Trening

Pływanie kontra ergometr wioślarki – sprawdzamy, co lepsze

Pływanie i ergometr wioślarki to znane formy aktywności fizycznej. Pierwsza jest bardziej powszechna, druga – częściej uprawiana w klubach fitness. Zarówno pływanie, jak i trening na ergometrze wykonywane w umiarkowanym tempie pozwalają na pobudzenie układów: oddechowych, naczyniowych i mięśniowych. Ich rola w zdrowym i aktywnym trybie życia może stać się znacząca. Warto, jednak zastanowić się, które z tych dwóch ćwiczeń jest lepsze. Dla ułatwienia, ten artykuł wskaże zwycięzce.

Bieganie kontra jazda na rowerze – sprawdzamy, co lepsze

Zmiana tryby życia na sportowy w dużej mierze powiązana jest z rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń poprawiających kondycję, tzw. ćwiczeń cardio (aerobowych). Ten zbiór ćwiczeń wpływa na zdrowie całego organizmu począwszy od redukcji tkanki tłuszczowej, aż po wzmocnienie układu naczyniowo – sercowego. Ilość ćwiczeń aerobowych jest obszerna, a sposób wykonywania – różnorodny. Dla ułatwienia, szczególnie dla grupy początkującej, postanowiliśmy porównać ze sobą wybrane ćwiczenia cardio. Ten artykuł to konfrontacja biegania i jazdy na rowerze.

Dobroczynne działanie zimna

Uczucie zimna jest dla większości ludzi wrażeniem negatywnym, bo przecież nikt z nas nie lubi marznąć. Niewiele osób przepada za zimą i związanymi z tą porą roku mroźnymi dniami. Mimo wszystko niskie temperatury wywierają na ludzki organizm niezwykle pozytywne działanie. Jednak, aby zastosowanie zimna wywołało w ustroju pożądany efekt musi być ono dawkowane w odpowiedni sposób.

Dwa sposoby na zwiększenie pojemności płuc

Ciało człowieka - zbiór żywych elementów, których funkcjonalność równoznaczna jest z perfekcją. Każdy organ, każda tkanka, czy komórka są składowymi, które działają optymalnie, bez zarzutu i co najważniejsze - niezwykle sprawnie. Jednym z takich perfekcyjnie pracujących organów są płuca, z którymi wiąże się inne pojęcie - ważne dla tego artykułu - pojemność płuc. Pojemność płuc to cecha, która odzwierciedla stan naszej kondycji, a którą można praktycznie dowolnie zmieniać.

Hartowanie ciała – metoda na zdrowie

Nastała jesień, pora roku, która obfituje w deszczowe i chłodne dni. Dla wielu owy okres będzie początkiem problemów zdrowotnych, a dokładnie tych związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Co robić? Idealnie byłoby obniżyć podatność na: przeziębienia, gorączki, kichanie i kaszel. Jak? W tym celu należy wejść na drogę hartowania całego ciała, czyli wykorzystywania powietrza i wody do poprawy odporności.

Zbawcze działanie wypoczynku

Jak wszyscy wiedzą aktywność fizyczna to rozsądny nawyk. Jest nieoceniona dla zdrowia, sprawności i długowieczności życia. Im więcej się ruszamy, tym ciało silniejsze, mniej podatne na urazy i dolegliwości bólowe. Nie wolno jednak zapomnieć, że „co za dużo to nie zdrowo”. Każdy, kto regularnie ćwiczy, musi wiedzieć, że w tygodniu treningowym musi znaleźć się czas na wypoczynek. Bez wypoczynku człowiek nie może być zdrowy.

Wykorzystanie wyobraźni w sporcie – trening wyobrażeniowy

Coraz częściej można usłyszeć w telewizji lub przeczytać w prasie, że ze znanymi sportowcami, na co dzień pracują psycholodzy. W związku z tym nasuwa się pytanie. Do czego w codziennym treningu potrzebny jest psycholog? Poza wspieraniem zawodnika psycholog sportu zajmują się również treningiem – treningiem mentalnym. Jednym z jego składowych jest trening wyobrażeniowy.

Znajdź swoje niedoskonałości – popraw swoje ciało

Proporcjonalna budowa to cecha, która czyni ludzkie ciało atrakcyjne. Dążenie do symetrycznej sylwetki poprzez trening może stać się łatwiejsze, gdy skutecznie się odnajdzie własne niedoskonałości i będzie się ćwiczyć właśnie pod tym kątem. Znajdź swoje niedoskonałości – popraw swoje ciało!

Przetrenowanie – czym jest i jak uniknąć?

Po każdym większym wysiłku ruchowym ciało zostaje przeniesione w stan zmęczenia, w stan, który śmiało można podzielić zarówno na ten pożądany, jak i niepożądany. Niepożądane zmęczenie nazywa się przetrenowaniem i jest symptomem, którego każdy powinien się wystrzegać. Przetrenowanie – czym jest i jak uniknąć?

Dyscypliny na upalne dni

Wraz ze wzrostem temperatury i liczby słonecznych bezchmurnych dni, następuje wśród wielu gwałtowny spadek aktywności rekreacyjno – sportowej – tej, która towarzyszy w ciągu prawie całego roku. Ciepło zabiera ochotę na sport, który uprawiamy dla zdrowia lub wyglądu. Powód? Za gorąco i za duszno! Aby pogodzić zdrowy ruch i ciepłe dni, można spróbować swoich sił w innych dyscyplinach sportowych, które idealnie nadają się na okres lata i nie powodują przegrzania organizmu.