Catuaba - właściwości, działanie, skutki uboczne

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Catuaba - właściwości, działanie, skutki uboczne
Trichilia catigua (T. catigua) czy Erythroxylum catuaba znana jako Catuaba, to tropikalna roślina oraz środek pozyskiwany z kory drzew z brazylijskich lasów deszczowych. Catuaba to plemienne słowo oznaczające „to, co daje siłę Indianinowi”. Zgodnie z tą nazwą, roślina od wieków jest używana jako środek stymulujący układ nerwowy i mający właściwości afrodyzjakalne.

Legendy głoszą, że ze względu na tę ostatnią właściwość ułatwiała przetrwanie całego plemienia Indian Tupi. Oprócz tego, że catuaba kora poprawia możliwości seksualne, dodaje energii, poprawia pamięć, usprawnia też trawienie oraz ułatwia skupienie. Jaki jest rzeczywisty wpływ użycia catuaba na organizm człowieka?

Catuaba — działanie, właściwości prozdrowotne

Charakterystyka rośliny jest bardzo interesująca, chociażby dlatego, że pochodzi ona z tej samej rodziny co krzew kokainowy. Ta niezwykła roślina odznacza się niezwykle pozytywnym oddziaływaniem na organizm ludzki, a jej prozdrowotne działanie zostało docenione już wieki temu przez rdzenną ludność terenu Amazonii.

Catuaba obfituje w alkaloidy zwane catuabinami A, B i C. To substancje czynne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pobudzają układ nerwowy (mają działanie psychoaktywne). Catuaba kora jest znana głównie ze swoich właściwości afrodyzjakalnych, ale niektórzy uważają również, że jest pomocna przy rozmaitych zaburzeniach pracy organizmu, w tym:

  • depresji, lękach [1]
  • bezsenności
  • zmęczeniu
  • infekcjach bakteryjnych i zakażeniach grzybiczych [2]
  • astmie
  • zapaleniu oskrzeli
  • zaburzeniach erekcji
  • niskim libido
  • otyłości
  • problemach z pamięcią
  • nadmiernym stresie

 Do tej pory przeprowadzono tylko ograniczone badania nad skutecznością catuaby w leczeniu powyższych schorzeń.

Catuaba w celu zwiększenia możliwości seksualnych

Catuaba ma opinię jednego z najsilniejszych znanych ziół oddziałujących na możliwości seksualne oraz potencję. Główne zastosowanie kory catuaba obejmuje wspomaganie leczenia męskich dysfunkcji seksualnych (wspomaga formę seksualną), takich jak zaburzenia erekcji lub słabe libido. Dotyczy to zarówno zaburzeń okresowych, jak i związanych z wiekiem (pomaga utrzymać sprawność seksualną nawet w podeszłym wieku).

Herbata Catuaba jest stosowana w tradycyjnej medycynie brazylijskiej jako środek wzmacniający ośrodkowy układ nerwowy, afrodyzjak i sposób na uwolnienie pełnego potencjału seksualnego.  

Naukowcy są zdania, że ekstrakt z kory tej rośliny może sprzyjać rozszerzeniu naczyń krwionośnych, a dzięki temu zwiększeniu siły erekcji. Powszechnie uważa się, że składniki zawarte w korze oprócz zwiększania męskiego libido, mogą nawet wspomóc leczenie impotencji. Nie ma wystarczających badań klinicznych, które mogłyby poprzeć to twierdzenie, jednak powszechnie nazywana jest rośliną miłości.

Essence Catuaba na sprawność seksualną

  • Essence Catuaba - suplement zawierający surowiec najwyżej jakości — wyciąg z kory Catuaba,
  • świetne źródło flawonoidów, alkaloidów i fenylopropanoidów,
  • naturalny afrodyzjak wspierający zdrowie seksualne i wzmacniający libido,
  • wspomaga funkcje seksualne,
  • dodaje energii, działa relaksująco,
  • daje optymalne pobudzenie.

Zobacz także: 8 sposobów na podniesienie libido

Czy catuaba pomaga zwalczyć stres?

