Odżywianie

Dieta młodego sportowca

Właściwy sposób odżywiania się jest szczególnie ważny w przypadku młodych sportowców. Odpowiednia podaż składników energetycznych oraz odżywczych ważna jest w tym przypadku nie tylko dla prawidłowego przebiegu treningu ale także zapewnienia procesów wzrostu i rozwoju młodego organizmu.

Dieta w trosce o stopy

Stopa jest częścią ciała, zatem wszystko to co się dzieje w organizmie oddziałuje na stopy i na odwrót. Przykładowo zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych związane z cukrzycą, mogą zaburzać krążenie krwi w stopach. Prowadzi to do odrętwienia, uczucia zimna, zasinienia stóp a przede wszystkim spowolnienia procesów gojenia. Do czynienia mamy wtedy z tzw. stopą cukrzycową.

Burak – coś dla ciała i dla duszy

Buraki to warzywa bardzo często goszczące na naszych stołach, jednak rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z ich dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Te bordowe warzywa nie tylko świetnie smakują, ale także są skarbnicą witamin, składników mineralnych i cennych substancji, dlatego też polecane są osobom w każdym wieku, a w szczególności dzieciom i osobom starszym.

Hiponatremia – kiedy woda staje się toksyczna?

Nie ma potrzeby abyś nadmiernie nawadniał organizm przed treningiem. Organizm zaopatrzony jest w liczne mechanizmy utrzymujące równowagę płynów. Jeśli przed treningiem wypijesz za dużo, będziesz musiał przerwać ćwiczenia. Najmądrzejszą taktyką jest uzupełnienie płynów na 2 lub więcej godzin przed treningiem. Dzięki temu organizm będzie miał czas na pozbycie się ewentualnych nadwyżek płynów. Potem wypij coś na 5-15 minut przed treningiem.

HMB – dobry antykatabolik?

Na tempo wzrostu masy i siły mięśniowej wpływają zachodzące w organizmie reakcje o charakterze anabolicznym i katabolicznym. Osoby trenujące „boją się” tych drugich reakcji, które są niekorzystne i znacznie wydłużają proces budowy mięśni. Jak zatem można wspomóc organizm i skutecznie zapobiec reakcjom rozpadu?

Vademecum żywienia osoby aktywnej fizycznie

Zasady żywienia znane są właściwie każdemu sportowcowi. Z teorii, ich zastosowanie w praktyce nie jest już takie banalne. W gąszczu zasad trzeba umieć się poruszać. Przestrzegać ich jednocześnie zachowując równowagę pomiędzy tym co należy a swoimi preferencjami. Przygotowaliśmy krótkie vademecum dzięki któremu zadbasz o zachowanie silnego i wydolnego ciała jednocześnie jedząc smacznie.

Co kryje jajko?

Jajko – od zawsze uznawane za symbol życia, dziś wzbudza wiele emocji, ma zarówno swoich wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Nierzadko więc, zanim po nie sięgniemy, zastanawiamy się czy dobrze robimy. Przypatrzmy się zatem naukowym faktom.

Kofeina – naturalny wspomagacz?

Odkryta przez Friedricha Ferrdinanda Runge'a w 1819 roku kofeina zdobyła ogromną popularność. Nie ma osoby, która nie słyszałaby o istnieniu tego związku. W rezultacie na całym świecie każdego roku zużywane jest ponad 120.000 ton kofeiny. Coffeinum, czyli kofeina jest alkaloidem purynowym, pochodzenia roślinnego. Kofeina, w zależności od źródła pochodzenia, zwana jest także teiną (herbata), guaraniną (guarana), mateiną (yerba mate). Może być również wytworzona syntetycznie.

Glutamina – pomocny aminokwas?

Według podziału aminokwasów dotychczas glutamina była uznawana za aminokwas endogenny, czyli taki, który ustrój potrafi samodzielnie wytworzyć w odpowiednich ilościach. Ostatnimi czasy jednak zaczęto określać ją mianem aminokwasu warunkowo niezbędnego (względnie egzogenny), co sugeruje, iż ustrój choć ma zdolność jej wytwarzania, ilości te nie zawsze zaspokajają jego potrzeby. Zwłaszcza podczas stresu tracone są rezerwy glutaminy. Czy jest zatem niezbędna jego podaż z zewnątrz?

10 zasad świętowania

Czas Świąt to przede wszystkim czas radosny i spędzany w gronie rodziny. Niestety dla osób stosujących dietę, to także czas pokus i wewnętrznej walki. Jak zatem przetrwać święta, aby nie zyskać dodatkowych kilogramów lub nie zniwelować efektów treningu, ale jednocześnie skosztować tych wszystkich świątecznych smakołyków?