10 mitów na temat treningu domowego

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
10 mitów na temat treningu domowego
Trening w warunkach domowych, to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu, przez co ciężko im się wybrać na siłownię. W internecie krąży wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd osoby chcące rozpocząć treningi w domowym zaciszu.

Mit 1 - Zwiększone ryzyko kontuzji

Chyba najczęściej powtarzanym mitem jest, że trening w domu niesie ze sobą duże ryzyko kontuzji. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ nie ma żadnego czynnika, który by zwiększał to ryzyko. Według badań trening z własną masą ciała (jeden z najczęściej wykonywanych w domu) przyczynia się do wzrostu ilości mazi w stawach, co dodatkowo chroni stawy. Należy pamiętać jednak, aby wykonywane przez nas ćwiczenia były poprawne technicznie co uchroni nas przed kontuzjami.

Tak więc trening domowy nie zwiększa ryzyka kontuzji, a nawet zmniejsza je dzięki wspomaganiu produkcji mazi stawowej.

Mit 2 - Trening domowy to nie trening

Kolejnym bardzo powszechnym mitem, jest że trening domowy nie zalicza się do "prawdziwych treningów". Wiele osób twierdzi, że w domu nie da się zrobić tak solidnego treningu jak na siłowni. Oczywiście jest to jeden z głupszych mitów, ponieważ osoby ćwiczące w domu mogą być tak samo wytrenowane jak bywalcy siłowni. Poza ograniczeniami sprzętowymi trening domowy nie różni się niczym od treningu wykonywanego na siłowni. W domu możemy zarówno wykonywać trening siłowy oraz trening cardio, który sprzyja spalaniu tłuszczu.

Różnica pomiędzy treningiem na siłowni, a treningiem domowym będzie dopiero odczuwalna jeśli trenowalibyśmy zawodowo. Jednakże do "zwykłego" trenowania nie potrzeba specjalnych akcesoriów, które są na siłowni.

Mit 3 - W domu ciężej się zmotywować

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić trenowania w domu, ponieważ słyszały, że w domu ciężej się zmotywować. Jeśli ktoś usłyszy taką plotkę i w nią uwierzy, to rzeczywiście będzie mu trudniej. Jednakże nie ma żadnych dowodów, że podczas treningu domowego nie da się zmobilizować. Jeśli ktoś nie potrafi się zmotywować do treningu w domu, to prawdopodobnie na siłowni też . Aktywność fizyczna w domu jest prawie taka sama więc nie ma żadnych podstaw, żeby twierdzić że ciężej się zmotywować do treningu w domu.

Mit 4 - Trenowanie w domu nie sprzyja odchudzaniu

Aby schudnąć, musimy doprowadzić do deficytu kalorycznego, czyli momentu gdy nasze dzienne zużycie kalorii jest większe niż ich ilość dostarczona w ciągu dnia. Treningi w domu sprzyjają nie tylko budowaniu mięśni, ale także spalaniu kalorii. Tak więc dobre zaplanowanie aktywności fizycznej pozwoli nam doprowadzić do deficytu kalorycznego, który jest głównym warunkiem odchudzania. Oczywiście jeśli będziemy wykonywać tylko treningi siłowe w domu, to ciężko nam będzie schudnąć, jednakże jest to kwestia rodzaju treningu, a nie miejsca jego wykonywania. Jeśli będziemy wykonywać w domu trening cardio (który spala dużą ilość kalorii), to bez problemu uda nam się doprowadzić do deficytu kalorycznego. Oczywiście odchudzanie powinno być połączone ze zbilansowaną dietą.

Mit 5 - Trening domowy nie zapewni nam sylwetki

Podobnie jak w przypadku odchudzania, wszystko zależy od tego jaką aktywność fizyczną wybierzemy. Jeśli będziemy wykonywać tylko treningi fitness lub cardio, to ciężko będzie nam zbudować sylwetkę, ponieważ takie treningi nie pomogą nam zbudować mięśni. Podobnie będzie jeśli będzie tylko robić treningi siłowe, które rozwijają mięśnie, ale spalają niewielkie ilości kalorii. Aby mieć wysportowaną sylwetkę musimy połączyć te dwa typy treningu. Jeśli będziemy wykonywać oba rodzaje treningów, to zbudujemy sylwetkę niezależnie od tego czy będziemy trenować w domu, czy na siłowni.

