Kreatyna na redukcji - dawkowanie

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Kreatyna na redukcji - dawkowanie
Kreatyna stanowi najlepiej przebadany suplement diety, wśród wszystkich dostępnych na rynku produktów. Stosuje się ją głównie w celu zwiększania siły oraz masy mięśniowej. Warto jednak przyjrzeć się jakie korzyści może przynieść suplementacja kreatyną podczas redukcji.

Najlepiej przebadaną formą jest monohydrat kreatyny, który jest jednocześnie jej najtańszą wersją. Suplement stosowany jest już od lat 90-tych i z powodzeniem podnosi zdolność organizmu do resyntezy ATP. Wpływa na zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśniowej. Ma pozytywny wpływ na regenerację organizmu. Posiada udowodnione działanie wpływające realnie na wzrost beztłuszczowej masy ciała. Kreatyna pomoże nam zatem w procesie budowania masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że stosowanie kreatyny na redukcji również niesie ze sobą pozytywne skutki.

Jak brać kreatynę na redukcji?

Standardowe dawkowanie kreatyny to około 5g na dobę. W fazie ładowania stosuje się większe dawki sięgające 15g podzielone na minimum dwie porcje. Pierwszą spożywa się podczas śniadania do posiłku, drugą z kolei przed lub po treningu w zależności od szkoły. Można dawkę podzielić także na trzy lub cztery porcje.

  • W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej ucinamy kaloryczność posiłków. Chodzi o to aby wykorzystywać więcej energii niż dostarczamy z pożywienia. Zapotrzebowanie to liczone jest dobowo lub tygodniowo i istotne jest aby w tym czasie osiągnąć ujemny bilans kaloryczny. Umożliwia on spalanie tłuszczu w organizmie człowieka.
  • Kreatyna podczas redukcji chroni masę mięśniową. Sprawia, że w komórkach mięśniowych gromadzi się więcej wody przez co są one większe, przyśpiesza regenerację po mikrouszkodzeniach powstałych na skutek ćwiczeń. Przyśpiesza odbudowę ATP i zwiększa wytrzymałość.

Kreatynę w trakcie redukcji warto stosować, ponieważ mięśnie sportowców potrzebują zabezpieczenia przed procesem katabolizmu w momencie kiedy w naszym organizmie jest za mało kalorii potrzebnych do odbudowy uszkodzonych struktur mięśni.

Kreatyna na redukcji - dawkowanie

Redukcja nie wpływa w znacznym stopniu na dawkowanie kreatyny. Przyjmuje się, że dzienna dawka 5g powinna wystarczyć. Wielu zawodników sylwetkowych uważa, jednak że lepszym rozwiązaniem jest stosowanie 0,07g/kg mc dobowo.

W celu polepszenia przyswajania kreatyny można wzbogacić jej suplementację o węglowodany oraz BCAA. Aminokwasy rozgałęzione dodatkowo ochronią mięśnie przed katabolizmem.

Nie ma większego znaczenia czy w dni treningowe będziemy stosować większe dawki czy nie. Istotne jest to aby organizm wysycił się kreatyną co zapewni mięśniom lepszy wygląd większą siłę oraz skuteczniejszą ochronę na każdym etapie budowania sylwetki.

Sprawdź także: Kreatyna - dawkowanie, działanie, skutki uboczne

Jak długo brać kreatynę?

Istnieje kilka szkół stosowania kreatyny. Jedna z nich mówi, że przyjmowanie kreatyny powinno odbywać się w cyklach trwających 4-8tyg z taką samą przerwą. Druga natomiast sugeruje przyjmowanie suplementu stale w jednakowych dawkach.

Stałe stosowanie kreatyny nie niesie ze sobą żadnych poważnych skutków ubocznych. Jedyne negatywne skutki suplementacji jakie mogą wystąpić to problemy żołądkowe, które mogą zostać zminimalizowanie przez przyjmowanie kreatyny wraz z węglowodanami.

Która forma kreatyny jest najlepsza na redukcję?

Przyjmuje się, że monohydrat jest lepszą formą kreatyny podczas budowania masy mięśniowej, ponieważ połączenie cząsteczki wody z cząsteczką kreatyny sprawia, że mięśnie gromadzą więcej wody. Podczas redukcji tkanki tłuszczowej częściej stosuje się jabłczan kreatyny, który pozwala na zbudowanie lepszej definicji mięśni.

Istnieją różne rodzaje kreatyn i każdy z nich ma nieco inne właściwości. Niezależnie jednak od jej formy działanie kreatyny na mięśnie pozostaje bardzo podobne. Warto sprawdzić jaka kreatyna będzie najlepszym wyborem dla nas.

Oto najbardziej popularne rodzaje kreatyn:

  • monohydrat - połączenie kreatyny z cząsteczką wody;

  • jabłczan - cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką kwasu jabłkowego, uważana za dobre rozwiązanie podczas redukcji;

  • chlorowodorek kreatyny HCL - świetnie rozpuszczalna w wodzie i bardzo stabilna biologicznie forma.

Czytaj również: Najlepsza kreatyna - rodzaje kreatyn i ich działanie

Co daje i jak działa kreatyna?

Kreatyna zabezpiecza mięśnie podczas treningu niezależnie od tego jaką jej formę wybierzemy. Nie jest także istotne czy zastosujemy suplementację cykliczną czy stałą. Ważne aby przyjmować ją w okresie redukcji oraz budowania masy. Podczas stosowania kreatyny w trakcie redukcji warto zadbać o odpowiednią podaż białka i nie przesadzanie z treningiem, ponieważ organizm musi mieć czas na odpoczynek, który zostaje wydłużony na skutek deficytu kalorycznego. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie.

Przyjmowanie kreatyny w trakcie redukcji pozwoli uniknąć znaczących spadków siły. Nie powinno być również problemu z nadmiernym zalewaniem się wodą, ponieważ jest to zazwyczaj efekt spożywania większej ilości węglowodanów oraz sodu. Chcąc uniknąć tego efektu można zamiast monohydratu stosować np. jabłczan kreatyny.