Wśród składników tej rośliny znajdują catuabiny – alkaloidy, które jak się uważa, są odpowiedzialne za stymulację układu nerwowego. Catuaba działa dość szybko, skutecznie łagodząc zmęczenie, niepokój i nerwowość w mniej niż godzinę po użyciu. Do tego poprawia pamięć i pobudza umysł, choć równocześnie sprawdza się jako środek zapewniający dobry sen [3].

Przez niektórych producentów reklamowana jest jako specyfik mogący wyzwolić erotyczne sny (używasz więc na własne ryzyko!).

Badania wykazały, że Catuaba może wpływać na receptory w mózgu związane z dopaminą, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem. W badaniu przeprowadzonym w 2005r wykazano, że Catuaba zapewnia działanie przeciwdepresyjne zależne od dopaminy. Ponadto nie stwierdzono, aby długotrwałe stosowanie Catuaby znacząco wpływało na wychwyt serotoniny, w przeciwieństwie do leków [1].

Kora Catuaba — inne właściwości na wzmocnienie organizmu

Wyciąg z kory rośliny ma zapewnić wzmocnienie organizmu na kilka sposobów. Dane badań sugerują, że ekstrakt Catuaba może być z powodzeniem stosowany jako specyfik łagodzący objawy zmęczenia (ma zapewniać przypływ energii dzięki usprawnieniu cyrkulacji krwi w organizmie), a co za tym idzie, wydłużać czas czujności [3]. Rdzenni mieszkańcy Brazylii używali Catuaby do rewitalizacji i walki z wyczerpaniem.

Catuaba wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne na organizm, co oznacza, że nie tylko opóźnia jego starzenie, ale też wzmacnia go (należy pamiętać, że przyczyną wszystkich chorób jest stan zapalny).

W badaniu opublikowanym w „Phytotherapy Research” w 2004r zasugerowano silne właściwości przeciwzapalne rośliny. Wykazano, że po podaniu ekstraktu Catuaba, proces zapalny u badanych został całkowicie zahamowany [4].

Wyciąg z kory wzmacnia układ odpornościowy, chroniąc organizm przed infekcjami.

Jakie może mieć działania niepożądane kora Catuaba?

Ze względu na brak wysokiej jakości badań niewiele wiadomo na temat ewentualnego ryzyka w stosowaniu suplementów wyciągów z rośliny. Dotychczas zauważono, że roślina w niektórych przypadkach może wywoływać charakterystyczne dla ziół skutki uboczne takie jak:

  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • nadmierne pocenie

Catuaba może wykazywać działania niepożądane przy długotrwałym stosowaniu, dlatego po pewnym okresie stosowania warto odstawić suplement na jakiś czas.

Niektóre preparaty na potencję zawierające catuaba zawierają często johimbinę, ziołowy suplement wspomagający leczenie zaburzeń erekcji (synergia: catuaba w połączeniu z imbirem, guaraną, muira puama, aby wzmocnić właściwości afrodyzyjne). Takie połączenie może powodować skutki uboczne takie jak niepokój, drażliwość, nudności, szybkie tętno, głównie przez obecność johimbiny.

Zobacz także: 4 produkty podnoszące potencję

Bibliografia:

[1] Maria M. Campos et al: Antidepressant-like effects of Trichilia catigua (Catuaba) extract: evidence for dopaminergic-mediated mechanisms. Psychopharmacology volume 182, pages 45–53 (2005)
https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-005-0052-1

[2] A.Półtorak i wsp: Evaluation of the antioxidant, anti-inflammatory and antimicrobial effects of catuaba, galangal, roseroot, maca root, guarana and polyfloral honey in sausages during storage. LWT Volume 96, October 2018, Pages 364-370
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0023643818304493

[3] Nadini Oliveira Martins et al: Antioxidant, anticholinesterase and antifatigue effects of Trichilia catigua (catuaba). BMC Complementary and Alternative Medicine (2018) 18:172

https://www.readcube.com/articles/10.1186/s12906-018-2222-9

[4] Nádia R Barbosa et al:Inhibition of platelet phospholipase A2 activity by catuaba extract suggests antiinflammatory properties. Phytother Res. 2004 Nov;18(11):942-4.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15597313/