalną czynność, że nie przywiązują do niego większej uwagi. Rzadko kto skupia się na tym, by wykonywać prawidłowe wdechy i wydechy. Jeśli taka osoba na co dzień nie oddycha prawidłowo, to z pewnością nie będzie tego robiła również w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych. O ile w codziennym funkcjonowaniu organizm radzi sobie ze skutkami nieprawidłowego oddychania, o tyle w czasie treningu już tak kolorowo nie jest. W końcu tlen jest niezbędny do tego, by w organizmie zachodziły najefektywniejsze – dostarczające najwięcej energii, przemiany energetyczne.

Oddychasz prawidłowo?

Gdyby zapytać statystycznego Kowalskiego, czy potrafi prawidłowo oddychać, to jestem przekonany, że jego odpowiedź z pewnością byłaby twierdząca. Na dodatek istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki respondent uznałby osobę, która zadała takie pytanie za nie do końca normalną – bo jak można oddychać nieprawidłowo? Warto jednak zastanowić się nad tym, czy oddycha się prawidłowo, gdyż według szacunkowych wyliczeń prawie 90 procent ludzi na Świecie tego nie potrafi.

Jak oddychać prawidłowo?

Na co dzień wdech należy wykonywać nosem, gdyż to właśnie w nim dochodzi do oczyszczenia i ogrzania powietrza. Bardzo ważne jest również to, by oddychać torem piersiowo-brzusznym – uwzględnić w oddychaniu przeponę (mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej). Takie oddychanie pozwala dostarczyć do organizmu więcej tlenu. Wskazane jest, by również wydechy wykonywać poprzez nos. Należy jednak podkreślić, iż powyższe założenia nie dotyczą oddychania mającego miejsce w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Wysiłek fizyczny a oddychanie

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych wymaga od organizmu znacznych pokładów energii (ATP). Największa jej część powstaje na drodze utleniania substratów energetycznych. Elementem, bez którego nie dojdzie do utleniania jest tlen. Jak powszechnie wiadomo jest on dostarczany do organizmu w procesie oddychania. Właśnie z tego względu prawidłowe oddychanie jest niezwykle istotne w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Oddychanie w ćwiczeniach kardio

Podczas ćwiczeń kardio, na przykład biegania, proces oddychania przebiega w naturalny sposób i nie zaburza prawidłowego sposobu wykonania danej czynności ruchowej. Warto również zaznaczyć to, iż w czasie ćwiczeń kardio powinno się oddychać ustami – powietrze należy zarówno nabrać, jak i wypuścić ustami. Pozwala to na znaczne zwiększenie ilości dostarczanego do organizmu tlenu.

Oddychanie w ćwiczeniach siłowych

Ćwiczenia siłowe, a zwłaszcza te wykonywane z dużym i bardzo dużym obciążeniem nie pozwalają na taką dowolność w procesie oddychania jak ćwiczenia kardio. Owszem również i w tym przypadku należy oddychać ustami, jednak moment wykonania wdechu oraz wydechu jest już ściśle określony. Przyjmuje się, że wydech należy wykonać w końcowej fazie podnoszenia (pokonywania oporu), natomiast wdech w czasie powrotu do pozycji wyjściowej. Są jednak odstępstwa od tej reguły. Dotyczą one przede wszystkim ćwiczeń, w których ze względu na specyfikę ruchu dochodzi w czasie pokonywania oporu do anatomicznego zwiększenia się objętości klatki piersiowej. Takim ćwiczeniem jest między innymi: w staniu unoszenie ramion ze sztangielkami w bok.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj