BCAA - jakie efekty daje włączenie aminokwasów do suplementacji?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
BCAA - jakie efekty daje włączenie aminokwasów do suplementacji?
Suplementacja aminokwasów rozgałęzionych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jednak niewątpliwie swoją popularność zawdzięczają one swoim silnym właściwościom antykatabolicznym, które umożliwiają zabezpieczenie tkanki mięśniowej przed spaleniem podczas redukcji (odchudzania). Warto przytoczyć kilka faktów historycznych ma ich temat. Zapraszam do lektury.

Białko czy BCAA?

Proteiny zbudowane są z aminokwasów, wśród których można wydzielić 9 aminokwasów egzogennych (niezbędnych) oraz 11 aminokwasów endogennych. Różnica polega na ich możliwości, (lub jej braku) naturalnej syntezy w organizmie człowieka. Egzogenny charakter oznacza, że aminokwasy te muszą być dostarczane z zewnątrz przy pomocy diety lub profesjonalnej suplementacji.

Białko roślinne, jak i zwierzęce, które stanowi nieodłączny element diety większości osób aktywnych fizycznie, zbudowane jest z aminokwasów, które połączone są między sobą przy pomocy wiązań peptydowych. Muszą być one rozerwane podczas procesów trawienia - dopiero wówczas mogą być przyswajane w układzie pokarmowym.

Właśnie na tej płaszczyźnie suplementy na bazie BCAA mają znaczną przewagę nad aminokwasami rozgałęzionymi z pokarmu, bowiem występują one w tzw. „wolnej formie”. Właśnie to jest tajemnicą ich doskonałej i szybkiej przyswajalności.

Czym jest BCAA – właściwości i działanie

Aminokwasy rozgałęzione stanowią podstawę suplementacji wielu osób odchudzających się lub będących w okresie kształtowania wymarzonej sylwetki. Spoglądając w skład dowolnego preparatu tego typu, znajdziesz: l-leucynę, l-izoleucynę oraz l-walinę.

Mogłoby się wydawać, że to tylko trzy aminokwasy, jednak ich działanie oraz właściwości wspierają rozwój, jak i chronią tkankę mięśniową przed szalejącym katabolizmem okołotreningowym, bądź też wywołanym obniżoną kalorycznością prowadzonej diety.

Rynek suplementów pełen jest produktów na bazie BCAA, które różnią się między sobą wzajemnymi proporcjami aminokwasów rozgałęzionych. Często można spotkać się z proporcjami rzędu 8:1:1, 12:1:1 – oznaczają one znaczną przewagę ilościową czystej l-leucyny względem innych aminokwasów rozgałęzionych.

L-leucyna uznawana jest za jeden z najbardziej anabolicznych składników codziennej diety, jak i suplementów na bazie aminokwasów, działa bowiem niejako jak „starter” syntezy czystej tkanki mięśniowej. Warto podkreślić, że forma suplementu – kapsułki lub proszek – nie ma znaczenia. Każdy z tych preparatów odznacza się dużą siłą antykataboliczną oraz pro anaboliczną.

Ostatecznie BCAA wyróżniają się wysoką uniwersalnością, bowiem stanowią podstawę suplementacji osób odchudzających się. Regularne stosowanie aminokwasów rozgałęzionych sprzyja skróceniu czasu niezbędnego na pełną regenerację organizmu, nawet po bardzo intensywnym i ciężkim treningu. Spożywając posiłki bogate w pełnowartościowe proteiny, które charakteryzują się dużą zawartością BCAA, wpływasz na zachowanie dodatniego bilansu azotowego. Jest on niezbędny dla zajścia procesów anabolicznych, co umożliwia maksymalizację tempa rozwoju upragnionej muskulatury.

Musisz zdawać sobie sprawę, że w organizmie dochodzi do ciągłego cyklu przemian protein, wśród których można wyróżnić okresy w których przeważa synteza nowych białek mięśniowych. Warto podkreślić, że jeżeli synteza przeważa nad rozpadem wspomnianych protein, można mówić o rozwoju tkanki mięśniowej.

Suplementacja BCAA (aminokwasami rozgałęzionymi) może wspomóc także organizm w regeneracji oraz rozwoju upragnionych mięśni. Aminokwasy rozgałęzione pomagają w ograniczeniu bolesności mięśni wywołanej przez mikrourazy (ang. DOMS). Jest to bardzo dobra wiadomość dla każdej osoby aktywnej fizycznie, która nie leni się podczas treningów. BCAA polecane są wszystkim sportowcom, niezależnie od stopnia ich zaawansowania oraz uprawianej przez nich dyscypliny. Oczywiście, same aminokwasy rozgałęzione nie wystarczą, musisz zadbać o podstawy, w tym o ukochaną przez wszystkich dietę.

Suplementacja BCAA

Zastanawiasz się kiedy sięgnąć po BCAA? Doskonałym momentem będzie chwila przed, ale także po, lub w trakcie treningu. Oczywiście, wiele zależy od uprawianej dyscypliny, jak i długości i stopnia intensywności ćwiczeń. Im jest ona większa, tym więcej sensu nabiera zastosowanie dawki aminokwasów rozgałęzionych i popijanie jej w ciągu treningu.

Dawkowanie BCAA

Wielkość pojedynczej porcji powinna zależeć od wagi organizmu, warto w tym celu posłużyć się prostą proporcją zakładającą 1 gram BCAA (nie proszku, a stricte aminokwasów rozgałęzionych) na 10 kilogramów wagi. Oznacza to, że 70 kilogramowy sportowiec powinien sięgać po porcję BCAA zawierającą ich 7000mg. Istnieje oczywiście wiele strategii ich przyjmowania, jednak właśnie ten system wydaje się najbardziej optymalny i najskuteczniejszy.

Podsumowanie

Sięgając po preparaty na bazie BCAA, stawiaj na produkty znanych i cieszących się uznanych marek. Zwróć uwagę na zastosowany surowiec, jeżeli jest on „instant” – możesz się spodziewać znakomitej rozpuszczalności. Natomiast w innym przypadku, powstanie przynajmniej niewielkiego „osadu” będącego de facto czystą l-leucyną, nie powinno nikogo dziwić. Powodzenia!