Chrom, czyli pierwiastek na odchudzanie

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Chrom, czyli pierwiastek na odchudzanie
Chrom to pierwiastek, o którym często przypominają nam m.in. dietetycy i poradniki odchudzające. Opisywany jest jako pierwiastek, który skutecznie pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami, m.in. odbierając ochotę na słodycze. Czy chrom to faktycznie pierwiastek na odchudzanie? Jakie jeszcze posiada właściwości? Zapraszamy do artykułu.

Chrom – krótkie wprowadzenie

Chrom to pierwiastek chemiczny, który kojarzy się z układem okresowym w szkole. Teraz, gdy wiadomo, że chrom może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, zainteresowanie nim powraca i przestaje być tylko jednym z wielu abstrakcyjnych pierwiastków.

  • Nazwa chromu wywodzi się od greckiego słowa chroma, czyli kolor.
  • Pierwiastek ten na różnych stopniach utleniania tworzy różne związki o wielu barwach. Krwistoczerwony rubin także zawiera w sobie domieszkę tlenku chloru.
  • W czym jeszcze występuje chrom? Przede wszystkim w drożdżach piekarskich, kukurydzy, groszku, gotowanej wołowinie, jajkach, jabłkach, kaszy, dobrej jakości chlebie i w płatkach zbożowych.

Właściwości chromu

Chrom ma bardzo duży wpływ na ludzki organizm, zapewniając jego odpowiednie funkcjonowanie.

  • Przede wszystkim bierze udział w procesie metabolizmu węglowodanów, reguluje poziom glukozy we krwi i wzmaga działanie insuliny.
  • Ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na insulinę.
  • Przyczynia się także do przyspieszania metabolizmu.
  • Oprócz tego chrom jest pomocny w obniżaniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i podnoszeniu poziomu tego dobrego (HLD).

To jednak nie wszystkie właściwości chromu.

  • Oddziałuje on ochronnie na naczynia krwionośne i tkanki.
  • W związku z tym, chrom jest nie tylko zalecany cukrzykom, ale też osobom z chorobami układu krążenia.
  • Regularne dostarczanie chromu w diecie może przyczyniać się do zmniejszania ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a także wynikających ze zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Inną właściwością chromu, która jednak nie została jeszcze do końca potwierdzona badaniami, może być to, że hamuje on działanie enzymów katabolicznych. Właściwość ta, w połączeniu z usprawnieniem transportu glukozy i aminokwasów do komórek (również mięśniowych) może być szczególnie cenne dla osób, które są aktywne fizycznie.

Czy chrom pomaga w odchudzaniu?

Chrom, w połączeniu z odpowiednio dopasowaną dietą o obniżonej podaży kalorycznej i regularną aktywności fizyczną, może być doskonałym sprzymierzeńcem w odchudzaniu.

Chrom nie tylko może przyspieszać spalanie tłuszczu, ale przede wszystkim sprzyja regulowaniu poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu zapobiega napadom wilczego apetytu oraz ochocie na słodycze. To właśnie z tej właściwości chrom jest najbardziej znany – pozwala uniknąć niekontrolowanej ochoty na słodycze. Czy chrom pomaga w odchudzaniu? Wydaje się, że tak. Warto zatem wzbogacać codzienną dietę o produkty bogate w chrom, a napady głodu staną się przeszłością.

Chrom – tabletki na odchudzanie?

Osoby odchudzające się niejednokrotnie poszukują cudownych specyfików, które ułatwią i przyspieszą utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. Traktowanie chromu jako tabletek na zmniejszenie apetytu na słodycze może wydawać się uzasadnione. Suplementacja chromem może zapobiec zachciankom i nagłym, nieokiełznanym napadom głodu, jednak chrom w tabletkach niesie również skutki uboczne.

Wśród działań niepożądanych, spowodowanych spożywaniem chromu jako tabletek na odchudzanie, mogą pojawić się:

Mimo wszystko, suplementacja chromem uznawana jest za bezpieczną.

Czy warto stosować chrom na odchudzanie?

Ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Chrom sprawdzi się u osób, które narzekają na nadmierną ochotę na słodycze. Dodatkowo regulacja poziomu cukru we krwi może w istotny sposób przyczynić się do walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Przed rozpoczęciem stosowania suplementacji, warto jednak spróbować wzbogacić dietę o produkty, które są bogate w chrom.