Jakie aktywności wybrać wiosną?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 3
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jakie aktywności wybrać wiosną?
Pogoda za oknami staje się coraz lepsza, więc możemy spodziewać się, że wiosna nadchodzi, a co za tym idzie, znów powróci możliwość uprawiana wielu aktywności na świeżym powietrzu. Jakie wiosenne aktywności najlepiej wybierać?

5 pomysłów na aktywność wiosną

Gdy słońce świeci za oknem, to warto wyjść z domu i pozwolić organizmowi czerpać promienie słoneczne, z których syntetyzowana jest witamina D. Może to być również świetny sposób na spędzenie czasu z pozostałymi członkami naszej rodziny. Jakie aktywności najlepiej wybierać, gdy za oknem pojawi się wiosenna aura?

1. Spacery i bieganie

Jest to prawdopodobnie pierwsza aktywność, która przychodzi na myśl gdy mówimy o aktywności fizycznej wiosną. Bieganie nie tylko poprawi naszą kondycję, ale również dotleni nasz mózg, dlatego biegając rano zwiększamy znacznie efektywność naszej pracy w ciągu całego dnia. Oczywiście nie chodzi tu o bieganie maratonów, ale o krótką przebieżkę na łonie natury. Jest to aktywność fizyczna, którą może podjąć praktycznie każdy z nas niezależnie do wieku. Jeśli z pewnych powodów nie możemy biegać np. z powodu kontuzji kolan, to warto spróbować nordic walkingu, który poprzez używanie kijków będzie odciążać nasze kolana, a sam wysiłek będzie mniej intensywny.

Spacer może być również świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub dostarczenie naszemu czworonożnemu pupilowi dodatkowej dawki ruchu. Czasami warto wieczorem po pracy/szkole zabrać rodziną na spacer, pozwoli to odpocząć i odprężyć się na świeżym powietrzu.

👉Bieganie przed śniadaniem – za i przeciw

2. Jazda na rowerze

Jest to świetna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, którą szczególnie docenią osoby mające problemy z kolanami. Jeśli przez kontuzję kolan nie możemy biegać, to prawdopodobnie będziemy mogli jeździć na rowerze, ponieważ to nie obciąża stawów, a wręcz wzmacnia je. Poprawie ulegnie nie tylko stan naszych stawów, ale również nasza kondycja. Jest to również świetna możliwość, aby pozwiedzać okolicę, ponieważ na rowerze zajedziemy znacznie dalej, niż bylibyśmy w stanie dobiec lub dojść.

Jeśli nasza szkoła lub praca znajduje się całkiem niedaleko domu, to warto rozważyć dojeżdżanie na rowerze. Nie dość, że zaoszczędzimy na dojazdach, to dodatkowo dostarczymy organizmowi trochę ruchu, a przy okazji zadbamy również o środowisko.

Czytaj również: Bieganie kontra jazda na rowerze – sprawdzamy, co lepsze

3. Wiosenne porządki

Wraz z pierwszymi promieniami słońca przyroda budzi się do życia, a co za tym idzie odżywa również nasz ogród. Po zimie z pewnością nie wygląda on tak, jakbyśmy chcieli, więc warto się o niego zatroszczyć, tym bardziej, że jest to świetna forma aktywności fizycznej. Wbrew pozorom, aby doprowadzić cały ogród do porządku będziemy musieli się trochę namęczyć np. kosząc trawę. Dlatego warto przełamać się i pójść do ogrodu zrobić wiosenne porządku, ponieważ, nie dość że dostarczymy sobie trochę ruchu, to przy okazji nasz ogród będzie się świetnie prezentować.

Jeśli nie posiadamy ogrodu, to warto również zrobić wiosenne porządki w mieszkaniu, to również jest formą aktywności fizycznej.

💥Poznaj plany dietetyczno-trenignowe Trener.pl i skorzystaj z pomocy naszych specjalistów

4. Zabawy na świeżym powietrzu

Jest to idealne rozwiązanie dla osób posiadających dzieci. Często jesteśmy zabiegani i mamy mało czasu, więc dlaczego nie połączyć zabawy z dzieckiem wiosną z aktywnością. Nawet jeśli wyjdziemy tylko popuszczać bańki mydlane z naszą pociechą, to i tak dostarczymy odrobiny ruchu zarówno nam jak i dziecku, a przy okazji będziemy się świetnie bawić. Możemy również pobawić się na placu zabaw, w taki wypadku warto przejść się na piechotę, zamiast dojeżdżać tam autem.

Dzięki temu nie tylko zapewnimy ruch zarówno nam, jak i naszemu dziecku, ale również będziemy się świetnie bawić. Przy okazji zaszczepimy w naszej pociesze pozytywne nawyki aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Sprawdź także: Jak trenować na świeżym powietrzu?

5. Joga na świeżym powietrzu

Jeśli szukamy spokojniejszej aktywności, będzie to świetne rozwiązanie dla nas. Joga sama w sobie jest świetna, ponieważ angażuje większość grup mięśniowych w naszym organizmie, zwiększając ich elastyczność oraz wspierając nasz w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jeśli przeniesiemy się w słoneczny dzień z jogą na świeże powietrze, to poza zwiększeniem elastyczności mięśni wystawimy nasze ciało na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu zajdzie synteza witaminy D, która jest ważna dla naszego organizmu oraz samopoczucia. Badania pokazują, że aż 90% Polaków ma niedobory właśnie tej witaminy.

Kolejną zaletą będzie uspokajający wpływ jogi na nasze ciało oraz psychikę. Trenowanie jogi w spokojnym miejscu na świeżym powietrzu dodatkowo spotęguje jej uspokajające działanie. Możemy zarówno ćwiczyć sami, jak i znaleźć grupę osób i ćwiczyć w grupie.

Aktywność na świeżym powietrzu - dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna sama w sobie jest bardzo ważna dla naszego organizmu, jednakże ta wykonywana na świeżym powietrzu przyniesie nam dodatkowe zalety m.in. w postaci dotlenienia naszego organizmu oraz redukcji stresu. Wystawiając nasz organizm na działanie promieni słonecznych pobudzamy syntezę witaminy D, która jak już wiemy, jest ważna dla naszego organizmu. Dodatkowo poprzez aktywność fizyczną zrzucimy zbędne kilogramy, co przełoży się na jakość naszego życia.

Niezależnie od tego jaką aktywność wybierzemy, czy będzie to nordic walking, spacer do ogrodu botanicznego czy zabranie pociechy do parku linowego, z pewnością będzie ona miała pozytywny wpływ na nasz organizm oraz zdrowie.