Trener odpowiada

Poznaj swój organizm (klatka piersiowa)

Na siłownię uczęszczam systematycznie już od ponad roku. Znam ćwiczenia, które należy wykonywać, by rozwijać mięśnie znajdujące się w poszczególnych partiach ludzkiego organizmu. Jednakże, aż wstyd się przyznać, nie wiem jakie konkretnie mięśnie się tam mieszczą. Szczególnie tajemnicze są dla mnie mięśnie znajdujące się w obrębie klatki piersiowej. W związku z tym mam pytanie. Jakie mięśnie leżą w obrębie klatki piersiowej i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają?

Poznaj swój organizm (kończyna górna)

Od początku roku systematycznie uczęszczam na treningi, których celem, z racji tego, że jestem szczupłej budowy ciała, jest budowanie masy mięśniowej. Do tej pory korzystałem z porad trenera personalnego, jednak wraz z przeprowadzką zmieniłem miejsce realizowania treningów – będę je wykonywał w domowej siłowni. W związku z tym swoje treningi będę układał samodzielnie. Największe wątpliwości mam w przypadku ćwiczeń bodźcujących ręce. Dlatego też mam dwa pytania. Jakie mięśnie znajdują się w obrębie kończyn górnych i za jakie ruchy odpowiadają.

Pora na trening

Od pewnego czasu zastanawiam się, kiedy najlepiej jest wykonywać treningi, by były one jak najskuteczniejsze. Obecnie z racji tego, że godziny mojej pracy są nieregularne – praca zmianowa, treningi wykonuję o różnych porach dnia. Treningi realizuję zarówno rano, jak i wieczorem, a niekiedy również w godzinach południowych. Staram się wykonywać wszystkie zaplanowane treningi jednak, czy z racji tego, że nie są one realizowane systematycznie, o stałej porze dnia, ich efektywność nie jest niższa? Kiedy i o jakiej porze dnia należy przeprowadzać treningi, by było one jak najskuteczniejsze?

Treningowe gadżety

Dotychczas swoje treningi wykonywałem w warunkach domowych. Jednak od miesiąca uczęszczam do profesjonalnej siłowni. Znajdują się na niej zarówno stanowiska do wykonywania ćwiczeń siłowych, jak i przyrządy przeznaczone do treningu cardio. Zauważyłem, że wiele osób realizujących ćwiczenia cardio korzysta z pulsometrów i odtwarzaczy mp3. Zastanawiam się, jakie gadżety treningowe można wykorzystać w swoich treningach.

Co w pocie siedzi?

Zbliża się lato, pora roku charakteryzująca się najwyższymi panującymi w ciągu roku temperaturami sięgającymi niekiedy nawet 40 stopni Celsjusza. Jest to okres, w którym wielu kulturystów amatorów (w tym i ja) rozpoczyna cykle ukierunkowane na poprawę definicji mięśni. W większości przypadków do ćwiczeń siłowych dołączają oni również treningi cardio, które jak powszechnie wiadomo świetnie spalają zbędną tkankę tłuszczową. W moim przypadku ćwiczeniem aerobowym jest przede wszystkim jazda na rowerze. Jednak szczególnie latem wiąże się ona z wydzielaniem przez mój organizm znacznych ilości potu. Stąd też moje pytanie. Co zawiera pot? Czy jest to tylko woda? Czy może w skład potu wchodzą również inne składniki?

Kulturysto, nie zapominaj o kręgosłupie!

Swoją przygodę z treningiem siłowym rozpocząłem na początku tego roku. Z racji tego, że moim celem treningowym jest budowanie masy mięśniowej, po pierwszym, wstępnym etapie w moim planie pojawiły się ćwiczenia z dużym i bardzo dużym obciążeniem. Angażują one wszystkie partie ciała, w tym również mięśnie grzbietu. W związku z tym, że wiele osób z mojego otoczenia skarży się na bóle kręgosłupa i dyskopatię mam parę pytań. Czy wykonywanie ćwiczeń siłowych angażujących mięśnie grzbietu może przyczynić się do powstania dyskopatii? Z czego zbudowany jest kręgosłup? Czy faktycznie na dolegliwości z nim związane cierpi aż tyle osób?

Masaż – dobroczynny dotyk dla mięśni

Jestem zaawansowanym użytkownikiem siłowni – uczęszczam na nią już od wielu lat. Moim podstawowym celem treningowym jest budowanie masy mięśniowej. Do tej pory jedyną formą odnowy biologicznej, którą stosowałem był pobyt w saunie po treningu. Jednak niedawno moja dziewczyna rozpoczęła kurs masażu klasycznego. Czy taka forma odnowy biologicznej może być stosowana u osób chcących budować masę mięśniową? W jaki sposób masaż oddziałuje na mięśnie oraz pozostałe tkanki ludzkiego organizmu?

Kiedy cardio w treningu?

W styczniu rozpocząłem systematyczne treningi na siłowni. Do tej pory moim celem było przede wszystkim zbudowanie masy mięśniowej. Aktualnie osiągnąłem już pierwsze, satysfakcjonujące mnie rezultaty, jednak wraz z nimi w znacznym stopniu zwiększył się w moim organizmie poziom zbędnej tkanki tłuszczowej. Chcąc poprawić definicje mięśni, od przyszłego tygodnia rozpoczynam nowy cykl treningowy ukierunkowany na „rzeźbienie”. W skład nowych treningów wchodzą również ćwiczenia cardio. Właśnie w związku z nimi mam pytanie: Czy ćwiczenia cardio należy wykonywać przed, czy może po ćwiczeniach siłowych?

Skurcze mięśniowe w pigułce

W styczniu rozpocząłem swoją przygodę z systematycznymi treningami siłowymi. Ze względu na anemiczną budowę ciała już od samego początku moim celem było budowanie masy mięśniowej. Do tej pory korzystałem z wykupionego, profesjonalnie przygotowanego planu ćwiczeń. W związku z tym, że mój aktualny plan treningowy obowiązuje do końca maja, to od czerwca chciałem rozpocząć treningi już według samodzielnie ułożonego planu. Szukając w Internecie niezbędnych informacji natknąłem się na takie pojęcia jak skurcz izometryczny, koncentryczny i ekscentryczny. Czym właściwie jest skurcz mięśnia i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

10 rad do budowy masy mięśniowych

Sport był, jest i mam nadzieję, że nieodzownie będzie blisko mnie i mojego życia. To mnie bardzo cieszy. Martwi mnie jednak fakt, że mimo prowadzania aktywnego trybu życia jestem chudy. Jak mogę szybko i skutecznie zbudować masę mięśniową, która w moim przypadku jest potrzebna jak nikomu innemu? Proszę o skuteczne rady, które przybliżą mnie do dużych mięśni.