Mit 6 - W domu nie można opanować odpowiedniej techniki ćwiczeń

Mity na temat treningu domowego mogą zniechęcić ludzi do wykonywania treningu w domu. Często powtarzanym mitem jest, że trenując w domu nie da się robić ćwiczeń poprawnie technicznie. Oczywiście jest to tylko mit, który krąży pomiędzy bywalcami siłowni. Jeśli ktoś wykonuje ćwiczenia niepoprawnie technicznie w domu, to na siłowni również będzie wykonywać te ćwiczenie niewłaściwie. Technika nie ma nic wspólnego z treningiem w warunkach domowych, ponieważ miejsce tego nie determinuje. Jedynym wyjątkiem jest, pomoc trenera personalnego na siłowni, który czuwa nad technicznym wykonywaniem ćwiczeń.

Mit 7 - Zawsze rozciągaj się przed treningiem

Można znaleźć wiele osób twierdzących, że rozciąganie statyczne to nieodłączny element treningu w warunkach domowych. Według zwolenników tej teorii brak rozciągania w dużej mierze zwiększa ryzyko kontuzji oraz zwiększa zakres ruchu podczas ćwiczeń. Oczywiście jest to nieprawda, najnowsze komentarze naukowców mówią, że nasz organizm po rozciąganiu statycznym przed treningiem jest mniej wytrzymały, a mięśnie są słabsze.

Jednakże nie powinniśmy całkowicie rezygnować z rozciągania przed rozpoczęciem ćwiczeń. Warto zamienić jednak rozciąganie statyczne na dynamiczne. Wspomoże ono Twoje ciało w ćwiczeniach poprzez dogrzanie mięśni i stawów.

Mit 8 - Trening musi długo trwać aby był efektywny

Wiele głosów mówi, że aby trening był efektywny musi trwać minimum godzinę lub więcej, inaczej nie jest warty zachodu. Jak wszystkie wyżej wymienione przykłady jest to mit. Trening wcale nie musi trwać godziny. Tak naprawdę wystarczy pół godziny, aby przeprowadzić solidny trening. Bieganie na bieżni lub trening z wykorzystaniem własnej masy ciała może być z powodzeniem przeprowadzony w 30 minut. Wszystko zależy od tego czy dobierzemy odpowiednie ćwiczenia do naszego planu. Musimy pamiętać, że zbyt duże obciążenie treningowe wywoła większe zmęczenie w ciągu dnia oraz może doprowadzić do przetrenowania.

Mit 9 - Trening domowy jest tylko dla początkujących

Wielu adeptów siłowni wręcz brzydzi się treningiem domowym, ponieważ słyszeli, że jest on tylko dla początkujących. Oczywiście nie jest to prawda, a treningi domowe mogą być na naprawdę wysokim poziomie. Istnieje wiele ćwiczeń z własną masą ciała, które można modyfikować na wiele sposobów, tak aby były odpowiednie do twojego poziomu zaawansowania. Na przykład pompki można wykonywać w wielu wariantach od półpompek przez pompki wąskie aż po pompki na jednej ręce. Podobnie ma się sprawa z podciągnięciami, możemy wykonywać podciągnięcia australijskie, które są idealne dla początkujących, a możemy również podciągać się na jednej ręce. Są to tylko przykłady, a ćwiczeń które można modyfikować zależnie od poziomu zaawansowania jest wiele.

Tak więc trening w domowym zaciszu nie jest tylko dla początkujących. W końcu raczej niewielu początkujących potrafi zrobić pompkę na jednej ręce.

Mit 10 - Sprzęt do ćwiczeń w domu jest drogi

Przeciwnicy treningu w domowym zaciszu twierdzą, że trening w domu jest nieopłacalny, ponieważ sprzęt do ćwiczeń jest drogi. Oczywiście jak wszystkie mity jest to nieprawda, która może zniechęcić ludzi do wykonywania treningów w domu. Na dobrą sprawę aby zadbać o naszą sylwetkę w domu nie będą nam potrzebne żadne sztangi ani atlasy i tym podobny sprzęt. Główną rzeczą jaką musimy mieć to motywacja do pracy, a poza tym nie będziemy potrzebować zupełnie nic. Oczywiście jeśli myślimy o treningach domowych w dłuższej perspektywie czasu, to warto zaopatrzyć się w niedrogi sprzęt do ćwiczeń. Jednakże najważniejsze jest to, aby mieć motywację do ćwiczeń oraz przestrzegać zasad zdrowego żywienia.

Zobacz także: Zmiana ćwiczeń z siłowni na trening w domu

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój trening będzie przynosił pożądane rezultaty, skorzystaj z planów treningowych trener.pl. W ofercie znajdziesz również trening w domu!