Jak utrzymać kaloryfer na brzuchu?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak utrzymać kaloryfer na brzuchu?
Zespół mięśni brzucha, nazywany potocznie kaloryferem, stanowi jedną z najbardziej reprezentacyjnych części ciała. Dobrze zbudowany ABS robi wrażenie - zarówno u mężczyzny, jak i kobiety. Niski stopień otłuszczenia i wyrzeźbione kontury pokazują, że trenujący oprócz potu na siłowni, potrafi również zdrowo się odżywiać i przestrzegać zasad prawidłowej diety. Jednak samo wytrenowanie zadbanego brzucha nie sprawi, że do końca życia będziemy mogli cieszyć się jego walorami. Jak utrzymać kaloryfer na brzuchu? O to zestaw porad jak cieszyć się swoim ABS jak najdłużej.

Kaloryfer na brzuchu

Utrzymywanie idealnie wyrzeźbionego brzucha będzie wymagać od nas dokładnie tyle samo wysiłku, co jego wypracowanie. Brzuch z racji uwarunkowań genetycznych jest miejscem, w którym nadmiar tłuszczu uwidacznia się w pierwszej kolejności. To oznacza, że każda przerwa od treningu, dłuższy odpoczynek, choroba, a nawet chęć rozbudowania struktury mięśniowej, może wiązać się z częściową utrata kaloryfera.

Co jeść by utrzymać kaloryfer na brzuchu?

Podstawą każdego treningu musi stanowić odpowiednia dieta, której wsparciem jest dobrze ułożony plan treningowy. Nieprzestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania się i właściwej podaży kalorii poskutkuje ukształtowaniem brzucha , który będzie jednak skrupulatnie ukryty pod warstwą tłuszczu. Jeżeli chodzi o dietę zachowawczą, musi być ona odpowiedzią na zapotrzebowanie kaloryczne organizmu z lekkim deficytem podaży kalorii, ponieważ pierwszą częścią ciała, która ulega otłuszczeniu są najczęściej rejony podbrzusza. Do najczęściej polecanych składników diety należą:

  • awokado - bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz poprawiają metabolizm;
  • ryby, pestki słonecznika i dyni - bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które  wspomagają procesy trawienne, redukują tkankę tłuszczową i hamują powstawanie nowej;
  • mleko kokosowe - dzięki wysokiej zawartości tłuszczu (17%) zmniejsza apetyt, zwiększa metabolizm i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej;
  • jajka i drób - produkty bogate w białko, do którego spalenia organizm potrzebuje dużych nakładów energii;
  • ocet jabłkowy - zawarty w nim kwas octowy pochodzi ze sfermentowanych jabłek, które są źródłem pektyny wspomagającej proces trawienia, przyspieszającej rozpad tłuszczów i obniżającej poziom cholesterolu.

Ćwiczenia na kaloryfer

Najważniejszym elementem konserwacji brzucha jest przyłożenie szczególnej uwagi do mięśni prostych, ponieważ jest to partia najbardziej wyrazista. Gdy mięśnie proste są na bieżąco trenowane, należy podnieść poziom trudności i próbować dążyć odseparowania mięśni skośnych, które definiują dolne kontury korpusu.

  • Trening brzucha może być wykonywany na wiele różnych sposobów, zarówno w domu, plenerze, jak i na siłowni.
  • Można wykonywać ćwiczenia na brzuch ciężarem własnym, począwszy od łatwych brzuszków, a skończywszy na wznosach kolan/nóg w zwisie na drążku.
  • Kolejną opcją jest oparcie planu na ćwiczeniach z obciążeniem, dzięki czemu oprócz zachowania zarysu, otrzymamy również efekt w postaci wypukłości mięśni prostych.
  • Poszczególne ruchy, można ponadto wykonywać na zasadzie zrywów (rowerek, szybkie brzuszki), utrzymania napięcia ( dragonfly), albo długiego, rozciągającego ruchu ( powolne unoszenie wyprostowanych nóg w zwisie)

Trenerzy na całym świecie zgodnie przyznają, że najlepsze ćwiczenia na brzuch, stanowią wariację podstawowego ćwiczenia, jakim jest plank (czyli deska).

Kaloryfer na brzuchu i inne czynniki

Czynniki genetyczne warunkują nie tylko wzrost człowieka, ale także grubość kości, ilość i gęstość włókien mięśniowych, oraz co bardzo ważne - podatność na otyłość. Tak wiec nawet przy intensywny treningu, oraz rygorystycznej diecie może dojść do sytuacji, w której trenujący w ciągu dość krótkiej przerwy od ćwiczeń, będzie tracił swój kaloryfer. Jeśli chodzi o sama genetykę, wyróżnia się trzy rodzaje otyłości:

  • uwarunkowaną jednogenowo;
  • otyłość będącą elementem zespoł;
  • otyłość powszechnie występującą.

Kaloryfer na brzuchu - plan treningowy

Poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningowy na kaloryfer. Trzeba pamiętać jednak, że nawet najbardziej wymyślne ćwiczenia nie dadzą efektu, jeśli ćwiczący nie zadba o swój plan dietetyczny.

Plan treningowy na kaloryfer na brzuchu

Lp.

Nazwa ćwiczenia

Ilość serii

Ilość powtórzeń

Czas odpoczynku

1.

Unoszenie nóg/kolan w zwisie na drążku

3

10-15

45s

2.

Plank

3

45s

60s

3.

Przenoszenie piłki lekarskiej (między kolanami) na boki, leżąc

3

10-12

60s

4.

Scyzoryk boczny

3

8-10

60s